Gdzie geodeta może znaleźć zatrudnienie ?

sprzęt geodezyjny

Geodeta uważany jest za zawód przyszłości a każdy, kto ma uprawnienia geodezyjne za osobę, która na pewno znajdzie pracę.

Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie miejsca oferują pracę osobą z uprawnieniami geodezyjnymi i gdzie można podjąć swoje zatrudnienie. Bo to prawda, geodeci z łatwością mogą znaleźć pracę, ponieważ po prostu są potrzebni na rynku, tak samo jak ich usługi. Jeżeli więc zabierasz się za robienie swoich uprawnień geodezyjnych, sprawdź gdzie będziesz mógł po ich skończeniu, aplikować! Gdzie warto jest aplikować na stanowisko geodety, jakie są jego zarobki i od czego one zależą? Ile bierze się za wykonanie usługi geodezyjnej? Na te wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć właśnie w tym tekście i rozwiać wszystkie wątpliwości osób, które dopiero myślą o wejściu w ten zawód!

Gdzie może pracować geodeta i ile może zarobić?

Paradoksalnie, pierwszym miejscem, w którym można znaleźć pracę jako geodeta, jest sklep geodezyjny. W takim miejscu zawsze poszukiwany jest pracownik, który ma odpowiednią wiedzę, a nie jest człowiekiem z zewnątrz, bez wykształcenia, lub z wykształceniem o innym charakterze. Osoba, która będzie zatrudniona w takim sklepie powinna wiedzieć czym jest tachimetr, teodolit czy niwelator. Sprzęt geodezyjny do najprostszych nie należy! Sklepy geodezyjne to nie jedyne miejsce, gdzie geodeta może szukać zatrudnienia. Prawda jest taka, że geodeci mogą sobie wybierać miejsca, w których chcą pracować.

Drugim miejscem, w którym geodeta znajdzie zatrudnienie, jest urząd. Ponadto, można się starać także o pracę w prywatnych firmach – zarówno czysto geodezyjnych, jak i budowlanych oraz w wydawnictwach kartograficznych. Dobrą opcją jest także założenie własnej działalności gospodarczej.

A na jakie zarobki może liczyć geodeta? Jak one się klarują? Prawda jest taka, że wszystko zależy nie tylko od firmy bądź urzędu, w którym się pracuje, ale także od województwa. W najlepszych miejscach w Polsce, geodeta może na spokojnie wyciągnąć nawet 3000 złotych netto, w innych 2800, 2700 czy 2500. Oczywiście zdarzają się województwa, w których zarabia się 2100 na rękę oraz przypadki, w których zarabia się 1700 złotych. Warto jednak wiedzieć, jaka jest średnia w tej branży, aby móc negocjować stawkę ze swoim przyszłym pracodawcą.

sprzęt geodezyjny z geodetą

Jakie cechy powinien posiadać dobry geodeta?

Oczywiście, aby być dobrym geodetą, trzeba posiadać zestaw cech charakterystycznych, które ułatwią pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim dobry geodeta, to osoba dokładna i skrupulatna, wręcz perfekcjonista, który będzie dokładnie rozrysowywać plany. Ponadto, bardzo ważna jest dbałość nawet o najmniejsze szczegóły – na planach trzeba zaznaczać wszelkiego rodzaju rzeczy, od studzienek kanalizacyjnych, aż po pas drzew, czy rowy. Dodatkowo osoba, która chce zostać geodetą, powinna być skupiona i odpowiedzialna – jej praca będzie bardzo ważna i to od niej zależeć będzie to, czy ktoś będzie mógł się wybudować, czy nie.

Oczywiście nie może zabraknąć także wyobraźni przestrzennej oraz dobrej znajomości matematyki. Dodatkową cechą, która wyróżnia dobrego geodetę, jest bardzo duża dawka cierpliwości. Z tymi wszystkimi cechami masz możliwość stać się dobrym geodetą, który jest w stanie wykonać każde zlecenie. A ze względu na to, że jest tak wiele pracy dla osób z uprawnieniami geodezyjnymi, na pewno będzie to dla ciebie intratne.