Czym jest agencja reklamowa?

Agencja reklamowa kojarzy nam się z firmą, która zajmuje się szeroko pojętym tworzeniem reklam w najróżniejszych postaciach. W Polsce tego typu firmy zaczęły naturalnie powstawać w latach 90-tych po przemianach ustrojowych, kiedy to na rynku zaczęły wyrastać coraz to nowsze przedsiębiorstwa, które potrzebowały skorzystać z usług promocyjnych. Początkowo agencje reklamowe koncentrowały się na tworzeniu grafik, z czasem jednak zakres ich usług wzrastał i stawały się coraz ważniejszym elementem ogólnej strategii firmy. Dlatego też obecnie pod pojęciem „agencja reklamowa” (my polecamy agencję Turon) kryje się wiele różnych postaci i każda z nich może skupiać się na innym aspekcie promocji.

Poznaj popularne agencje reklamowe

Wiele osób nie rozumie również różnicy, pomiędzy agencją reklamową a taka oferującą usługi PR – powyższy opis bardziej pasuje do tego drugiego typu działalności. Trudno dziś zdefiniować, czym jest agencja reklamowa, gdyż może ona zajmować się różnymi aspektami promocji. Sprawa się jeszcze bardziej komplikuje, kiedy tak naprawdę nie potrafmy jasno określić zakresu obowiązków agencji reklamowej, agencji PR czy też studia graficznego.

Rodzaje agencji reklamowych

  • Agencja Full Service

Koncepcja tego typu agencji ciągle ewoluuje, obecnie można ją zdefiniować jako taką, która oferuje kompleksową ofertę w celu zrealizowania pełnej reklamy produktu lub usługi. Teoretycznie ten tym agencji reklamowej zajmuje się każdym aspektem reklamy.

  • Agencja talentów

Ten typ agencji angażuje w swoją działalność różnego rodzaju artystów (gwiazdy rozrywki, pisarzów, reżyserów, tancerzy itd.), a następnie realizuje we współpracy z nimi swoje kampanie. W efekcie artyści mogą się rozwijać i promować, a klienci skutecznie reklamować swoje produkty. Jest to bardzo popularny rodzaj promocji, zwłaszcza wśród dużych i rozwiniętych firm tak jak np. Coca Cola.

  • Butiki kreatywne

Na ich czele stoją twórcy najwyższego formatu, których zadaniem jest realizacja jednej kampanii. Najczęściej osoby te pracują dla określonych agencji marketingowych, jednak we własnym zakresie realizują kampanie w swoim „kreatywnym butiku”.

  • Agencja à la carte

Najczęściej agencje reklamowe realizują na rzecz jednego klienta tylko wybrane usługi marketingowe. Agencja à la carte ma na celu sprostać wymaganiom rynku na usługi kreatywne, planowanie mediów i zamieszczanie reklam.

  • Agencja wewnętrzna

Ten typ agencji działa bardziej jako centrum zarządcze, które zatrudnia agencje marketingowe specjalizujące się w konkretnej dziedzinie. Może ona zatrudnić personel kreatywny na rzecz zaprojektowania reklamy, kupić powierzchnię reklamową i ja wynajmować itd.

  • Agencja ,,z notatnika”

Ten typ agencji zatrudnia specjalistów z różnych dziedzin marketingu by następnie „wynajmować ich” do pracy przy konkretnych zleceniach.