Czym zajmują się agencje aktorskie?

Agencje aktorskie, to miejsca skupiające osoby, które współtworzą filmy, seriale, reklamy i teledyski. Z ich usług korzystają więc reżyserzy, producenci filmowi, agencje filmowe oraz oczywiście aktorzy. Agenci zarządzający agencjami stają się pośrednikami między nimi. To dzięki nim zawierane są umowy współpracy, odkrywane nowe talenty i obsadzane role.

Agencja aktorska – jak korzystać?

Działalność agencji aktorskiej skupia się na poszukiwaniu nowych twarzy i talentów. Jest swoistą bazą ludzi, którzy wprawieni w grze aktorskiej lub całkowicie amatorsko, chcą się pokazać i dać sobie szansę. Firmy poszukujące odpowiednich cech i umiejętności zgłaszając się do agencji prezentują swoje oczekiwania w nadziei, że ta podsunie im odpowiednie osoby.

Znana agencja Aktorska JMC Studio współpracuje na przykład z rozpoznawalnymi aktorami i aktorkami, proponując jednocześnie szansę tym, którzy aktorskiego warsztatu nie mają. A więc tancerzom czy kaskaderom. Zgłosić się mogą również do niej epizodystki i epizodyści z niewielkim dorobkiem na koncie lub szczególnymi umiejętnościami.

Tak czy inaczej zasady współpracy w każdym przypadku są takie same. Na przykład –
od zainteresowanego współpracą wymaga się, aby już po podpisaniu stosownej umowy aktualizował swe zdjęcia pokazowe. Co więcej, fotografie muszą być w miarę możliwości naturalne, pozbawione zbędnych efektów artystycznych i charakteryzacji. Jest to niezwykle ważne w kontekście późniejszego obsadzania poszczególnych ról.

Czy usługi agencji aktorskich są popularne?

Korzystanie z usług agencji aktorskiej jest bardzo popularne i to z pewnością nie podlega dyskusji.  Będąc reżyserem czy producentem i mając stały kontakt z agentem, mamy szansę natrafić na wiele utalentowanych osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w aktorstwie. Nam, jako rozpoczynającym swą przygodę daje to z kolei możliwość wypłynięcia w artystycznym światku. Producenci i reżyserzy często poszukują statystów czy epizodystów o konkretnych cechach, na przykład blondynów w średnim wieku. Współpraca obydwu stron z agencją skraca proces poszukiwania odpowiednich osób, co niesie ze sobą korzyści dla wszystkich zaangażowanych.

Castingi i sesje fotograficzne

Niektóre agencje aktorskie, jak wspomniane już JMC Studio posiadają również profesjonalne przygotowane studio castingowe, które wyposażone w reflektory, ekran TV do przeglądania materiałów i bezcieniowe tło umożliwiają przeprowadzanie castingów na miejscu. To duży plus dla współpracujących z nimi reżyserów i producentów. Pomoc w przeprowadzeniu przesłuchań i castingów czy zrealizowaniu sesji zdjęciowej w studiu fotograficznym usprawnia bowiem pracę i proces poszukiwań odpowiednich osób.

Daj sobie szansę 

Nie jest prawdą, że odpowiedni kandydat do współpracy z agencją aktorską, to profesjonalny aktor, który w swym dorobku ma już szereg rozpoznawalnych filmowych ról. Do współpracy nadają się również ci, którzy dopiero zaczynają swą ścieżkę kariery. Agencja daje spore możliwości, bo ma większe rozeznanie w branży i szybciej dociera do informacji o toczących się castingach. Niezależnie od tego czy graliśmy już w dużych produkcjach, czy za nami dopiero pierwsze aktorskie kroki – jedno jest pewne. Dzięki współpracy z agencją mamy możliwość rozwijania się i spełniania marzeń. A co najważniejsze, kontynuowania raz obranej drogi dzięki pomocy profesjonalistów. Jeśli nawet nie myślimy o wielkiej karierze, bo wystarczy nam przygoda statysty – współpraca z agentem również może być kluczowa. Nigdy nie wiadomo czy dorywcze bywanie na planie nie spodoba nam się tak bardzo, że stanie się pasją i dodatkowych źródłem dochodu…