Czy warto zainwestować w kosmetyki organiczne?

Profesjonalne kosmetyki organiczne

Produkty kosmetyczne stały się integralną częścią naszego życia. Od olejków do włosów po szampony, odżywki, kremy i żele – większość ludzi uważa, że codzienna pielęgnacja nie jest kompletna bez tych produktów. Jednocześnie zastanawiamy się czy nie są one pełne chemii, która może nam szkodzić. Wiele osób ma wątpliwości, czy stosowane przez dłuższy czas nie zaczną wywoływać problemów zdrowotnych. Czy warto zdecydować się na kosmetyki organiczne?

Czy kosmetyki są zdrowe?

W przeszłości kosmetyki zawierały mieszaninę składników naturalnych, roślinnych i zwierzęcych, ale niekoniecznie były dobre dla zdrowia. Kiedyś kobiety wierzyły, że ołów posiada właściwości lecznicze i często wykorzystywały go do podkreślania oczu. W XIX wieku kobiety w Anglii zażywały belladonnę, by dodać oczom blasku, chociaż wiedziały, że jest trująca.

Angielki i Włoszki korzystały z produktów z ołowiem, arszenikiem czy rtęcią, by mieć bladą, modną wtedy, skórę. Podejrzenie więc, że kosmetyki mogą szkodzić nie jest bezpodstawne. Względnie niedawno zaczęliśmy badać skład takich produktów i dbać o ich wpływ na nasze zdrowie. Zaczęliśmy też zastępować naturalne składniki syntetycznymi odpowiednikami i inną chemią.

Profesjonalne kosmetyki organiczne

Rozwój rynku kosmetyków organicznych

Pierwsze tego typu kosmetyki zaczęły powstawać w latach siedemdziesiątych, ale dopiero w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczęła rosnąć produkcja i sprzedaż. Według badań przeprowadzonych w Alians Market Research wartość tego rynku będzie stale rosnąć i w latach 2014-2020 wzrośnie o prawie 10 procent. Coraz chętniej więc sięgamy po tego typu kosmetyki i mamy coraz większy wybór.

Dlaczego zaczęliśmy używać kosmetyków organicznych?

W 2004 roku wykryto ślady parabenów w organizmach kilku kobiet z rakiem piersi. Wtedy okazało się, że są one wchłaniane przez skórę. Niedługo potem stwierdzono, że mają one podobne działanie jak estrogeny i uznano je za jeden z czynników odpowiedzialnych za niepłodność u mężczyzn. Producenci zaczęli oczywiście szybko likwidować niebezpieczne parabeny.

Jednak nie znamy jeszcze rezultatów stosowania wszystkich związków dodawanych do kosmetyków. Co więcej niektóre substancje są szkodliwe w minimalnym stopniu, lub tylko w konkretnych przypadkach, więc nie są zabronione. Z tego powodu wiele osób woli się nie narażać i wybierać organiczne produkty.

Profesjonalne kosmetyki organiczne

Zalety kosmetyków organicznych

Kosmetyki organiczne nie są produkowane przy wykorzystaniu tanich zamienników. Tworzone są precyzyjnie i z dbałością o składniki. Nie ma w nich sztucznych barwników i aromatów. Nie mają w sobie chemicznych wypełniaczy. Sztuczne aromaty zastępowane są ekstraktami ziołowymi.

Składniki pochodzące z wiarygodnych źródeł, przyczyniają się do tworzenia bezpiecznych kosmetyków. Co więcej mogą być stosowane do różnych rodzajów skóry.  Nie ma w nich szkodliwych związków takich jak parabeny, PEGi, SLS, SLES i inne. Dzięki temu kosmetyki są łatwo przyswajalne przez ciało i nie wywołują efektów ubocznych.

Organiczne kosmetyki dzięki zastosowaniu zbalansowanych składników, bez tanich wypełniaczy, są zwykle bardziej wydajne niż tańsze odpowiedniki. Są pełne różnorodnych składników pielęgnacyjnych. Przez to mniejsza dawka wystarczy, by zaspokoić potrzeby naszej skóry. Równie istotne są również opakowania.

Profesjonalne kosmetyki organiczne

Producenci naturalnych kosmetyków bardzo troszczą się o to, w czym są one przechowywane. Nie mogą pozwolić, aby szkodliwe związki z pudełka, czy słoiczka, przeniknęły do starannie przygotowanego kosmetyku i zniszczyły jego kompozycję. Z tego powodu sprawują ścisłą kontrolę nad całym procesem produkcji zarówno produktu, jak i opakowania. Zazwyczaj tego typu kosmetyki są również dużo bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska.

Wady kosmetyków organicznych

Najważniejszą ich wadą jest cena. Są one zazwyczaj droższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Jednak za jakość  musimy zapłacić. Często również klienci obawiają się, że nazywa produktów to chwyt marketingowy. Jednak jeżeli mamy takie obawy wystarczy spojrzeć na skład. W okuł tych produktów narosło wiele mitów.

Jednym z nich jest to, że prawdziwie organiczne kosmetyki nie uczulają, więc jeżeli wystąpiła u Ciebie reakcja alergiczna to producent Cię oszukał. Nie jest to jednak prawda. Ekstrakty roślinne intensywnie działają na naszą skórę i możemy być na nie uczuleni tak samo, jak na produkty chemiczne. Najlepiej więc zawsze je przetestować.