Automatyzacja w zakładzie produkcyjnym – dlaczego się opłaca?

zakład produkcyjny

Coraz więcej zakładów produkcyjnych działa na zautomatyzowanych systemach, które połączone w ciąg potrafią sprawnie wytwarzać nawet skomplikowane elementy.

Dzięki korzystaniu z nowoczesnych technologii, które nieustannie się rozwijają, firmy mają szansę na większe zyski przy jednoczesnym cięciu kosztów. Jakie są zalety wprowadzenia zakładu w XXI wiek i postawieniu na roboty przemysłowe i linie montażowe zarządzane zdalnie?

Zalety wynikające z automatyzacji w zakładzie produkcyjnym

Firma działająca w branży samochodowej, farmaceutycznej, spożywczej czy podobnej, potrzebuje zautomatyzowania większości lub chociaż niektórych procesów. Dzięki temu wydajność podniesiona zostaje na zupełnie nowy poziom, dzieje się tak z powodu znacznego przyspieszenia produkcji. Dobrze zaprogramowana maszyna będzie dużo szybsza niż człowiek.

Automatyzacja produkcji to zmniejszenie kosztów pracy, które zgodnie ze zmieniającym się prawem, nieustannie rosną. Prawda jest taka, że maszyny potrafią w wielu czynnościach zastąpić pracownika, który pracuje wolniej i generuje wyższy koszt końcowego produktu. Zwiększenie wydatków na maszyny, które zastąpią w wielu czynnościach ludzi stało się z punktu widzenia przedsiębiorstwa dużo bardziej ekonomiczne.

Człowiek kontra maszyna

Operacje ręczne w procesie produkcyjnym to nie tylko większe koszta stałe i mniejsze tempo pracy, ale także możliwość błędów i niedociągnięć powodowanych zmęczeniem pracowników i innymi czynnikami mającymi wpływ na jakość wykonywania obowiązków. Maszyna, która działa zgodnie z programem ma taką zaletę, że czynności przez nią podejmowane mają 100% powtarzalności co może znacznie zminimalizować, a nawet całkowicie wyeliminować problemy z wadliwymi częściami i finalnym produktem.

Automatyzacja nie ma na celu wyprowadzenia z rynku pracy młodych i chętnych do rozwoju pracowników, choć często ten zarzut jest w jej kierunku kierowany. Prawda jest taka, że społeczeństwo starzeje się, a prognozy nie są zbyt optymistyczne, więc w najbliższych latach rąk do pracy będzie coraz mniej, a już teraz zainteresowanie stanowiskami przy liniach produkcyjnych znacznie spadło. Automatyzacja jest odpowiedzią na zmiany społeczne, a nie ich przyczyną.

Osoby, które pracują w zakładach produkcyjnych będą mogły dzięki zautomatyzowaniu wielu procesów, działać w bezpieczniejszym środowisku, w którym wyeliminowane zostaną czynności wyjątkowo monotonne i nużące. Praca, która pozostanie do wykonania przez człowieka wymagać będzie zaangażowania umysłu, a co za tym idzie nie będzie tak powtarzalna i męcząca jak większość działań przy taśmie produkcyjnej.

Procesy ręczne mają też swoje ograniczenia. Nie można zapominać, że niektórych czynności najzwyczajniej nie da się wykonać bez pomocy robota. Najczęściej są to operacje, które wymagają konkretnej siły lub precyzji niedostępnej dla ludzkiej ręki. Dlatego automatyzacja niektórych elementów linii produkcyjnej jest czasami koniecznością.

Automatyzacja — ile to kosztuje?

Nie jest tajemnicą, że maszyny, które montowane są w wielkich firmach sporo kosztują. Przedsiębiorstwa zajmujące się usprawnieniem pracy poprzez wprowadzanie w nich nowoczesnych rozwiązań indywidualnie traktują każdą realizację. Koszt takiej automatyzacji jest zatem zróżnicowany. Zależy on od wielu czynników, takich jak wielkość firmy, ilość maszyn, które mają być wprowadzone w system i ich zaawansowania technologicznego.

Możliwość dofinansowania procesu automatyzacji w zakładach produkcyjnych

Niezależnie od tego, czy firma jest duża, czy średnia, jest ona ważnym graczem na lokalnym rynku. Właśnie dlatego od początku 2022 roku można skorzystać z dofinansowania na sprzęt do firm produkcyjnych pozwalający na usprawnienie procesów produkcyjnych. Jest to znaczne ułatwienie dla właścicieli takich przedsiębiorstw, zwłaszcza że dotąd musieli oni ponosić wszystkie koszty samodzielnie.

produkcja

Dzięki tej uldze przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od podatku 50% kosztów kwalifikowanych, które wygenerował proces automatyzacji. Wlicza się w to zakup i leasing sprzętów oraz oprogramowania, a także szkolenie pracowników, którzy mieliby te maszyny obsługiwać. Takie rozwiązanie jest często niezbędne z uwagi na zachowanie ciągłości produkcji w zakładzie.

Modernizacja produkcji i informatyzacja przeszły w ostatnich latach długą drogę. Jakość, bezpieczeństwo i tempo pracy, które generowane są przez maszyny i systemy zautomatyzowanego montażu są nie do zastąpienia. Przedsiębiorstwa, które nie chcą zostać w tyle i nadal mieć swój wkład w gospodarkę powinny wziąć pod uwagę rozwój w tym kierunku. Więcej na temat automatyzacji znajdziecie na stronie https://diko.pl/dofinansowanie-do-automatyzacji/ .