Dlaczego technika akwareli jest taka popularna?

akwarele

Malarstwo akwarelowe to jedna z najpopularniejszych technik stosowanych zarówno przez dobrze znanych artystów, początkujących twórców, jak i amatorów którzy po prostu chcą coś namalować. Akwarela uważana jest za jedną z łatwiejszych do opanowania technik, wymagającą niewielkiego zaplecza sprzętowego i wybaczającą popełnione błędy. Czym wyróżnia się spośród innych technik, jakie są jej podstawowe zalety i w co warto się zaopatrzyć rozpoczynając przygodę z akwarelą?

Czym wyróżnia się malarstwo akwarelowe?

Farby akwarelowe, czyli inaczej farby wodne, dają niezwykle lekką, eteryczną i płynną barwę – efekt, który zdecydowanie zachwyca zarówno kolekcjonerów, jak i samych artystów. Aby malować akwarelą wystarczą odpowiednie farby, pędzle i papier. Ten ostatni jest zwykle specjalnie przystosowany do akwareli, nie marszczy się pod wpływem wody i przede wszystkim pozwala na nakładanie wielu bardzo cienkich, wręcz transparentnych warstw farby.

Choć akwarelę często pojmuje się za technikę łatwą, w rzeczywistości wymaga ona sporej precyzji. Wspomniane wcześniej wybaczanie przez akwarelę błędów dotyczy bowiem sytuacji,  w których sam rysunek wykonany jest wodoodpornym tuszem, a akwarela stanowi dla niego barwne tło nie koniecznie trzymające się ram szkicu. Nanoszenie farby na papier czy płótno wymaga cierpliwości – zbyt duża ilość wody i kolor rozpływa się, mocząc papier i nie pozostawiając za sobą zbyt wiele pigmentu. Nie oznacza to jednak, że osiągnięcie intensywnych kolorów jest tu niemożliwe. O tym, jakie farby wybrać chcąc osiągnąć konkretny efekt opowiemy jednak później.

Popularność akwareli – najważniejsze zalety techniki

akwareleFarby akwarelowe dają artyście naprawdę duże pole do popisu. Dostępne w różnych konsystencjach i nasyceniach barwy pozwalają zarówno na pracę szczegółową, jak i tworzenie artystycznego nieładu. Choć z pozoru delikatne i lekkie, potrafią zrobić naprawdę dobry efekt końcowy i zachwycić swoją unikalnością. Jeśli papier, na którym będziemy malować zostanie odpowiednio dobrany i przygotowany, farby powinny dawać nam efekt, jakiego się spodziewamy – bez marszczeń, rozlanych plam i zmieniających się po czasie kolorów.

Jedną z podstawowych zalet akwareli jest możliwość puszczenia wodzy fantazji. Barwne, intensywne plamy stanowiące nieregularne i pozornie niespójne tło dla prostego szkicu potrafią wyglądać naprawdę efektownie, tworząc całkiem dobry przykład sztuki nowoczesnej. Jednocześnie w technice odnajdą się też klasycy stawiający na precyzję i spójność kompozycji.

Najciekawsze produkty do malowania akwarelą

Decydując się na akwarelę warto pamiętać o tym, że najlepszym gatunkiem papieru do jej wykonania są papiery o dość dużej gramaturze, fakturowane lub gładkie, w zależności od oczekiwanego efektu końcowego. Znacznie ważniejszy jest tutaj wybór rodzaju farby, gdyż zależnie od jej gęstości i stanu skupienia możemy oczekiwać innych rezultatów. Farby w tubach, o konsystencji pasty przypominają nieco farby olejne. Gatunek ten jest naprawdę łatwy do pracy zarówno amatorskiej, jak i profesjonalnej. Ich dobrym przykładem są nowoczesne farby akwarelowe QoR o niezwykłym nasyceniu barwy i wysokiej trwałości pigmentu. Wspaniałym reprezentantem wysokiej jakości farb akwarelowych są oczywiście akwarele marki Winsor&Newton, proponującej dziś dwie główne serie: Cotman Watercolours przeznaczonych przede wszystkim dla osób poznających dopiero technikę akwareli oraz Professional Watercolours, będącą jedną z najstarszych na świecie serii profesjonalnych farb akwarelowych. W całej palecie mamy tu do wyboru aż 96 kolorów, zyskując w ten sposób wręcz nieograniczone możliwości.

Akwarela to doskonała technika malarska, która nie bez powodu przyciąga coraz szersze grono fanów. Efekt rozmycia, jaki powstaje dzięki farbom wodnym wykorzystywany jest dziś nie tylko na obrazach, ale coraz częściej także w druku, tatuażu czy malarstwie ściennym.