Dodaj industrialny charakter do swojego wnętrza

Za narodziny stylu industrialnego uważa się początek lat 50-tych ubiegłego wieku, kiedy to wiele fabryk i magazynów w Nowym Jorku zaczęły masowo upadać. Przestrzenie te jednak zostały z powodzeniem zaadaptowane przez architektów i artystów, zamieniając je w swoje stylowe pracownie i mieszkania. Mimo iż styl industrialny dotarł do Polski w latach 90-tcyh, nadal nie charakteryzuje się zbyt wielką popularnością. Warto mimo wszystko zainspirować się tą propozycją, zwłaszcza w sytuacji kiedy  jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami jakiegoś designerskiego loftu.

Stoły i stoliki  w stylu industrialnym

Meble w mieszkaniu zainspirowane właśnie stylem industrialnym powinny wyglądać tak, jakby znalazły się w nim zupełnie przypadkowo. Jednak najczęściej łączą je proste formy oraz geometryczne wzory. W meblach najczęściej spotykane są połączenia metalu z drewnem lub też szkłem, zwłaszcza jeżeli chodzi o stoły i stoliki do kawy. W stylu industrialnym nie musisz się godzinami zastanawiać nad wyborem stołu do jadalni i kuchni, im prostsze rozwiązanie tym lepsze. Takie stoły zazwyczaj posiadają posiadają drewniany blat i metalowe nogi, które są inspirowane stołami ze stołówek robotniczych.

A co ze stolikami do kawy? Możesz zachować się bardziej zachowawczo i dopasować stolik do pozostałych stołów, czyli wybrać taki z drewnianym blatem. Warto jednak zastanowić się nad bardziej ciekawymi rozwiązaniami. Stolikiem może być drewniana skrzynia, metalowa szafka, a nawet odpowiednio złożone palety. Nie przejmuj się, że takie połączenie będzie zbyt surowe. Możesz je przełamać wieloma dodatkami.

Bogaty wybór stołów kuchennych i jadalniach w stylu industrialnym oraz stolików kawowych znajdziesz na Drewno i Forma.

Jakie dodatki w stylu industrialnym?

Choć styl industrialny z założenia charakteryzuje się minimalizmem, to we wnętrzu nie może zabraknąć  skrupulatnie dobranych dodatków. Najlepiej jeśli będą one zarówno funkcjonalne jak i piękne. Doskonale sprawdzą się w takim przypadku gołe żarówki zwisające z sufitu, wspomniany wcześniej metalowy stolik, lampki kreślarskie oraz duże, okrągłe zegary na ścianie. Można też zaopatrzyć się w ciekawą i starą maszynę do pisania, gramofon po dziadku, maszynę do szycia czy też innych przedmiotów z minionej epoki.

Dodatki oraz meble w stylu industrialnym można obecnie wyszukać w wielu salonach z artykułami do wystroju wnętrz  oraz na targach staroci, na strychach naszych domów, a nawet w warsztatach naszych ojców. Warto poszukać szczególnie oryginalnych dodatków, które nadadzą wnętrzu upragnionej autentyczności. Można również zrobić coś samodzielnie, inspiracji na ciekawe dodatki można poszukać online.

Kolorystyka wnętrz w stylu industrialnym

Meble są bardzo ważne w stylu industrialnym, ale to kolory nadają im odpowiedniej oprawy. Dominują w takich wnętrzach chłodne odcienie – od bieli, przez szarość, aż po samą czerń. Nie brakuje w nich również betonu, metalu, szkła, surowego drewna czy też charakterystycznej cegły. Urządzając mieszkanie w tym stylu powinno się obowiązkowo wykorzystać to co zapewnia nam wnętrze, chodzi tutaj przykładowo o drewniane belki, kable, metalowe rury oraz wielkie, puste okna. Nie należy ponadto bać się różnorakich nierówności, ubytków, zniszczeń, ponieważ to one nadają całego piękna tym wnętrzom. Aranżując przestrzeń industrialną zdecydowanie warto wykorzystać gres, beton architektoniczny oraz tynk strukturalny. W takim wnętrzu ma być przede wszystkim chłodno i surowo.

Styl ten nie jest zbytnio popularny w Polsce i z pozoru wydaje się chłodny oraz ekscentryczny. Jednak ten kto zrozumie piękno tego stylu z pewnością będzie czuł się dobrze w takich wnętrzach. Stylem podobnym do industrialnego, jest bardzo popularny i lubiany styl skandynawski. Równie chłodny i minimalistyczny, dlatego więc najprawdopodobniej i styl industrialny zostanie pokochany przez Polaków.