Alkoholizm i jego leczenie
Skutki nadużywania alkoholu są znane praktycznie każdemu z nas. O wiele trudniej jednak przekonać społeczeństwo do tego, że alkoholizm jest chorobą wymagającą leczenia. I choć określenie alkoholizmu, jako choroby nie jest tylko formą umowną, a faktyczną jednostką medyczną, to wciąż znajdujemy grupę tych, którzy niejako nie potrafią zrozumieć, dlaczego leczy się alkoholików, którzy w ich mniemaniu sami skazują się na taką drogę.
Tak naprawdę jest to uzależnienie, jak każde inne, z tą różnicą, że w naszym społeczeństwo najczęściej spotykane, trudne do wyleczenia, obarczone sporym nierozumieniem od osób, które nigdy z ów nie miały do czynienia.
Etapy, które prowadzą do odejścia od nałogu
Skuteczne i bezpieczne leczenie alkoholizmu bazuje na kilku etapach. Generalnie odbywa się względem psychosomatyki, czyli leczenia skierowanego typowo na ludzki organizm i jego fizjologię, a także na płaszczyźnie psychiki. Niezbędne staje się zastosowanie obydwu form terapii jednocześnie. W zależności od stanu pacjenta, na początek koniecznością jest zastosowanie odtruwania organizmu. W szczególności u osób, które z różnych przyczyn raczyły swój organizm toksycznym etanolem. Organizm z czasem przyzwyczaja się do dostarczanej jej substancji i zbyt długie przerwy powodują powstawanie nieprzyjemnych skutków ubocznych. Odtruwanie polega na ich zmniejszeniu i ostatecznie całkowitym wyeliminowaniu. Terapia obejmująca aspekty psychologiczne skierowana jest zarówno na pacjenta, jak i na jego najbliższych. Rodzina praktycznie za każdym razem również potrzebuje profesjonalnej pomocy, bowiem osoba uzależniona przelewa na swoje otoczenie frustrację, agresję i wiele negatywnych emocji. Konieczne jest zatem zadbanie o każdego członka rodziny, bowiem szybko zostaje zaburzone poczucie bezpieczeństwa, wsparcia od innych i zrozumienia.
Zmierzyć się z problemem alkoholizmu
Co najważniejsze jednak, pacjent, który ma zostać poddany leczeniu musi sam przyznać się przed sobą i przed innymi, że ma problem i jest osobą uzależnioną od alkoholu. W innym wypadku terapia nie przynosi pożądanych efektów, bowiem osoba, która nie widzi problemu, szybko powraca do swoich starych przyzwyczajeń, a nałóg wcale nie jest dla niej jakimkolwiek problemem. Przyznanie się do problemu to pierwszy krok. Niezbędną staje się również chęć współpracy i motywacja, by dążyć do wyzdrowienia. Jakiekolwiek opory przed leczeniem powodują, że pacjent już po paru dniach terapii rezygnuje z niej. W tym celu prowadzone są spotkania indywidualne, ale także grupowe. Poznawanie historii innych pomaga w uświadomieniu sobie problemu.
Daje szansę na dojrzenie tych rzeczy, których od strony własnej pacjent do tej pory nie zauważał. W grupie pacjenci uczą się rozmawiać o swoich doświadczeniach, racjonalniej spoglądają na całą sytuację, a następnie chętniej współpracują. Indywidualnie zaś prowadzone są formy terapii, które ukierunkowane zostają na podłoże, na jakim rozwinęło się uzależnienie. Pamiętać należy bowiem, że alkoholizm to nie świadomy wybór, ale i szereg czynników powodujących, że pacjent doszedł do tego etapu, w którym przestał radzić sobie z codziennością na trzeźwo.
Sprawdź – Czy można samemu poradzić sobie z uzależnieniem od alkoholu?