Bajki czytane przez aktorów

audiobooki dla dzieci

Połączenie nauki z rozrywką to w przypadku dzieci jedno z najlepszych rozwiązań rozwojowych, jakie można im zaproponować. Podejście do nauki oparte na zabawie praktykują dziś zarówno pedagodzy, jak i terapeuci, ale w znacznie bardziej przyziemnej wersji można wprowadzić je także w domowym zaciszu. Każdy rodzic zdaje sobie doskonale sprawę z tego, że czytanie dzieciom jest nie tylko dobre dla ich rozwoju umysłowego, ale też stanowi doskonałą okazję do pogłębiania więzi pomiędzy maluchem, a jego rodzicami. To właśnie z powodu swoistej stymulacji umysłowej, jaką zapewnia tradycyjna książka i słowo pisane, specjaliści proponują ograniczenie bajek w telewizji właśnie na rzecz bardziej rozwijających form klasycznych. Jak w ich obliczu wyglądają jednak bajki czytane przez aktorów, czyli rosnące w popularność audiobooki?

Dlaczego warto stawiać na audiobooki

Jednym z głównych zarzutów, jakie dziś stawia się audiobookom dla dzieci jest ich skupienie wyłącznie na jednym zmyśle, a mianowicie słuchu. Według niektórych rodziców, a często także „specjalistów” są one mało rozwijające, gdyż dziecko nie będzie potrafiło się na nich skupić przez dłuższą chwilę, nie mając jednocześnie dostępu do obrazków i ilustracji oraz słowa pisanego, które mogą śledzić oczami. W rzeczywistości jednak książki dostępne wyłącznie w formacie audio to doskonałe urozmaicenie dla książek czytanych przez rodzica czy bajek wideo puszczanych w telewizji. Dzięki odseparowaniu innych zmysłów, dziecko ma szansę zgłębiania i rozwijania własnej wyobraźni, osłuchiwania się z prawidłową wymową języka polskiego, poznawania różnorodnych sposobów intonacji konkretnych słów czy po prostu uzyskiwania zupełnie innego spojrzenia na doskonale znaną im historię.

słuchowiska dla dzieciAudiobooki to też dobre rozwiązanie dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych, którzy zaczynają już swoje pierwsze przygody z lekturami obowiązkowymi. Wsłuchiwanie się w książki doskonale uzupełnia i utrwala to, co przeczytają, a często zwraca też uwagę dziecka na zupełnie inne aspekty historii i pozwala lepiej zrozumieć jej morał czy ogólne przesłanie.

Bajki czytane przez aktorów – klasyka w najlepszym wydaniu

Każde dziecko zna doskonale historię Kopciuszka, Pinokia i Księżniczki na ziarnku grochu. Przedstawienie ich jednak w formie bajek czytanych przez aktora, a nie rodzica to zupełnie inne spojrzenie na doskonale znaną bajkę. Z kultowymi głosami aktorów takich jak Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Władysław Hańcza, czy Tadeusz Ross, w zaczarowaną krainę baśni przeniosą się nie tylko najmłodsi, ale i ich rodzice wychowani na tego typu nagraniach w latach 60. i 70., kiedy to nagrywano je jeszcze na płyty winylowe. Obok treści książki słuchacze mogą spodziewać się tu także doskonałego podkładu muzycznego w wykonaniu Mieczysława Janicza czy Ryszarda Sielickiego.

Bajki-Grajki to seria, która obok klasyków o Ali Babie, Piotrusiu Panie i Kocie w Butach proponuje także mniej popularne historie takie jak „Opowieść o praprasłoniu”, „Muchy Króla Apsika”, czy „Tańczące krasnoludki”. W ofercie znajdują się jednak także propozycje dla nieco starszych dzieci – „Dziadek do orzechów”, „Plastusiowy Pamiętnik”, „Dzieci pana Astronoma”, „Guliwer w krainie Liliputów”, czy „Wielki Czarodziej Oz” to przecież książki, które niejednokrotnie znajdowały się na liście lektur w pierwszej czy drugiej klasie szkoły podstawowej.

Jeśli chcesz urozmaicić repertuar książek twojego dziecka lub nie masz czasu na czytanie mu bajek każdego wieczora, te czytane przez aktorów nagrane na płyty CD z pewnością przyniosą twojej rodzinie mnóstwo dobrej rozrywki i dodatkowy czas wolny.