Wybór i spalanie drewna kominkowego

drewno-kominkowe

Gęste drewno liściaste takie jak klon, dąb, brzoza i wiśnia to jedne z lepszych gatunków drewna do ogrzewania. Różne gatunki drewna są dostępne w różnych obszarach, więc najlepsze drewno opałowe będzie się różnić w zależności od lokalizacji.

Używanie drewna iglastego jest mniej niż idealne do ogrzewania domu, głównie ze względu na szybkość jego spalania. Im mniej gęste jest drewno kominkowe, tym szybciej się pali, co oznacza, że szybciej będziesz musiał dołożyć kolejne drewienko do spalenia w kominku.

W obszarach obfitych w twarde drewno istnieje tabu przeciwko paleniu miękkim drewnem. W Kolumbii Brytyjskiej większość ludzi, którzy palą w kominkach używa drewna iglastego tylko dlatego, że to wszystko jest dostępne. Z przyjemnością zachęcamy do komentarzy zarówno użytkowników z drewna miękkiego, jak i twardego, abyśmy mogli rozstrzygnąć ten spór raz na zawsze.

Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat spalania drewna iglastego, niektórzy twierdzą, że powoduje więcej kreozotu, ale jest też wielu, którzy twierdzą że nie. Powszechnie uważa się, że smoła w drewnie miękkim powoduje kreozot, ale istnieją dowody sugerujące, że jest to nieprawda.

 

Pitch to żywica wydalana z wielu drzew iglastych i często oskarżana jest o klejenie rur i kominów. Ale w rzeczywistości prawdziwym winowajcą jest wilgoć. Gdy wysokość suszy, działa jak rodzaj super naładowanego paliwa, które jest odpowiedzialne za trzaski, których nie dostaniesz podczas palenia twardego drewna, ale nie jest tak naprawdę odpowiedzialne za zatykanie komina. Niezależnie od tego, ile więcej kreozotu wytwarza drewno miękkie, czy nie, powinieneś i tak utrzymywać czystość kominka i komina. Więc zrelaksuj się i spal go, jeśli go masz. W rzeczywistości mały ogień z drewna iglastego może być idealny jako szybki sposób na zdjęcie krawędzi zimnego domu bez przegrzania domu. Jest to również najlepsze drewno podpałkowe, jaką znajdziesz.

Na obszarach, gdzie dużo ludzi ogrzewa pomieszczenia za pomocą kominka i drewna kominkowego, często są znani przez swoich dostawców sezonowanego drewna opałowego. Jeśli masz szansę, zapytaj innych w swoim regionie o swoje doświadczenia, a nie tylko zadzwonić pod znaleziony numer w internecie do składu opału. Możesz łatwo otrzymać drewno, które jest zbyt mokre, zaczyna gnić.

Zakup drewna kominkowego na początku sezonu jest często pomocny w uzyskaniu produktu wysokiej jakości. Późną jesienią, kiedy ludzie bez zabezpieczonych zapasów cena często rośnie, a jakość spada.

Drewno kominkowe warto sprawdzić miernikiem wilgotności. Zakup wilgotnościomierza będzie kosztował 200/300 zł, ale dzięki niemu unikniecie nawet wpadki z wybraniem złego drewna na zimę.

Niezależnie od tego, czy hodujesz i tniesz własne drewno na sezon zimowy, czy kupujesz gotowe sezonowane drewno kominkowe to zapytaj, kiedy było cięte. Przygotowane w ten sposób drewno powinno być wystarczająco suche do spalania przez upadek, co oznacza zawartość wilgoci pomiędzy 15% a 20%.

drewno-kominkowe

Prawidłowe układanie drewna opałowego:

 • Trzymaj drewno wystarczająco wysoko nad ziemią, aby uniknąć wchłaniania wilgoci.
 • Chroń go przed deszczem, ale trzymaj boki otwarte, aby powietrze mogło przepływać i wysuszyć.
 • Unikaj układania drewna w domu. Zapobiega przepływowi powietrza przez drewno i może również zapobiec zrzucaniu wilgoci przez ścianę domu.
 • Zbuduj odpowiednie rogi! Posypywanie drewna w środku zimy nie jest zabawne.
 • Podczas układania stosów należy podzielić różne rozmiary, aby łatwiej było utrzymać wymagany poziom ognia.
 • Jeśli układasz drewno na słońcu lub przeważają wiatry, pomoże to zapewnić gotowość do spalania jesienią. Trzymaj drewno pokryte, ale upewnij się, że może wyschnąć.

Efektywne spalanie drewna:

Jest w nas coś biologicznie osadzonego, co sprawia, że ​​chcemy być postrzegani jako ktoś, kto potrafi stworzyć dobry ogień, zwłaszcza gdy nasi przyjaciele patrzą. Niekończące się dmuchanie i obserwowanie rozpalonego dymu w nicości nie jest dobre dla nikogo ego.

Palący się ogień nie jest skutecznym ogniem, ponieważ dym jest wynikiem słabego spalania. Jest to spowodowane spalaniem mokrego drewna lub słabym spalaniem suchego drewna. Skuteczny ogień powinien spowodować brak widocznego dymu opuszczającego komin. Dym oznacza, że ​​zanieczyszczasz więcej, a nie dostajesz tyle ciepła, ile powinieneś za swoje pieniądze i pracę

 • Twój ogień musi mieć wystarczająco dużo powietrza, aby zacząć, a następnie zamknąć go, aby sprawnie spalić. Ale jeśli zamkniesz je zbyt mocno, zagłodzisz je tlenem, powodując jego słabe spalanie i wytwarzając dym.
 • Szybkim sposobem na rozpoczęcie pożaru jest użycie skrzyżowanego stosu suchego drewna miękkiego z poszarpanym i pogniecionym papierem gazetowym w środku i zmieszanym z kilkoma cienkimi kawałkami twardego drewna na wierzchu. Unikaj używania błyszczącego papieru, takiego jak magazyny.
 • Upewnij się, że nie masz zbyt głębokiego łóżka z popiołem; staraj się utrzymać go poniżej 2 cali i upewnij się, że wlot powietrza nie jest zasłonięty.
 • Wiele małych kawałków rozpali się szybciej niż kilka dużych, ponieważ zwiększa liczbę powierzchni, na których mogą zapalić się płomienie. Więc rozłóż cienką podpałkę.
 • Aby ponownie zapalić pokład węgla, nie rozrzucaj węgli na cienkie, prawdopodobnie wyjdą lub przynajmniej opóźnią czas świecenia. Ułóż węgle razem w pobliżu wlotu powietrza i umieść rozpałkę na górze.
 • Obsługa kuchenki poniżej 270 stopni Celsjusza oznacza, że ​​drewno nie pali się wydajnie lub całkowicie. Regularne spalanie ponad 500 stopni Celsjusza może spowodować zmęczenie metalu w rurze kuchennej, a także narazić Cię na ryzyko pożaru komina, jeśli nagromadzi się jakikolwiek kreozot.