Idealne drewno kominkowe do twojego kominka

drewno-kominkowe

To czym będziemy palić w naszych piecach i kominkach zimą, spędza nam sen z powiek już latem. Ciepłe miesiące nierzadko więc spędzamy na gromadzeniu i składowaniu odpowiednich dla nas materiałów. Nie inaczej jest zresztą z drewnem opałowym używanym na co dzień w kominkach.

Jakie są zatem idealne jego gatunki, czym się wyróżniają i na jakie najlepiej jest się zdecydować?

Idealne drewno kominkowe

Do palenia w kominkach zaleca się używać drewna drzew liściastych. Nie poleca się natomiast drewna drzew iglastych. Dlaczego?

Drewno drzew iglastych ma w sobie dość dużo żywicy, która w procesie spalania zanieczyszcza otaczające powietrze drobinami. Te powodują z kolei trudne do usunięcia plamy. W domu wytworzyć się może zresztą dużo dymu i sadzy, która osadzać będzie się nie tylko na ścianach naszego kominka, ale i w przewodzie kominowym.

Tych wad nie posiada drewno kominkowe z drzew liściastych, bo ma ono w sobie mało żywicy. Co więcej, pali się w sposób równy, nie tworząc przy tym kłębów dymu, co dodatkowo pozostawia też czystym kominek. Jeśli przekonują nas tego typu argumenty, najlepiej zresztą zdecydować się na dąb lub buk. One w procesie spalania, dają bowiem najwięcej ciepła. Nieco gorsze pod tym względem są lipy i topole. Twarde, wysokokaloryczne drewno kominkowe gwarantuje zatem mniejsze zużycie i oszczędność. Tego typu materiału potrzebować będziemy po prostu  mniej do ogrzania domu.

Rodzaje drewna kominkowego i ich charakterystyka

Przechodząc do charakterystyki kolejnych drzew i pochodzącego od nich drewna, zacząć należy chyba od najpopularniejszej w tym zakresie brzozy. Ona spala się bowiem bardzo łatwo, dając przy tym równy, estetyczny płomień. Odznacza się też średnią wartością opałową. Z kolei buk, pali się spokojnie i dość długo, zachowuje również wysoką wartość opałową i zapewnia bardzo dużo ciepła. Dąb, podobnie jak poprzednik też pali się długo i nieco powoli. Zawiera jednak w sobie garbniki, które powodować mogą nieprzyjemny zapach. Z tego powodu najczęściej używa się go raczej do wędzenia potraw. Miły aromat wydzielają natomiast drzewa owocowe. One nie dość, że palą się równym, powolnym płomieniem, to jeszcze zapewniają satysfakcjonujące ciepło.

Za najlepsze drewno opałowe uważany jest z kolei grab. Wykazuje on najwyższą wartość opałową. Co więcej, spala się niezwykle wolno. I mimo, że przy jego użyciu nie uzyskamy widowiskowego płomienia, to jednak ciepło dzięki niemu zapewnione będzie bardzo komfortowe. Gatunki, które nie cieszą się zbytnim powodzeniem, to natomiast jesion, olcha i topola. Ta pierwsza słabo się łupie i trudno jest ją dobrze pociąć. Olcha po prostu źle się pali. Zwłaszcza, gdy drewno nie jest wystarczająco wysuszone. Topola zaś ma niską wartość opałową. Jeśli jest wilgotna nie zapłonie wcale. Jeśli jest sucha – spala się szybko, nie zapewniając długiego ciepła. Używana jest więc najczęściej wyłącznie jako podpałka.

Gdzie kupić odpowiednio drewno opałowe?

Drewno najlepiej jest kupować od sprawdzonych dostawców, takich jak wrocławski skladnaolbinskiej.pl Mamy wtedy pewność, że drewno jest certyfikowane. Co więcej, możemy skorzystać z możliwości transportu materiału.

Takie udogodnienia są szczególnie ważne, jeśli zamówiony towar liczony jest w naprawdę dużych ilościach. Nie musimy wtedy wynajmować auta dostawczego i martwić się szczegółami. Decyzję odnośnie producenta, warto zatem dobrze przemyśleć