Ile tabletek esperalu się aplikuje podczas jednego zabiegu wszywki alkoholowej?

alkohol

Leczenie alkoholizmu jest niezwykle złożone i wymaga odpowiednio dobranej terapii. Nic zatem dziwnego, że wielu pacjentów decyduje się na zaszycie alkoholowe, czy implantację podskórną tabletek z Esperalem. Disulfiram to lek stosowany do leczenia uzależnienia od alkoholu, którego długotrwałe działanie skutecznie zniechęca do sięgnięcia po substancje odurzającą. Jak wygląda terapia Esperalem? 

Esperal – co to jest? 

Esperal, a właściwie disulfiram, to lek którego zadaniem jest zatrzymanie procesu metabolizowania aldehydu octowego po spożyciu lub spowolnienia go do tego stopnia, aby wywołać silne objawy zatrucia alkoholem. Osoba zmagająca się z uzależnieniem od alkoholu, po wypiciu nawet małej ilości, odczuje silne skutki. Jego organizm nie będzie w stanie przetrawić trunku, przez co bardzo szybko doświadczy wszystkich objawów tzw. kaca. Esperal ma za zadanie uświadomić alkoholikowi wszystkie negatywne skutki związane z regularnym piciem, a także zniechęcić go do tego.

Esperal jest wprowadzany do organizmu osoby uzależnionej za pomocą tabletek. Implantacji odpowiedniej dawki odbywa się pod skórę, najczęściej pod mięśniem pośladkowym. Dzięki temu tabletki mogą działać przez długi czas bez ryzyka, że uzależniony zapomni o ich regularnym przyjmowaniu z posiłkiem. 

Skutki zaszycia Esperalem u alkoholika 

Esperal hamuje pracę enzymu ALDH, co spowalnia proces metabolizowania alkoholu. W organizmie zaszytego alkoholika, który wypił alkohol, dochodzi do kumulacji aldehydu octowego, co prowadzi do pojawienia się do nieprzyjemnych objawów zatrucia: 

  • trudny do wytrzymania ból głowy, 
  • zimne poty, spadek temperatury ciała, 
  • uderzenia gorąca, 
  • przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, 
  • dreszcze, 
  • nudności i wymioty. 

Próba przepicia wszywki alkoholowej stanowi poważne zagrożenie dla życia pacjenta. Zbyt duża ilość aldehydu octowego prowadzi do rozwoju zaburzeń rytmu serca, czego konsekwencją jest zapaść.

Co ciekawe, Esperal działa również w przypadku spożycia produktów spożywczych czy kosmetyków na bazie alkoholu. Zatem osoba uzależniona nie ma fizycznej możliwości zastąpienia czystego alkoholu innymi środkami. 

Jak dobiera się odpowiednią dawkę Esperalu przy uzależnieniu od alkoholu? 

Przywszysce alkoholowej istotny jest dobór właściwej dawki. Zbyt mała ilość disulfiramu nie przyniesie żadnych działań. Dlatego też lek jest wydawany jedynie na receptę, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który dobierze odpowiednią ilość tabletek. Przyjmuje się, że 1 tabletka Esperalu jest na każde 10 kilogramów masy ciała. Podczas jednego zabiegu aplikuje się od razu wszystkie tabletki, które przez następnych 8 do 12 miesięcy będą stopniowo uwalniać disulfiram do krwiobiegu – aż do ich całkowitego rozpuszczenia. 

Ze względu na specyficzne działanie Esperalu, zabieg jest przeprowadzany jedynie u pacjentów, którzy wcześniej wyrazili na to zgodę i mają świadomość konsekwencji zdrowotnych, związanych z jego przepiciem. Zachowanie trzeźwości jest kluczowe w leczeniu Esperalem. Czas zaszycia alkoholowego należy wykorzystać na uczestnictwo w terapii uzależnień podczas sesji grupowych oraz indywidualnych. 

Ile trwa leczenie alkoholizmu Esperalem? 

Czas leczenia uzależnienia od alkoholu Esperalem różni się u pacjentów. Wszystko zależy od tego, jak długo tabletki będą rozpuszczać się do krwiobiegu. Średnio Esperal znajduje się w organizmie około 8 miesięcy, ale u niektórych ten czas wydłuża się nawet do 12 miesięcy. 

Zaszycie alkoholowe przeprowadzane jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym. W miejscu implantacji tabletek specjalista robi małe nacięcie, umieszcza lek, a następnie zszywa je. Zabieg poprzedzony jest oczywiście wcześniejszą konsultacją oraz badaniami i trwa zaledwie kilkadziesiąt minut. 

alkohol

Istotne przy Esperalu jest odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Osoba uzależniona, która zdecydowała się na tę metodę leczenia alkoholizmu, 48 godzin przez zabiegiem nie powinna spożywać alkoholu. Dlatego też tak popularne jest wcześniejsze przeprowadzenie detoksu w przychodni, specjalizującej się w leczeniu uzależnień od alkoholu. 

Esperal w Kielcach i innych miastach Polski jest wszywany w warunkach ambulatoryjnych u pacjentów zmagających się z chorobą alkoholową. Należy jednak pamiętać, że zaszycie alkoholowe to jeden z elementów terapii uzależnień, która powinna być uzupełniona psychoterapią oraz pełną detoksykacją organizmu. Przychodnia specjalizująca się w leczeniu choroby alkoholowej, oferuje swoim pacjentom pełen pakiet, dzięki któremu szansa na wygranie z uzależnieniem jest znacznie większa.