Agresywne zachowanie po alkoholu

alkohol

Alkohol prowadzi do zmian w funkcjonowaniu układu nerwowego, objawiając się różnego rodzaju zachowaniami. U jednych osób może wywołać ospałość i otępienie, u innych większą otwartość i szczerość  w kontaktach, a jeszcze u innych- nadmierne pobudzenie objawiające się agresją. To, w jaki sposób dana osoba zareaguje po spożyciu alkoholu, zależy od wypitej jego ilości oraz od indywidualnych predyspozycji. Przeanalizujmy, dlaczego tak się dzieje oraz jak powinniśmy zachować się w takiej sytuacji?

Dlaczego alkohol wywołuje agresję?

Alkohol jest substancją, która niezwykle szybko wchłania się z przewodu pokarmowego człowieka do krwiobiegu, po czym dociera do wszystkich jego narządów, w tym mózgu, wpływając na jego pracę oraz produkcję neuroprzekaźników. Badania i obserwacje dowiodły, że agresja jest jednym z najczęstszych objawów nadmiernego spożycia etanolu i to niezależnie od tego, czy został spożyty przez osobę uzależnioną, czy nie. Agresja po alkoholu powstaje wskutek uszkodzenia struktur mózgu odpowiadających za stany emocjonalne-pnia mózgu i podwzgórza lub w wyniku pewnych mutacji genowych, tzw. genu HTR2B. Alkohol bardzo mocno wpływa również na stan kory przedczołowej odpowiedzialnej za kontrolowanie poziomu agresji. Prowadzi to wówczas do pojawienia się zachowań agresywnych, których w stanie trzeźwym prawdopodobnie dana osoba w ogóle by się nie dopuściła.

Zachowania agresywne pod wpływem alkoholu

Zachowania agresywne po alkoholu obserwuje się zdecydowanie częściej u mężczyzn niż u kobiet. Agresja po alkoholu objawia się nieprzewidywalnymi oraz trudnymi do kontrolowania zachowaniami. Niekiedy skutki tych reakcji bywają naprawdę tragiczne. Nierzadko ofiarami przemocy alkoholowej padają najbliźsi-w tym współmałżonkowie, osoby współzamieszkujące i, co najgorsze, dzieci. Osoby agresywne powodują swoim zachowaniem wyrządzenie znacznych szkód fizycznych i psychicznych osobom z ich najbliższego otoczenia. Może to nastąpić zarówno w wyniku spontanicznego działania, jak i wskutek wywołujących atak agresji czynników zewnętrznych, np. zachowania lub słów osoby znajdującej się w pobliżu. Jeżeli obok nas znajduje się osoba, u której obserwujemy znaczne pobudzenie, agresję i nerwowość, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ na pozór błaha sytuacja może doprowadzić do eskalacji agresji u pijanego. W takiej sytuacji powinniśmy zachować zimną krew, aby w żadnym wypadku nie dać się sprowokować takiej osobie.

alkohol

Odtrucie alkoholowe-sposób na walkę z agresją wywołaną spożyciem etanolu

Agresja rodzi agresję, dlatego nie zaleca się, aby w odpowiedzi na agresywne działania osoby pod wpływem alkoholu, reagować w taki sam sposób. Powinniśmy by opanowani i jednocześnie okazać wsparcie osobie uzależnionej. Nie powinno ono oczywiście polegać na aprobacie jej zachowania, lecz na próbie zrozumienia problemów będących przyczyną popadnięcia w nałóg. Nieustannie powinniśmy swoją postawą i zachowaniem dążyć do tego, aby starać się poprzez spokojną, rzeczową i konkretną rozmowę nakłonić alkoholika do terapii alkoholowej, która najlepiej, aby została poprzedzona przeprowadzonym odtruciem alkoholowym. Pozwoli on na odzyskanie równowagi elektrolitowej w organizmie, uzupełnienie niedoboru witamin i minerałów oraz na pozbycie się z niego szkodliwych i toksycznych substancji powstałych wskutek rozpadu alkoholu.  Z uwagi na to, iż alkoholizm jest chorobą przewlekłą i bardzo złożoną, detoks alkoholowy powinien stanowić jedynie pierwszy etap właściwej terapii alkoholowej, poprzedzony diagnostyką potwierdzającą stan zdrowia uzależnionego. Idealnym miejscem do przeprowadzenia detoksu alkoholowego będzie ośrodek leczenia uzależnień „Przebudzenie” koło Wrocławia-piękny, położony w bliskości z naturą, oferujący warunki porównywalne z komfortowym hotelem: z basenem, biblioteką, strefą wypoczynku i relaksu, obszernym wnętrzem i ogrodem będących do dyspozycji naszych gości. Dysponujemy wysoko wykwalifikowaną kadrą specjalistów, którzy oferują swoim pacjentom maksimum komfortu, dyskrecji i anonimowości popartych zachowaniem wyrażającym zrozumienie i szacunek. Terapia alkoholowa, przeprowadzona pod opieką naszych specjalistów, umożliwi m.in. odbudowanie w osobie uzależnionej poczucia własnej wartości, spojrzenie na otaczającą ją rzeczywistość z innej perspektywy, odnalezienie w życiu innego celu niż alkohol i jego spożywanie.

Zapraszamy do skontaktowania się z nami, a odpowiemy na wszelkie nurtujące Cię pytania. Będziesz mógł również umówić konkretny termin wizyty stanowiącej pierwszy krok do nowego etapu Twojego życia lub Twojej najbliższej osoby.