Blog czyli co?

teksty na blogi

Kiedyś było tak, że niewiasty codziennie siadały w kącie swojego pokoju i wypełniały swój pamiętnik (zwany również sekretnikiem). Dziewczęta wypisywały w nim historie miłosne swojego życia, różne zabawne, ale także i te przykre sytuacje. Dziś pisanie dzienników nie jest już w modzie. Obecnie coraz popularniejsze staje się prowadzeniem bloga. Pisanie tekstów na blogi stało się dla wielu ludzi pewnym sposobem na życie, ale także i na zarobek.

Co ciekawe nie jest to typowo kobiece zajęcie, ponieważ blogerami stają się również mężczyźni. To hobby (bo tak to zajęcie można nazwać) nie ma także ograniczeń wiekowych, teksty na blogi mogą pisać i młodsi, i starsi. Blog od tradycyjnego pamiętnika oczywiście bardzo się różni, zwłaszcza zamieszczanymi treściami. W sekretniku zapisywane były sytuacje i myśli tajemne, do których nikt, z wyjątkiem właścicielki dziennika, dostępu mieć nie mógł. W blogu natomiast umieszcza się wszystko to, co chce się przekazać jak największej ilości osób. O sekretach mowy nie ma; jeśli ktoś traktowałby pisanie tekstów na bloga w taki sam sposób, jak zapisywanie kart pamiętnika, to zajęcie to zdecydowanie mijałoby się całkowicie z celem. Wiedza na temat skutecznej strategii marketingowej może być kluczowa dla sukcesu blogerów w budowaniu swojej marki oraz przyciąganiu większej liczby czytelników.

Blogowe trendy

teksty na blogiSkąd jednak taka tego popularność? Co blogerzy chcą osiągnąć w ten sposób w sieci? A może nie mają w tym większego celu. Tworzą treści od tak, dla zbicia czasu. Być może tak jest, ale raczej byłyby to odosobnione przypadki. Wydaje się, że w większości ludzie piszą teksty na blogi, ponieważ chcą zostać zauważeni, pragną dzielić się swoimi przemyśleniami z większą grupą osób. Taka forma ekshibicjonizmu. Blog jest bezpieczną przestrzenią do tego, by dzielić się swoimi opiniami i spostrzeżeniami dnia codziennego, a że przy okazji można zdobyć jakąś popularność, a nawet stać się rozpoznawalnym blogerem czy blogerką, to tym lepiej.

Tematyka

A o czym owe blogi są? Tematy na nich poruszane są najróżniejsze. Od pisania o pogodzie, przez modę i jedzenie, kończąc na sprawach polityczno-społecznych. Bywa również tak, że blogerem (blogerką) staje się osoba niepełnosprawna lub ciężko chora. Wtedy prowadzenie go staje się być może pewnego rodzaju terapią, radzeniem sobie z tą ciężką dolegliwością; być może osoby takie chcą pokazać światu, że niepełnosprawność istnieje, a osoby nią dotknięte nie są przybyszami z innej planety. Może jest to forma uświadomienia społeczeństwu, że osoba z jakąś ułomnością to także człowiek, który żyje między nimi. Prowadzenie bloga również może mieć na celu dotarcie do jak największego grona osób, by zebrać fundusze na bardzo kosztowne leczenie.

Nie można też nie wspomnieć, że są osoby, które samodzielnie prowadzą bloga, ponieważ jest to ich pasja, bo chcą, aby ten blog był naprawdę ich. Jest jednak grupa osób, która traktuje blogowanie jako sposób na zarobek. Tacy ludzie zakładają kilka tego typu stron, często o najróżniejszej tematyce a pisanie tekstów na bloga zlecają innym osobom lub firmom. Jest to jakiś sposób na życie, ale czy tego typu osoby też blogerami można nazwać? Na to pytanie już każdy sam powinien udzielić sobie odpowiedzi.