Czy warto rozważyć zakup komputera All in One?

komputer all in

Dla wielu osób najważniejszą cechą komputera nie jest jego wydajność, a bardziej wygląd, rozmiary, ergonomia pracy i wszelkie czynniki wpływające na komfort podczas jego użytkowania.

Urządzenie służące do przeglądania Internetu, nauki, korzystania z programów biurowych i innych tego typu prac nie musi być bardzo wydajne, ale powinno posiadać właściwości sprawiające, że korzystanie z niego będzie wygodnie i przyjemne.

Jednym z bardzo popularnych rozwiązań są komputery All in One, które łączą możliwości zwykłych komputerów w jednej niedużej obudowie. Szczególnie firma Apple znana jest ze swoich komputerów iMac, które są konstrukcjami All in One. Popularność tego typu rozwiązania rozpoczęła się w momencie ukazania się pierwszych komputerów tego typu i trwa do dziś.

Czym są komputery All-In-One?

Komputery All in One to konstrukcje, które integrują podzespoły komputera z wyświetlaczem. Można to w pewnym sensie porównać do laptopów, jednak są to konstrukcje nienastawione na mobilność, a na stacjonarny użytek. W takich komputerach najczęściej stosuje się zintegrowane karty graficzne i energooszczędne wersje procesorów.

Wszystko po to, aby jak najbardziej ograniczyć ilość ciepła, którą trzeba będzie usunąć z wnętrza obudowy oraz aby zminiaturyzować wszystkie części tak, żeby zmieściły się one w niewielkiej obudowie. Z tego względu komputery All in One nie sprawdzą się w takich zastosowaniach jak gry komputerowe czy zadania wymagające sporej mocy obliczeniowej jak np. tworzenie grafiki 2D i 3D, animacji, montaż filmów, edycja zdjęć itd.

serwis komputerów All In One

Konstrukcje tego typu będą jednak idealnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy wydajność podzespołów nie jest dla nas najważniejsza, a liczy się głównie ergonomia i wygoda użytkowania oraz niewielkie rozmiary. Szczególnie ta ostatnia cecha sprawia, że urządzenia All in One cieszą się tak sporą popularnością np. w biurach, gdzie niewielkie rozmiary i zintegrowana konstrukcja pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, nie wpływając negatywnie na komfort użytkowania komputera.

Zalety komputerów All-In-One

Komputery All in One to przemyślane konstrukcje, które znajdują zastosowanie w bardzo wielu miejscach. Powodem, dlaczego tego typu urządzenia są tak popularne i cenione są z pewnością ich zalety, takie jak:

    • Niewielkie rozmiary i zintegrowana konstrukcja – daje to możliwość zaoszczędzenia sporej ilości miejsca, ponieważ całe urządzenie znajduje się w jednym miejscu i niepotrzebna jest osobna jednostka, do której podłączony będzie monitor. Nowoczesne komputery All In One posiadają także dotykowe ekrany, co wyklucza również konieczność stosowania myszki oraz klawiatury.
    • Lekka i cicha praca – dzięki bardziej oszczędnym i mniejszym podzespołom, które nie emitują tak wysokiej temperatury jak duże i wydajne procesory, dedykowane karty graficzne itd. i które pracują zdecydowanie ciszej, znacząco podnosi się komfort korzystania z takiego urządzenia.
    • Porządek i brak problemu z kablami – dzięki temu, że podzespoły zintegrowane są z wyświetlaczem, widoczny na zewnątrz jest tylko jeden kabel zasilający i ewentualne przewody od urządzeń peryferyjnych. Dzięki temu znacznie łatwiej utrzymać odpowiednie porządek w miejscu pracy.
    • Energooszczędność – zastosowane w komputerach All in One podzespoły to bardzo energooszczędne komponenty, które przez to, że pobierają mniej prądu, mniej się też grzeją, a to pozwala na zastosowanie mniejszych i cichszych wentylatorów.
    • Nowoczesny wygląd – komputery All in One często wyglądają zdecydowanie nowocześniej i estetyczniej niż standardowe komputery stacjonarne. Z tego powodu znakomicie sprawdzą się nie tylko jako urządzenia użytkowe, ale także jako element wystroju nowoczesnego wnętrza domu lub biura.

 

komputer

Serwisowanie komputerów All-In-One

Serwis komputerów All in One różni się nieco od serwisowania zwykłych komputerów stacjonarnych, głównie przez ich odmienną budowę. Z tego względu oddając takie urządzenie do naprawy, warto sprawdzić, czy dany serwis zajmuje się takimi konstrukcjami oraz, czy posiada niezbędne w tym zakresie doświadczenie.

Komputery All in One można jak najbardziej serwisować we wszystkich tego typu miejscach. Wbrew powszechnej opinii możliwe jest także wymienianie podzespołów w takich komputerach, jednak nie w tak szerokim zakresie jak w przypadku standardowych komputerów stacjonarnych.