Czy esperal jest legalny?

alkohol

Esperal to popularny lek, funkcjonujący również pod nazwą “disulfiram WZF”. Nazywany potocznie wszywką, jest umieszczany przez lekarza pod skórą w kilku miejscach, najczęściej w okolicy łopatki lub na pośladku. Czym dokładnie jest esperal? Czy jest legalny? Czy pomaga on wyjść z uzależnienia?

Czym jest esperal?

Jest to preparat umieszczany pod skórą, którego zadaniem jest blokowanie przetwarzania alkoholu w wątrobie, powodując tym samym powstawanie nieprzyjemnych dolegliwości. Głównym zadaniem esperalu jest odstraszanie osób uzależnionych od stosowania alkoholu, właśnie ze względu na nieprzyjemne skutki, jakie mogą się pojawić w wyniku połączenia trunku z wszywką. Esperal można przyjmować również doustnie, zgodnie z zaleceniami lekarza, pojawia się jednak ryzyko, że pacjent sam, bez kontroli lekarskiej, odstawi specyfik.

Czy esperal jest legalny?

Esperal wywołuje liczne kontrowersje jako metoda leczenia. Pojawiają się liczne głosy o tym, że jest to metoda nieetyczna, jako że często osoby uzależnione chcą wierzyć, że sama wszywka, bez stosowania innych metod leczenia, wystarczy w zupełności. Tymczasem bez wsparcia i motywacji wewnętrznej alkoholik może odczuć głód alkoholowy silny na tyle, że sięgnie po używkę pomimo wszycia esperalu, narażając tym samym swoje zdrowie, a nawet życie. 

Pomimo tymczasowego wycofania esperalu z obiegu, po pewnym czasie wrócił on na rynek pod inną nazwą. W potocznym obiegu jednak wciąż mówi się o esperalu. Bez względu jednak na nazwę, jego połączenie z alkoholem powoduje wystąpienie takich objawów, jak

  • nudności,
  • wymioty,
  • lęk przed śmiercią,
  • skoki ciśnienia,
  • duszność,
  • przyspieszone bicie serca,
  • zapalenie wątroby,
  • zawał serca,
  • zaburzenia neurologiczne,
  • nasilenie przebiegu już występujących chorób przewlekłych.

Niektórzy stawiają sobie pytanie o to, czy esperal jest legalny. Chociaż nie jest on już w Polsce dostępny na NFZ, to wciąż można z niego skorzystać w placówkach prywatnych. Zabieg jest w pełni legalny, dodatkowo z możliwości zaszycia się można korzystać wielokrotnie w zależności od potrzeb.

Jak długo działa esperal?

Wszyty pod skórę preparat może działać nawet przez rok. Jest to metoda mająca wywołać w uzależnionym negatywne skojarzenia z alkoholem i tym samym zniechęcić go do jego spożycia. Zasadność tej metody jest jednak kwestionowana, jako że alkohol sam w sobie również powoduje liczne objawy niepożądane, a w większych ilościach też powoduje wyniszczenie zdrowia, a nawet stwarza ryzyko utraty życia.

Esperal Warszawa – czy jest skuteczny?

Zdania na temat skuteczności esperalu są ogólnie podzielone. Przeciwnicy tej metody zakładają, że jest to jedynie tymczasowy straszak i wielu uzależnionych zgłasza się w sprawie usunięcia preparatu już po kilku dniach, stosuje metodę stopniowego przyzwyczajania do alkoholu, podejmuje próby samodzielnego usunięcia wszywki lub po prostu czeka, aż preparat przestanie działać, po czym zaczyna pić więcej niż przedtem w celu nadrobienia zaległości. 

alkohol

Inną rzeczą, jaką zarzuca się metodzie, jest fakt, że wiele osób zakłada, że wystarczy jedynie się zaszyć, by wyleczyć się z organizmu. Nie jest to prawdą. Potrzebna jest również silna motywacja wewnętrzna do wyjścia z nałogu i duże wsparcie od osób z otoczenia. Nie chodzi tutaj jednak tylko o bliskich, lecz też o zaufanych lekarzy. 

Czy warto zatem stosować esperal?

Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie nieco archaiczne. Zakładając jednak sytuację, w której esperal będzie wystarczająco zniechęcającym środkiem, by zaprzestać picia alkoholu, wówczas pojawia się czas na znalezienie w sobie ku temu odpowiedniej motywacji. Jest to czas na podjęcie świadomej decyzji o pójściu na odwyk. Odstawienie alkoholu, choćby tymczasowe, sprzyja odzyskaniu zdolności podejmowania przemyślanych decyzji (które pod wpływem alkoholu uzależnieni podejmują czysto impulsywnie) o pójściu na odwyk, którego skuteczność będzie dużo trwalsza.