Czy warto zamontować monitoring?

montaż monitoringu cctv warszawa

Chcąc zapewnić sobie oraz reszcie naszych domowników poczucie bezpieczeństwa, często decydujemy się na zakup specjalistycznego sprzętu w postaci instalacji alarmowej. Jest ona szczególnie przydatna wtedy, gdy mamy duży dom i spory ogródek, oraz gdy często nas nie ma i dom stoi pusty, co czyni go idealną okazją dla złodzieja.

Instalacja alarmowa to cała, złożona instalacja w skład której wchodzi wiele, pełniących różne funkcje elementów. Zakup i wybór każdego z tych elementów musi być poważnie przemyślany, po to, by instalacja alarmowa była w stanie zapewnić nam jak największe bezpieczeństwo poprzez bycie tak skuteczną, jak tylko do możliwe.

Monitoring – co warto wiedzieć?

Najważniejszym punktem całej instalacji jest, jak nazwa wskazuje, centrala alarmowa. To ona dowodzi zbieraniem wszystkich bodźców zewnętrznych, w odpowiedni sposób je interpretując i niejako decydując o konieczności wszczęcia alarmu. Rodzaj i typ centrali alarmowej dobierany jest w zależności od łącznej liczby obecnych w domu tak zwanych czujek a także ich rodzaju. Warto zwrócić uwagę na to, by wybrany przez nas sprzęt posiadał możliwość podłączenia większej liczby czujek, niż planujemy ich mieć na chwilę obecną – pozwoli to na ewentualne rozbudowanie instalacji alarmowej, gdy na przykład stwierdzimy, że nie reaguje wystarczająco skutecznie. Centralę alarmową należy umieścić w trudnym do znalezienia przed włamywaczem miejscu, na przykład w szafie, w piwnicy czy na poddaszu.

By sprawnie sterować całą instalacją alarmową niezbędne są do tego urządzenia sterujące, nazywane manipulatorami. Są one dostępne w różnorakiej postaci, na przykład w formie pilotów, klawiaturek z wyświetlaczami, kart zbliżeniowych i tym podobnych. Aktywują bądź dezaktywują one cały system alarmowy. Dzięki coraz bardziej zaawansowanym aplikacjom dostępnych na smartfony możliwe jest także sterowanie całą instalacją za pomocą niewielkiego programu zainstalowanego na naszym telefonie.

 montaż kamer warszawa

 

Gdzie montować monitoring?

Ważnym jest, by czujki rejestrujące każdy ruch umieścić w miejscach o największym teoretycznym zagrożeniu. Wydzielamy parę takich stref: peryferyjną, czyli okolice granic naszej posiadłości, zewnętrzną, rozpościerająca się wokół najbliższego otoczenia naszego domu, obwodową wewnętrzną, znajdującą się wzdłuż okien i drzwi oraz wewnętrzną przestrzenną, czyli obejmującej środek budynku. Samodzielne wybranie miejsca do zamontowania monitoringu może być trudne, dlatego najlepiej skorzystać z porad specjalistów.

Czujki także dzieli się na grupy. Pierwszą z nich są czujki ruchu, które reagują na ruch i ostrzegają przed znajdującym się na naszym terenie niechcianym gościem, czujki przeznaczone do okien oraz drzwi, które wysyłają sygnał do centrali gdy tylko nastąpi ich otwarcie, oraz czujki przestrzegające przed pożarem lub awariami instalacji, na przykład elektrycznej czy wodociągowej, które powinny się znajdować w takich miejscach jak kotłownie, kuchnie i tak dalej, ponieważ reagują one na pojawienie się dymu oraz wysoką temperaturę. Warto zadbać o bezpieczeństwo domu.

 

Myślisz o założeniu monitoringu na swojej posesji? Sprawdź ofertę firmy Zuhab, która od wielu lat zajmuje się profesjonalnym montażem oraz konserwacją systemów zabezpieczeń. Szczegóły sprawdzisz na stronie: www.obserwuj.com.