Automatyka do bram szybkobieżnych – poradnik

bramy szybkobieżne

Bramy szybkobieżne to dość praktyczne i niezawodne rozwiązanie przemysłowe stosowane dziś wszędzie tam, gdzie konieczne jest zapewnienie maksymalnej dynamiki poruszania się po obiekcie i jednocześnie oddzielania poszczególnych pomieszczeń od siebie za pomocą bram. Dzięki zastosowanej w nich automatyce i niezwykle lekkiej konstrukcji, bramy szybkobieżne charakteryzują się znacznie krótszym czasem otwierania i zamykania, nie tamując tym samym płynności ruchu w budynku. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze bramy szybkobieżnej?

Rodzaje bram szybkobieżnych

Decydując się na montaż bramy szybkobieżnej automatycznej warto na początek zastanowić się nad tym jaki rodzaj bramy sprawdzi się w danym środowisku pracy. Producenci zajmujący się tworzeniem tego typu rozwiązań od początku zakładają bowiem, że bramy będą pracowały w danych warunkach i do takich też wymagań dostosowują je podczas produkcji.

Bramy spiralne szybkobieżne

Bramy spiralne to jedne z mocniejszych i trwalszych rozwiązań wśród bram szybkobieżnych, przez co niejednokrotnie sprawiają wrażenie tradycyjnych bram rolowanych. To, co jednak wyróżnia je ponad konkurencję to oczywiście prędkość otwierania i zamykania bramy, która może tu osiągać nawet 1,5m/s. Dzięki zastosowaniu w bramach spiralnych płaszcza o gr. 50 mm z profili aluminiowych anodyzowanych z wykończaniem gładkim ma ona wysoką izolację cieplną, która oczywiście jest w przypadku wielu przedsiębiorstw bardzo istotna.

W związku z nieco cięższą niż dla bram z kurtyną PVC konstrukcją automatyka do bramy musi być tu jednak dostosowana tak, by mogła osiągać założoną prędkość i jednocześnie pracować z dużą intensywnością tak często spotykaną przecież w zastosowaniach przemysłowych.

Bramy szybkobieżne z kurtyną PCV

Bramy z kurtyna PCV to najczęściej stosowane rozwiązanie w kontekście bram szybkobieżnych, które choć zapewnia odpowiednią izolację termiczną i skutecznie oddziela od siebie pomieszczenia. Płaszcza bramy jest lekki i trwały, i dzięki temu możliwe jest osiągnięcie prędkości otwierania rzędu 2,5 m/s. Biorąc pod uwagę, że nie ma tu większych ograniczeń co do rozmiarów montowanej bramy, zdecydowanie warto rozważyć tego typu opcję.

Automatyka do bram szybkobieżnych – na jakie cechy zwracać uwagę?

Automatycznie otwierane bramy szybkobieżne to ogromne ułatwienie i usprawnienie dynamiki poruszania się po zakładach przemysłowych. Aby jednak możliwe było wyeliminowanie wszelkich przestojów przed bramą, automatyka musi spełniać pewne warunki zapewniające bezpieczeństwo korzystania z bramy. Na początek warto zawsze zwrócić uwagę na wagę bramy. Ta, zależnie od rozmiaru jej płaszcza będzie oczywiście rosła, co oczywiście oznacza spadek prędkości mechanizmów otwierających. W bramach wielkogabarytowych prędkość ta może wynosić więc około 1m/s, co oczywiście w dalszym ciągu oznacza większą sprawność niż typowe rozwiązania przemysłowe.

Kolejnym aspektem ważnym w dziedzinie bram szybkobieżnych są stosowane w nich zabezpieczenia. Brama taka, otwierając się z zadeklarowaną przez producenta prędkością musi być odpowiednio przygotowana na wypadek uszkodzeń, niepożądanego zamknięcia czy awarii związanych z nadmiernym użytkowaniem. Stosuje się tu więc przede wszystkim mechaniczne wyłączniki krańcowe, fotokomórki, listwy zabezpieczające i centrale sterujące, dzięki którym obsługa bramy jest w pełni przewidywalna.

Wybierając bramę szybkobieżną warto sprawdzić, czy jej automatyka jest możliwa do połączenia z systemem alarmowym lub przeciwpożarowym. W przypadku braku prądu, który jest dość częstą przypadłością na wypadek pożaru czy innych awarii, automatyka bram szybkobieżnych może być dostosowana tak, by brama automatycznie otworzyła się i pozostała otwarta do momentu manualnego jej zamknięcia. Opcja taka jest wyjątkowo bezpieczna, co biorąc pod uwagę ilość bram montowanych w obiektach przemysłowych może okazać się niezwykle istotne.