Części samochodowe specjalnej troski – filtr DPF i FAP

Filtr PDF czyszczenie

Problem globalnego ocieplenia oraz wszelkich zmian klimatycznych jest coraz szerzej poruszany. Z tego względu kraje w Europie i na całym świecie regularnie zaostrzają przepisy dotyczące emisji spalin oraz produkowania zanieczyszczeń zarówno w formie śmieci i odpadów, jak i w postaci cząsteczek gazów różnego rodzaju, które ulatniają się do atmosfery, znacznie pogarszając jakość powietrza.  Jednym ze sposobów na walkę ze smogiem w dużych miastach, w których czasami liczba samochodów jest tak samo duża, jak liczba jego mieszkańców, są specjalne filtry cząsteczek stałych, czyli filtry DPF oraz FAP. Do czego one służą i dlaczego należy traktować je ze zwiększoną troską i zawsze mieć na uwadze ich stan? Sprawdź poniższy artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ich temat.

Nowoczesne metody dbania o środowisko

Zanieczyszczone powietrze w dużych miastach w ciągu ostatnich lat stało się naprawdę dużym problemem. Jednym z czynników, który ma spory wpływ na taki stan rzeczy, jest liczba samochodów z silnikiem diesel, która w polskich miastach w ostatnich kilku latach znacznie wzrosła. Klienci chętnie decydują się na pojazdy napędzane nie zwykłą benzyną, a paliwem diesel między innymi dlatego, że takie pojazdy znacznie mniej palą, a przy okazji mogą poruszać się szybciej. Niestety mniejsze spalanie w tym przypadku nie jest równoznaczne z mniejszą emisją szkodliwych substancji do atmosfery. W tej kwestii pojazdy z silnikiem diesel wypadają o wiele gorzej niż auta napędzane tradycyjną benzyną. Uwalniają do atmosfery ogromną ilość cząsteczek stałych gazów, które mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie ludzi, którzy są później zmuszeni do oddychania mocno zanieczyszczonym powietrzem i życia w mieście, które ma poważny problem ze smogiem.

Ratunkiem na tego typu problem są innowacyjne filtry DPF oraz FAP. Ich głównym zadaniem jest filtrowanie spalin i zatrzymywanie cząsteczek stałych, które dzięki temu nie wydostają się do atmosfery, lecz osadzają się na zastosowanym filtrze. Obecność tego typu części w pojazdach z silnikiem diesla jest wymagana przez obecne prawo w wielu krajach na całym świecie. Również w Polsce za brak sprawnego filtra DPF grozi wysoki mandat oraz możliwość uzyskania punktów karnych za poruszanie się po mieście pojazdem, który nie został odpowiednio przystosowany do jazdy. Przed wyjazdem za granicę, na przykład do niektórych miast w Niemczech, należy dobrze sprawdzić, jakie obowiązuje u nich w tej kwestii prawo, bowiem niektóre metropolie wprowadziły już całkowity zakaz wjeżdżania autem do centrum, jeśli nie jest ono wyposażone w wymagane filtry oczyszczające. Ma to na celu przyczynić się do zmniejszenia smogu w dużych miastach.

czyszczenie filtra DPF

Nie zapominaj o regularnym czyszczeniu i serwisie

Filtry DPF oraz FAP, jak wszelkie inne urządzenia tego typu, mogą się zapychać i po pewnym czasie nadają się już tylko do wymiany, ponieważ ich właściwości zostają zniwelowane przez liczne zanieczyszczenia zatrzymane przez ich struktury. Czyszczenie DPF oraz regularnie sprawdzanie stanu tych części jest konieczne, aby mieć pewność, że ich działanie jest w pełni skuteczne i spełnia wszystkie wymogi oraz obowiązujące standardy. W przypadku, jeśli posiadasz auto z silnikiem diesel i wykorzystujesz je przede wszystkim do jazdy miejskiej, to niestety musisz liczyć się z tym, że filtry w nim będą o wiele częściej się zapychać niż w aucie z tym silnikiem, które porusza się na dłuższych trasach.

Filtry DPF i FAP wymagają specjalistycznej opieki oraz regularnego serwisowania i w razie konieczności systematycznego oczyszczania, aby możliwie jak najbardziej opóźnić proces ich wymiany. Warto podejmować zarówno serwis, jak i proces ewentualnej zmiany tych części, tylko i wyłącznie w sprawdzonym serwisie, aby mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone tak, jak należy oraz w sposób zgodny z obowiązującymi normami i wymogami prawnymi w tej kwestii.