Cechy ubrań używanych w przemyśle petrochemicznym

odzież ochronna

Odzież ochronna w branży petrochemicznej odgrywa niezwykle ważną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa pracowników. Ich zdrowie narażone jest tu na problemy zarówno ze strony działania elektryczności statycznej, jak i wysokich temperatur. To właśnie w kategorii ubrań roboczych antyelektrostatycznych i trudnopalnych należy poszukiwać odpowiednich kurtek, spodni, butów i kombinezonów dla pracowników petrochemii. Czym jednak cechują się takie ubrania i na co należy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Najważniejsze cechy odzieży antyelektrostatycznej

FR53 Kombinezon ocieplany, trudnopalny i antystatyczny

Odzież antyelektrostatyczna spełniająca normę EN 1149-5 została stworzona z myślą o warunkach pracy, w których ludzie narażeni są na działanie elektryczności statycznej i w których ta może stanowić zagrożenie pożarem bądź wybuchem. Odzież tego typu stosuje się nie tylko w przemyśle petrochemicznym, ale też energetycznym czy stoczniowym. W przypadku petrochemii odzież ochronna powinna być dodatkowo niepalna, przystosowana do specyficznych warunków pracy i gwarantująca komfort pracy.

Odzież antyelektrostatyczna działa, ponieważ została wykonana z atestowanych i sprawdzonych pod kątem wytrzymałości materiałów elektroprzewodzących. Ubrania antyelektrostatyczne powinny spełniać wymogi wspomnianej już normy EN 1149-5, ale też posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające taką zgodność oraz atesty CE.

Aby odzież w przemyśle petrochemicznym była całkowicie bezpieczna i praktyczna, znaczenie podczas wyboru będą miały nie tylko materiały, z jakich została stworzona, ale też poszczególne elementy uzupełniające. Producenci stawiają więc między innymi na zamki błyskawiczne i elementy metalowe z mosiądzu, który zapewnia bezpieczeństwo w przeciwieństwie do innych elementów metalowych. Producenci zwracają także uwagę na kwestie takie jak trudnopalny kaptur czy taśmy ostrzegawcze, które jako dodatkowy element wyposażenia odzieży roboczej mogłyby zostać zupełnie przeoczone i stwarzać niebezpieczeństwo.

Każdy detal w odzieży do przemysłu petrochemicznego powinien być dokładnie przemyślany. Zależnie od rodzaju wykonywanych prac, dobierając odzież roboczą antyelektrostatyczną i niepalną należy sprawdzić też, czy została zabezpieczona pod kątem uszkodzeń mechanicznych, przecięć lub działania środków chemicznych, z którymi pracownicy mogą mieć na co dzień kontakt. Pamiętać trzeba też, że sam kombinezon bezpieczeństwa nie zapewni – pracownik powinien być wyposażony w odzież specjalistyczną: odpowiednie buty, rękawice, kurtkę czy kask, które zabezpieczą wszystkie partie jego ciała przed uszkodzeniem.

Odzież dla przemysłu petrochemicznego – co warto zakupić dla pracowników?

odzież robocza trudnopalnaWybierając konkretne elementy odzieży antyelektrostatycznej i niepalnej dla przemysłu petrochemicznego warto rozważyć przede wszystkim komfort pracowników w trakcie pracy. Wśród odzieży dostępnej w sklepach BHP pojawiają się klasyczne spodnie i ogrodniczki, bluzy i kurtki ocieplane, bielizna i koszulki, a także pełne kombinezony ochronne. Ten ostatni będzie mniej wygodny dla pracowników cystern przewożących paliwo bądź gaz, którzy choć muszą zabezpieczyć się na wypadek ryzyka wybuchu, nie będą czuli się komfortowo prowadząc pojazd w ciasnym kombinezonie. Analogicznie, pracując na platformie wydobywającej paliwa czy nawet na samej stacji benzynowej, kombinezon bądź ogrodniczki, ciepła bluza i kurtka mogą okazać się niezbędne.

Wśród polecanych propozycji odzieży stosowanej w przemyśle petrochemicznym warto wymienić między innymi markę Portwest i oferowane przez nią ocieplane, trudnopalne i antystatyczne kombinezony ochronne. Kombinezon FR53 jest wykonany z wytrzymałego, ocieplanego, elektroprzewodzącego materiału zewnętrznego oraz dodatkowej, wewnętrznej warstwy izolacyjnej w postaci trudnopalnej podszewki. Połączenie takie daje wspólnie wysokiej jakości produkt, z którego z powodzeniem korzysta się w przemyśle petrochemicznym, ale także energetycznym, gazowym czy innych strefach zagrożonych wybuchem.