Czym się kierować wybierając mieszkanie?

mieszkania na sprzedaż

Poszukiwanie wymarzonego mieszkania może nie być wcale takie łatwe. Musi spełniać kilka ważnych czynników. Znajdować się w dogodnej lokalizacji, posiadać odpowiedni metraż, liczy się też przystępna cena. Jak więc szukać by z pewnością znaleźć ofertę dostosowaną do naszych wymagań? Gdzie oferowane są mieszkania na sprzedaż?

Opcje są dwie, rynek wtórny, czyli mieszkania już używane, lub rynek pierwotny. Ta druga możliwość to nowe lokale, często jeszcze w trakcie powstawania. Szukając mieszkania warto przejrzeć oferty w obu kategoriach.

Rynek wtórny

W tym wypadku mieszkania na sprzedaż oferowane są najczęściej przez osoby prywatne. Często transakcją zajmują się sami właściciele. Drugą możliwością jest korzystanie z usług agencji nieruchomości.

Na rynku wtórnym można natrafić na bardzo ciekawe oferty. Dotyczą mieszkań od pierwszego lub kolejnego właściciela. W wielu sytuacjach lokale są gotowe do wprowadzenia się od zaraz. Kolejna zaleta to możliwość znalezienia mieszkania w dogodnej lokalizacji, nawet w samym centrum miasta. Niektórzy właściciele pozostawiają pełne lub częściowe umeblowanie.

Rynek wtórny nie jest jednak wolny od wad. Budynki jak i mieszkania w nich zlokalizowane nie zawsze pozostają w dobrym stanie technicznym. W takiej sytuacji nowy właściciel zmuszony jest do przeprowadzenia remontu. Nie zawsze też nabywca będzie zadowolony z wystroju wnętrz. Tak, więc ogólna kwota zakupu może wzrosnąć.

Druga opcja

mieszkaniaMieszkania na sprzedaż oferowane są też na rynku pierwotnym. Tu sprzedażą zajmuje się deweloper. Lokale są nowe, bardzo często są jeszcze w trakcie powstawania. Co bardzo ważne, budowane są w oparciu o najnowsze technologie. W ten sposób powstają całe, nowe osiedla.

Do minusów rynku wtórnego można zaliczyć lokalizację. Najczęściej są to tereny na obrzeżach miast. Infrastruktura osiedla dopiero powstaje wraz z mieszkaniami.

Oferty deweloperskie obejmują dwa rozwiązania. Pierwsze z nich to mieszkanie pod klucz, w pełni gotowe do zamieszkania. Druga opcja to lokal do samodzielnego wykończenia. Świetna możliwość dla klientów chcących dopasować mieszkanie do własnego gustu. Może się wydawać, że jest to podobne sytuacja do kupna mieszkania z rynku wtórnego. Różnicą jest następująca kwestia. Nabywca nie jest do tego zmuszony, może sam zdecydować czy chce się tego podjąć – warto sprawdzą strony internetowe deweloperów przez zdecydowaniem się na konkretne mieszkanie: http://www.stulsz.pl/.

Kwestia wyboru

Mieszkania na sprzedaż oferowane są na dwa sposoby. Pierwszy z nich to rynek wtórny. Prywatni właściciele sprzedają mieszkanie samodzielnie lub przy pomocy agencji nieruchomości. Ceny są atrakcyjne, jednakże lokale nie zawszę są w dobrym stanie. Rekompensuje to jednak często dobra lokalizacja, nawet w centrum miasta.

Rynek pierwotny to z kolei nowe mieszkania, wybudowane za pomocą najnowszych technologii. Minusem może być długi czas oczekiwania na wprowadzenie się.

Przed zakupem warto przejrzeć oferty z obu możliwości.