Czy fluorowanie zębów jest bezpieczne dla dzieci?

dentysta

Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju zębów. Wzmacnia je oraz uodparnia na działanie kwasów pochodzących z jedzenia. Bardzo ważne jest to, aby był on dostarczany do organizmu w odpowiednich ilościach. Jednym ze skutecznych sposób na dostarczenie tego pierwiastka jest fluoryzacja. Przeprowadza się ją wśród dzieci. Warto wiedzieć, na czym dokładnie polega oraz czy jest to bezpieczny zabieg. 

Na czym polega fluoryzacja zębów?

Fluoryzacja jest zabiegiem dentystycznym polegający na dostarczenie fluoru na powierzchnię zębów. Wnika on w strukturę szkliwa i tym samym uszczelnia go. W ten sposób zęby są chronione przed bakteriami, a tym samym przed rozwojem próchnicy, która może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej. Do fluoryzacji zębów wykorzystuje się specjalne pasty, żele lub pianki. 

Dlaczego warto przeprowadzać fluoryzację u dzieci?

Mleczne zęby u dzieci wymagają takiej samej troski, jak stałe. Jest to bardzo ważne głównie ze względu na ogólny stan zdrowia malucha, a także jego stałe zęby. W przypadku zaniedbania higieny jamy ustnej może dojść do sytuacji, gdy będą one wyrzynały się w bardzo złym stanie. To może generować wiele problemów zdrowotnych.

Trzeba wiedzieć, że, nawet gdy zaatakowane próchnicą mleczaki wypadną, to w zębodołach pozostaną bakterie odpowiedzialne za rozwój tej choroby. Oznacza to, że wychodzące zęby stałe będą już zainfekowane. Przeprowadzenie fluoryzacji u dzieci może zapobiec takiej sytuacji. Warto ją przeprowadzić również ze względu na to, że stałe zęby, które dopiero co się pojawiły, nie mają wytrzymałego szkliwa. Potrzebuje ono czasu, aby w naturalny sposób wysycić się fluorem. Trzeba więc wspomóc je od zewnątrz.

Fluoryzacja powinna być metodą wspomagającą prawidłową higienę jamy ustnej. Warto na ten temat porozmawiać ze specjalistą, jakim jest stomatolog dziecięcy. Opole to jedno z wielu miast w całej Polsce,  na którego obszarze można znaleźć sprawdzony gabinet.  

dentysta

W jaki sposób przebiega zabieg fluoryzacji zębów u dzieci?

Fluoryzacja jest bezbolesnym i krótkim zabiegiem. Odbywa się ono w nowoczesnych gabinetach, które są przystosowane do małych pacjentów. Fluoryzacja jest wykonywana dopiero po dokładnej kontroli jamy ustnej dziecka. Jeśli jest to konieczne, to dentysta wcześniej przeprowadza usuwanie ognisk próchnicy, uzupełnia ubytki oraz oczyszcza powierzchnię zębów. Dopiero wtedy przystępuje do fluoryzacji. 

Zabieg ten można przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest wcieranie preparatu z fluorem w powierzchnię zębów. Inna metoda polega na lakierowaniu zębów, czyli pokrywaniu szkliwa substancją ochronną. Swoim wyglądem przypomina ona bezbarwny lakier. Dentysta może również zastosować specjalne smakowe pianki zawierają fluor. Najczęściej wybrana metoda jest dobierana do wieku dziecka oraz kondycji jego jamy ustnej. 

Nowoczesne preparaty przeznaczone do fluoryzacji w niczym nie przypominają niesmacznych past, którymi dzieci myły zęby jeszcze kilkanaście lat temu. Obecne środki te są zupełnie bez smaku lub wzbogacone owocowymi aromatami, dzięki czemu maluchy bardzo chętnie je stosują.

Najlepiej, aby fluoryzacja była przeprowadzana dwa razy w roku. Taka częstotliwość pozwala skutecznie chronić zęby przed bakteriami oraz próchnicą. W międzyczasie warto stosować dodatkowe preparaty wzmacniające szkliwo. Trzeba jednak to robić pod kontrolą lekarza oraz po konsultacji z nim. 

Skutki uboczne fluoryzacji

Wielu rodziców obawia się fluoryzacji ze względu na możliwość wystąpienia skutków ubocznych. Jest to bezpieczny zabieg, ale tak jak w przypadku innych metod leczenia stomatologicznego mogą one wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. W przypadku fluoryzacji mogą to być nieprzyjemne dolegliwości w postaci wymiotów lub nudności, bólów brzucha i głowy wywołanych użyciem zbyt silnego środka. Może to być wywołane użyciem zbyt silnego preparatu. Takie sytuacje są jednak rzadkością. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby taki zabieg był przeprowadzany przez doświadczonego i sprawdzonego dentystę, który ma wiedzę oraz doświadczenie. Fluoryzacja zawsze musi być poprzedzona wywiadem z rodzicami oraz dokładnymi oględzinami jamy ustnej. Dopiero po tym stomatolog może rozpocząć podawanie określonego preparatu z fluorem. Jego dawka musi być zawsze dobrana do indywidualnych potrzeb małego pacjenta.