Cukrzyca a wzrok – jakie choroby oczu może powodować?

Cukrzyca to choroba, w której poziom glukozy lub cukru we krwi jest zbyt wysoki. Organizm pozyskuje glukozę z pożywienia. Komórki organizmu potrzebują glukozy do wytwarzania energii, zaś hormon o nazwie insulina pomaga glukozie dostać się do komórek.

Rozróżniamy dwa typy cukrzycy:

– w cukrzycy typu 1 organizm nie wytwarza insuliny.

– w cukrzycy typu 2 organizm nie wytwarza i nie wykorzystuje jej w odpowiedni sposób. Bez wystarczającej ilości insuliny glukoza gromadzi się we krwi, przez co wzrasta stężenie cukru we krwi.

Jakie problemy ze wzrokiem może powodować cukrzyca?

Z czasem wysoki poziom cukru we krwi może uszkodzić naczynia krwionośne i soczewki oczu. U osób z cukrzycą może to powodować poważne problemy z oczami, które mogą uszkadzać wzrok, a niekiedy nawet prowadzić do ślepoty.

Do najczęstszych problemów związanych z oczami u osób chorych na cukrzycę należą:

– retinopatia cukrzycowa: główna przyczyna ślepoty u dorosłych Amerykanów. Cukrzyca wpływa na naczynia krwionośne w siatkówce. Nieleczona choroba może powodować poważne problemy, takie jak utrata wzroku i rozwarstwienie siatkówki, gdzie siatkówka odrywa się od swojego normalnego położenia w tylnej części oka.

– cukrzycowy obrzęk plamki żółtej. Zwykle rozwija się u osób, u których występują już objawy retinopatii cukrzycowej.

– jaskra: grupa chorób oczu, które mogą uszkodzić nerw wzrokowy (wiązkę nerwów łączących oko z mózgiem). Jaskra cukrzycowa powstaje, gdy naczynia krwionośne w przedniej części oka ulegają uszkodzeniu, a nowe naczynia krwionośne rosną w pobliżu tęczówki (kolorowej części oka). Naczynia krwionośne blokują przestrzeń, przez którą odpływa płyn z oka, co powoduje jego gromadzenie się i wzrost ciśnienia wewnątrz oka.

– zaćma: zaćma występuje, gdy przejrzysta soczewka z przodu oka staje się nieprzezroczysta. Zaćma występuje często wraz z wiekiem. Jednak osoby chore na cukrzycę są bardziej narażone na wcześniejsze zachorowanie na zaćmę niż osoby nie cierpiące na tę chorobę.

Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie problemów ze wzrokiem związanych z cukrzycą?

Cukrzycowa choroba oczu może wystąpić u każdego pacjenta chorego na cukrzycę. Jednak ryzyko zachorowania jest większe, jeśli:

– chorujesz na cukrzycę od dłuższego czasu,

– nie kontrolujesz regularnie wysokiego poziomu cukru we krwi lub wysokiego ciśnienia krwi,

– jesteś w ciąży,

– masz wysoki poziom cholesterolu we krwi,

– jesteś palaczem,

Jakie są objawy problemów ze wzrokiem związanych z cukrzycą?

We wczesnych stadiach choroby oczu związane z cukrzycą zwykle nie dają żadnych objawów. Dlatego tak ważne są regularne badania okulistyczne, nawet jeśli uważasz, że masz zdrowe oczy.

Należy również zwracać uwagę na nagłe zmiany w widzeniu, które mogą stanowić zagrożenie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem:

– w polu widzenia pojawia się wiele nowych plamek lub ciemnych, falistych nitek (tzw. pływających plamek);

– błyski światła;

– ciemny cień na części pola widzenia, jak zasłona;

– utrata wzroku;

– ból lub zaczerwienienie oczu.

W przypadku wystąpienia takich objawów, nawet jeśli pojawiają się i znikają, należy skontaktować się z lekarzem:

– ciemne, faliste plamki lub nitki unoszące się w polu widzenia;

– niewyraźne lub faliste widzenie;

– wizja, która często się zmienia;

– problemy z widzeniem kolorów.

Jak diagnozuje się problemy ze wzrokiem związane z cukrzycą?

Najlepszą obroną przed poważną utratą wzroku jest kontrolowanie cukrzycy. W celu zdiagnozowania problemów z oczami lekarze okuliści przeprowadzają badanie dylatometryczne. W badaniu tym wykorzystuje się krople do oczu w celu otwarcia źrenic, dzięki czemu lekarz może wykryć oznaki problemów z oczami i leczyć je, zanim spowodują uszkodzenie wzroku. Lekarz przeprowadzi również badanie wzroku i zmierzy ciśnienie w oczach.

Leczenie problemów z oczami związanych z cukrzycą zależy od rodzaju problemu i jego nasilenia. Niektóre z tych zabiegów obejmują metodę laserową, wstrzyknięcia do oka w celu zahamowania wzrostu nowych i przeciekających naczyń krwionośnych, operacja usunięcia krwi i tkanki bliznowatej lub wymiana zmętniałej soczewki, krople do oczu zmniejszające ciśnienie płynu w oku.

Te metody leczenia nie są jednak lekarstwem. Problemy z oczami mogą się powtarzać. Dlatego podstawą jest profilaktyka.