Brama garażowa – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

bramy garażowe dolnośląskie

Zakup bramy garażowej to dosyć poważna decyzja. Jest to w końcu dosyć spory wydatek, który ma nam służyć przez lata. Dlatego nasz wybór musi być dokładnie przemyślany, a my sami powinniśmy być do końca pewni słuszności swojej decyzji.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie bramy garażowej? Dowiecie się tego z dalszej części naszego artykułu.

Brama garażowa a elementy zabudowy

Decydując się na wybór bramy garażowej pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim elementy, które mogą sprawiać problemy podczas montażu. Będą to przykładowo różne rury, belki konstrukcyjne lub umieszczone na wysokości prowadnic okna. W tym zakresie należy uwzględnić zarówno na ścianach, jak i na suficie.

Pamiętać trzeba również o wymiarach naszego garażu, a w szczególności na jego długość. Jeśli będzie mniejsza niż 3,3 metra to nie niestety nie będziemy mogli zamontować bramy automatycznej z napędem. Ponadto powinniśmy pamiętać również o tym, że nadproże musi mieć minimalną wysokość 210 mm – dzięki temu zamontujemy standardowe prowadzenie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli zaś chodzi o węgarki, to aby móc wprowadzić dowolne prowadzenie, muszą one mieć minimum 100 mm szerokości.

 

bramy garażowe wałbrzych

Wymiar bramy garażowej

Ma on ogromne znaczenie, bowiem jego poprawność zależy od tego czy jej użytkowanie będzie dla nas komfortowe. Wymiar bramy garażowej nie jest jednak kwestią jednoznaczną i jest on zależny od wielu czynników.

Przede wszystkim od:

  • Wymiarów naszego samochodu – chociaż oczywiście dobrze jest zrobić znacznie większą bramę. Nie wiadomo bowiem czy w przyszłości nie zdecydujemy się na zakup innego auta. Lepiej być więc przygotowanym na każda ewentualność.
  • Umiejscowienia bramy i garażu – warto zwrócić uwagę na to czy gabaryty bramy nie zmuszają nas do wykonywania trudnych bądź niekiedy niebezpiecznych manewrów.
  • Przeznaczenie garażu – jeśli zamierzamy w nim przechowywać nie tylko samochód, ale także różne inne rzeczy to będziemy korzystać z garażu znacznie częściej. Ważne więc by brama była wygodna w obsłudze
  • Wyjazd – jeśli chcemy mieć dużo miejsca to wyjazdu to warto zainwestować w bramę automatyczną.

Powinniśmy również pamiętać o pomiarze bramy. Dokonując tej czynności trzeba wziąć pod uwagę grubość tynku oraz instalacji.