Co najczęściej psuje się w ciągnikach?

Naprawa ciągników

Zakupienie nawet najlepszej maszyny rolniczej na rynku nie gwarantuje, że nigdy nie ulegnie ona jakiejś awarii. Poniżej opis kilku najczęstszych problemów z ciągników. Co robić, gdy się pojawią?

Awarie ciągników: najczęstsze problemy

Mechaniczna awaria skrzyni biegów

Awaria tego typu najczęściej jest spowodowana niewłaściwym obchodzeniem się ze skrzynią biegów podczas jazdy lub niedostatecznym poziomem oleju. Podczas naprawy dobry mechanik jest w stanie praktycznie natychmiast ocenić, czy sami nie doprowadziliśmy do awarii skrzyni biegów, poprzez nieostrożne jej używanie, co doskonale widać od razu po stanie zębatek. Kolejnym powodem awarii jest niedostateczny poziom oleju, który oprócz wpływu na stopień ścierania się zębatek, zapobiega również przegrzaniu. Dlatego też dbamy o jego odpowiedni poziom i regularną wymianę.

Awaria układu hydraulicznego

Najczęstsze problemy dotyczą opadania układu, zacinania się w trakcie podnoszenia i tego, że w ogóle nie chce się on podnieść. Układ hydrauliczny opada, gdy pojawia się nieszczelność lub gdy dojdzie do zużycia pierścieni tłokowych. Inną przyczyną może być również nieszczelność zaworu bezpieczeństwa cylindra.

W przypadku, gdy układ hydrauliczny zacina się w trakcie podnoszenia, powodem może być zbyt niski poziom płynu, a także konieczność oczyszczenia kosza ssącego i wymiany podkładek uszczelniających.

Jeśli układ nie chce się podnieść, może to oznaczać zbyt niski poziom oleju lub nieprawidłowe ustawienie dźwigni. Sprawdzić zatem należy poziom, a dźwignię ustawiamy w pozycji neutralnej. Kontrolowany jest także stan sprężyny suwaka.

Awaria elektryki w ciągniku

Współczesne maszyny są tak zapełnione elektroniką, że powinna ona być doprowadzona do perfekcji. Niestety, często okazuje się, że to właśnie ona jest piętą achillesową całego sprzętu. Przyjrzyjmy się klimatyzacji. Do jej uszkodzenia dochodzi, gdy krążący w niej czynnik chłodzący się powoli ulatnia, a jego miejsce zajmuje wilgoć. Warto wiedzieć, że z czynnikiem chłodzącym jest olej, a zanikanie czynnika chłodzącego powoduje zacieranie się sprężarki.

Zatem jeśli już w naszym ciągniku znajduje się klimatyzacja, to warto pamiętać o tym, że nie jest to zbędny luksus, lecz ważny element, o jaki należy dbać, by nie doszło do poważniejszych uszkodzeń, niż brak chłodnego nawiewu w gorące dni.

Czy da się uniknąć usterek w ciągnikach?

Całkowicie bezawaryjna praca maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach rolnych to marzenie wielu. Czy jest to możliwe? Być może nie obejdzie się całkiem bez awarii, lecz mogą być one o wiele mniej poważne w skutkach. Co zrobić? Musimy w korzystaniu z maszyn stosować się do zaleceń producentów. Częstą zmorą są samodzielnie wykonywane naprawy w niewłaściwy sposób, które powodują jeszcze większe pogorszenie problemu, a maszyna koniec końców i tak ląduje w serwisie.

Mamy również tendencję do lekceważenia regularnych przeglądów lub do wykonywania napraw “po taniości” przez niesprawdzonych “specjalistów”. Niestety, tak niefrasobliwe podejście będzie raz za razem skazywało nas na problemy z maszynami.

Naprawa ciągników

Jedynym rozwiązaniem jest dokonywanie napraw i kupowanie części w zaufanych miejscach, w których możemy liczyć na fachową naprawę, której efekty utrzymają się jeszcze długo. Droższa naprawa niekoniecznie musi oznaczać “naciąganie”. Wyższe koszty oznaczają zastosowanie nowocześniejszego sprzętu, dzięki któremu naprawa będzie dużo skuteczniejsza, a w konsekwencji pozwoli zaoszczędzić, dlatego że nie będą potrzebne poprawki. Profesjonalna naprawa ciągników da Ci gwarancję, że o danej usterce zapomnisz na bardzo długi czas.

Jak dobrze wybrać serwis?

Aby naprawy były rzeczywiście skuteczne, a maszyny sprawne, zawczasu staramy się znaleźć serwis, któremu możemy w pełni zaufać. Na co warto zwracać uwagę? Dużo mogą nam powiedzieć zamieszczone w Internecie opinie. Naturalnie, rzadko się zdarza, żeby wszystkie co do jednej były pozytywne, lecz im ich więcej, tym lepiej. Weźmy pod uwagę podejście. Czy mechanicy starają się dokładnie wyjaśnić, w czym rzecz? Zdobądźmy informacje na temat zaplecza technicznego. Jakie maszyny są wykorzystywane w naprawie? Czy firma dba o ich stan? Czy placówce zależy na budowaniu dobrego wizerunku? Jeśli na wszystkie powyższe pytania możesz odpowiedzieć twierdząco, znaleziony serwis ma duże szanse okazać się tym najlepszym w mieście.

Maszyny Rolnicze Jaskot Skorzystaj z usług polecanego przez nas serwisu marki Jaskot, specjalizującego się w naprawie ciągników, kombajnów i ładowarek teleskopowych.

WWW: https://jaskot.pl/
E-mail: biuro@jaskot.pl
Telefon: (+48) 75 724 44 03