Antygenowe testy na covid – jak działają

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 trwa dłużej niż każdy początkowo zakładał. W efekcie powstało wiele metod testowania osób przejawiających objawy zakażenia w celu potwierdzenia obecności wirusa w organizmie. Obecnie nie potrzebne jest skierowanie otrzymane od lekarza pierwszego kontaktu na wykonanie badania genetycznego. Szybki test antygenowy można przeprowadzić zarówno w domowym zaciszu, jak i w prywatnych laboratoriach.

Jeszcze do niedawna jedyną zalecaną przez WHO metodą testowania osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 były testy molekularne przeprowadzane metodą RT-PCR. Testy genetyczne dawały niemal stu procentową pewność na obecność wirusa w organizmie. Aktualnie coraz popularniejsze są testy antygenowe. Czy test antygenowy faktycznie wykazuje zakażenie COVID-19? Czy nowa odmiana wirusa Omikron może być w ten sposób wykryta?

Czym są testy antygenowe na COVID-19?

Test antygenowy uznawany jest za szybki test immunologiczny przeprowadzany metodą chromatograficzną. Ta metoda pozwala na wykrycie obecności antygenu SARS-CoV-2 u pacjentów wykazujących charakterystyczne objawy koronawirusa. Wynik jest możliwy do uzyskania zaledwie po kilkunastu minutach, a jego skuteczność wynosi około 80 procent. Dzięki wykorzystaniu testów antygenowych wiele osób jest w stanie samodzielnie przeprowadzić badanie bądź skorzystać z takiej opcji w prywatnym laboratorium, unikając konieczności pobierania wymazu PCR ze specjalnym skierowaniem.

Test antygenowy swoim wyglądem przypomina testy ciążowe, a sam proces badania jest prosty do wykonania. Do jego przeprowadzenia konieczne jest przeprowadzenie wymazu z nosogardzieli, a następnie umieszczenie go w przygotowanej wcześniej probówce z roztworem. Pobrany wymaz wraz z roztworem jest przenoszony na chromatograf w odpowiedniej ilości, a wynik dodatni lub ujemny widać już po kilku minutach.

Warto jednak pamiętać o tym, że osoby, które otrzymają w ten sposób wynik pozytywny, są zobowiązane do zgłoszenia tego faktu. Dodatkową zostają one skierowane na wymaz RT-PCR w celu potwierdzenia wyniku i przejścia na izolację domową.

Jak działają testy antygenowe na COVID-19?

Szczyt zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 niejako zmusił szukania innych sposobów na szybkie przebadanie wszystkich osób wykazujących objawy obecności wirusa w organizmie. Testy antygenowe we Wrocławiu oprócz tego są wykorzystywane przez osoby, które planują podróż za granicę i potrzebują zweryfikować czy mogą bezpiecznie wjechać do wybranego przez siebie kraju. Testy antygenowe są respektowane przez większość państw na świecie, a dodatkowo nie trzeba czekać kilku dni na otrzymanie wyniku.

Nowa generacja testów antygenowych na obecność wirusa SARS-CoV-2 pozwalają na przebadanie pacjentów z wczesnymi objawami zakażenia bądź lub przechodzących zakażenie w sposób zupełnie bezobjawowo. Testy antygenowe, zarówno te służące do badania w domu, jak i w laboratoriach, dają około 80 procentową wiarygodność wyniku.

Zaletą wykonania tego rodzaju testów antygenowych jest ich łatwa dostępność, brak konieczności czekania w kolejkach w celu wykonania wymazu PCR, a także prostota jego wykonania. Tego typu testy wyróżniają się krótkim czasem na oczekiwanie wyników – w zależności od miejsca wykonywania czas ukazania się wiarygodnego wyniku wynosi maksymalnie 30 minut.

Testy antygenowe na COVID-19 a Omikron

W przypadku testów antygenowych pojawia się zasadnicze pytanie – czy potrafią one wykryć zakażenie wariantem Omikron. Specyfiką nowego wariantu jest to, że daje on znacznie słabsze objawy zakażenia, a także jest trudniejszy do wykrycia. WHO niejednokrotnie zaznaczyło, że w przypadku testów antygenowych wynik nie zawsze tak wiarygodny, jak w przypadku innych odmian wirusa.

Nie oznacza to jednak, że w przypadku wariantu Omikro testy antygenowe nie pozwalają na jego wykrycie. Osoby z objawami wskazującymi na zakażenie koronawirusem w dalszym ciągu mogą wykonać taki test w certyfikowanym laboratorium, gdzie zostanie on przeprowadzony w sposób właściwy. Istnieje wtedy większa szansa na wskazanie wiarygodnego wyniku, gdyż test antygenowy jest przeprowadzany przez osoby doświadczone, stosujące się do oficjalnych wytycznych.

W przypadku przeprowadzania testu antygenowego na wariant Omikron w domu, istotne jest wykonanie testu zgodnie z instrukcją, w wyznaczonych do tego odstępach czasowych. Jest to ważne w momencie, kiedy wynik jest negatywny. W celu jego potwierdzenia zalecane jest wykonanie powtórnego testu w ciągu najbliższych dni.