Czym jest niskosodowa sól?

sol-niskosodowa

Sól to nazwa chlorku sodu, który stosowany jest do nadania potrawom słonego smaku. Chlorek sodu jest głównym składnikiem soli kamiennej oraz podstawowym składnikiem wody morskiej.

Sól – właściwości i zalety

Sód zawarty w soli jest niezbędny dla organizmu człowieka. Stanowi on jeden z głównych elektrolitów płynów zewnątrzkomórkowych, a także wchodzi w skład soku trzustkowego i jelitowego. Składnik ten reguluje zawartość wody w organizmie i jest niezbędny do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej. Sód bierze udział w procesach wchłaniania oraz odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego i nerwowego.

sol

Nie wszyscy jednak wiedzą, że ograniczając ilość soli dodawanej do potraw czy też całkowita z niej rezygnacja, nie pozbawia naszego organizmu źródła sodu. Wynika to z fakty, iż sód jest składnikiem powszechnie występującym w żywności, a jego niedobór występuje niezmiernie rzadko. Niedobór sodu związany jest najczęściej z występowaniem stanów chorobowych, którym towarzyszą biegunki, wymioty lub nadmierne pocenie się. Niewystarczająca ilość sodu może być również skutkiem nadmiernej utraty tego składnika przez nerki – na przykład podczas stosowania środków moczopędnych, które wypłukują sód z organizmu.

Sól w diecie – zdrowo czy niezdrowo?

Zdecydowanie częstszym problemem jest nadmiar sodu w diecie wynikający głównie ze spożywania zbyt dużej ilości soli zawartej w żywności.  Długotrwałe, nadmierne spożycie soli przyczynia się do powstania nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie to zaś stwarza ryzyko rozwoju innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, w tym chorób naczyń obwodowych, niewydolności serca. Może przyczynić się również do chorób nerek. Nerki odpowiedzialne są za regulację poziomu sodu w organizmie – dlatego jeśli ich nie jest prawidłowa, może dochodzić do zatrzymywania wody w organizmie.

Zbyt duże spożycie sodu zwiększa również wydalanie wapnia z moczem, co pociąga za sobą ryzyko kamicy nerkowej oraz osteoporozy. Spożywanie słonych produktów powoduje wzmożone pragnienie, a to zaspokajane przez picie słodzonych napojów, może sprzyjać tyciu. Rezygnacja z nadmiernego dosalania potraw i ograniczanie produktów bogatych w sód nie tylko przeciwdziała wymienionym schorzeniom, ale też wpływa na zwiększenie wrażliwości smakowej.

Alternatywa dla „zwykłej”soli

Osoby, które nie chcą rezygnować z używania soli, powinny zastanowić się nad jej zdrowszą alternatywą – solą niskosodową. Ma ona lepszy wpływ na zdrowie oraz funkcjonowanie organizmu, a smakiem nie odbiega od tradycyjnego produktu stosowanego przez większość osób nieświadomych zalet soli o obniżonej zawartości sodu.

Specjaliści od zdrowego żywienia polecają stosowanie właśnie soli niskosodowej – według nich produkt ten pozwala uniknąć wszystkich wspomnianych wyżej problemów zdrowotnych. W tego rodzaju soli 30% sodu jest zastąpione solami potasu i magnezu. Wyniki badań pokazują, że zastąpienie sodu takimi właśnie proporcjami tych składników jest najbardziej korzystne dla naszego organizmu i najlepiej wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Sól niskosodowa praktycznie niczym nie różni się w smaku od normalnej, a jej działanie nie wywołuje przykrych skutków zdrowotnych – dzięki niej nie musimy rezygnować ze smacznych posiłków. Stosując sól o obniżonej zawartości sodu, nie tylko obniżamy spożycie chlorku sodu, ale również wzbogacamy naszą dietę o potas i magnez.