Dom czy mieszkanie?

zakup mieszkania Szczecin

Budowa domu to nie takie hop siup. Może nie jest to zbyt idealny wstęp, ale niestety duża cześć osób jest zdania, że postawienie budynku mieszkalnego to nic takiego. Nie wiedzą, że trzeba mnóstwo formalności załatwić, dopilnować fachowców, wykopać szambo, a potem wykończyć wnętrze, dobrać odpowiednie wyposażenie. Zamieszania co niemiara zanim będzie można spokojnie zamieszkać w swoich czterech kątach. Rzecz jasna warto się poświęcić i przemęczyć ten czas budowy, a potem urządzania, by móc potem cieszyć się swoim własnym mieszkaniem. A nie ma nic piękniejszego niż bycie na swoim.

Mieszkanie dla wygodnych, dom dla bogatych

Kiedyś było całkiem normalnym wynajmowanie określonego lokum, dziś jednak zdecydowana większość osób woli płacić podobną kwotę na spłatę domu i wiedzieć, że za trzydzieści lat to będzie ich mieszkanie. W przypadku wynajmu po trzydziestu latach w dalszym ciągu nie będzie się miało nic. Dotyczy to także budynków jednorodzinnych, bo i je można wynajmować. Jednak jak zostało wspomniane, zdecydowanie bardzo opłacalne jest dążenie do tego, by mieć swoją własną ziemię, dom i ogród. Oczywiście, że są osoby, którym w domku jest za dużo pracy, ponieważ trzeba dbać o ogród, pilnować należy systematycznego wywozu szamba i tak dalej, i tak dalej. W bloku nie ma takich zmartwień. Racja, ale to dom daje poczucie większej przestrzeni i swobody. Szczególnie budynki wolnostojące. W nich to całkowicie obowiązuje zasada „wolność Tomku w swoim domku”. Nie ma się bowiem nikogo za ścianą, więc żadna głośna muzyka, podskakiwania, głośniejsze rozmowy nie będą zakłócać spokoju sąsiadów. Ma się również pewność, że nikt nie będzie podsłuchiwał, aby dowiedzieć się co się dzieje za ścianą. Niestety, ale wścibskich sąsiadów nie brakuje. Budynek wolnostojący nie daje takiej możliwości. Każdy jednak wie, że wszystko ma swoje wady i zalety, więc nie chodzi o odbijanie piłeczki, by udowadniać, że jedna opcja jest dużo lepsza od drugiej. Nie ma to większego sensu.

nowe mieszkanie Szczecin

Wygoda w życia w mieszkaniu

Często jednak można zauważyć pewną zależność. Otóż osoby, które wychowywały się w domu, którym nie jest obca nieprzyjemna woń unosząca się podczas wywozu szamba, nie są w stanie wyobrazić sobie zamieszkania w bloku. Dla nich byłoby to jak zamknięcie w klatce. Podobnie rzecz ma się z osobami całe życie egzystującymi w mieszkaniach we wieżowcu czy innym mrówkowcu. Im bowiem w żaden sposób nie zależy na większym metrażu, jaki można uzyskać zamieszkując w domu z ogrodem. Poza tym często są przerażone obowiązkami jakie spadają na właścicieli takich posesji. W blokach w zasadzie jest tak, że to spółdzielnia dba o wszelkie naprawy, wymiany czy remonty. W domku o wszystko trzeba dbać samodzielnie. Remont dachu, okien to jednak poważne wydatki. Dlatego dom wymaga o wiele więcej poświecenia, niż mieszkanie w bloku.

W dzisiejszych czasach ludzie szczególnie młodzi są bardzo zabiegani. Dlatego nie mają czasu na dbanie o ogród, sprzątanie wielkich powierzchni domów oraz regularnych remontów dachu. Dlatego często takie osoby wybierają opcję zamieszkania w bloku w dużym mieście. Na rynku jest wiele ofert mieszkań w SzczecinieJednak, aby mieć pewność, że nabywa się porządne mieszkanie, warto skorzystać z usług biur nieruchomości, które mają doświadczenie i szeroki zakres wiedzy w zakresie sytuacji na rynku nieruchomości.