Dlaczego coraz częściej kupujemy meble ze sklejki?

sklejka a drewno meble

 

Kupując meble bierzemy pod uwagę wiele aspektów, między innymi ich design, kolorystykę, materiał, z którego zostały wykonane oraz cenę. Rynek oferuje szeroką gamę produktów, dlatego decyzja nie jest łatwa. Ważną kwestią jest na pewno ich cena. Meble ze sklejki są tańsze niż te z litego drewna. Przedstawiamy ich główne różnice, a także wady i zalety.

Meble ze sklejki

Do produkcji sklejki używa się różnego typu drewna, na przykład topolowe, brzozowe, sosnowe, bukowe. Proces produkcji polega na tym, że skleja się cienkie warstwy drewna różnymi klejami, dlatego wyróżniamy sklejki suchotrwałe klejone klejem mało odpornym na pobieranie wody, które mogą być użyte w pomieszczeniach o niskim poziomie wilgotności oraz wodoodporne, spajane klejem wodoszczelnym, do użycia w łazienkach i kuchniach.

Do zalet sklejki możemy zaliczyć również jej niezwykłą plastyczność, pozwalającą na dowolne modelowanie. Zaletą mebli ze sklejki jest to, że są trwałe, lekkie i tanie. Poza tym niewiele różnią się wyglądem od mebli drewnianych. Ich plusem jest również to, że możemy sami je wykonać bez wielkich umiejętności w majsterkowaniu, gdyż sklejka nie jest trudnym do obróbki materiałem. Dzięki lekkości i elastyczności daje się łatwo modelować i pozwala uzyskać dowolny, często oryginalny i nietypowy kształt, pasujący do wybranej przez nas aranżacji wnętrza.

Doskonale komponuje się z elementami wnętrz zaaranżowanych w różnych stylach, a szczególnie w industrialnym i skandynawskim, gdyż doskonale imituje drewno, jego fakturę. Obydwa style cenią naturalne materiały. Istotną zaletą mebli ze sklejki jest ich cena, która zależy od materiału, z którego została wykonana. Najtańsza kosztuje kilkanaście złotych, a najdroższa nawet kilkaset. Dzięki sklejce możemy dokonywać renowacji starych mebli, oklejając je wybraną przez nas sklejką. Nie bez znaczenia jest fakt, że takie meble są bardziej przyjazne środowisku, ekologiczne, gdyż nie wykorzystujemy do ich produkcji drewna w takiej ilości, jak w przypadku mebli z litego drewna. Kupując je możemy zaoszczędzić także znaczną sumę pieniędzy.

meble ze sklejki

Meble z drewna

Meble z drewna są trwalsze od tych ze sklejki i na pewno będą nam służyć, odpowiednio pielęgnowane, przez wiele lat, również następnym pokoleniom. Dzięki łatwości ich renowacji szybko odzyskują po latach pierwotne piękno i blask. Nie bez znaczenia w tej kwestii pozostaje rodzaj drewna, z jakiego je wykonano. Najtwardszym i najbardziej odpornym na ścieranie i wgniecenia drewnem jest dąb, buk  oraz klon lub drewno egzotyczne, w przeciwieństwie do, na przykład sosny, która jest mniej wytrzymała. Natomiast są one zdecydowanie droższe od tych ze sklejki.

Jeżeli przedkładamy trwałość nad cenę i lekkość mebla, to zapewne zdecydujemy się na meble z drewna. Meble drewniane są również łatwiejsze w renowacji. Zaskakują również oryginalnością i uniwersalnością, gdyż poza tym, że nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, to można je wykorzystać w aranżacji wnętrza w każdym stylu, od klasycznego po nowoczesny. Drewno jest materiałem naturalnym więc przyjaznym dla człowieka, nie powoduje alergii, które są plagą naszych czasów. Bez obaw mogą pozwolić sobie na nie alergicy po upewnieniu się o zastosowaniu do ich konserwacji odpowiednich lakierów. Wadą tych mebli jest ich ciężar. Sami w pojedynkę nie poradzimy sobie z przeniesieniem drewnianego mebla. Konieczna jest również, dla zachowania ich piękna przez długie lata, szczególna pielęgnacja.

Przy zakupie mebli należy pamiętać, że sklejka to również drewno, a jednak lżejsze i zdecydowanie tańsze.