Jak długo trzeba zachować trzeźwość przed zabiegiem wszywki alkoholowej?

alkohol

Alkoholizm to podstępna choroba, która nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Uzależnienie niszczy życie oraz relacje z innymi. Bardzo ważne jest to, aby osoba borykająca się z nałogiem podjęła kroki w kierunku walki z nim. Jednym z takich sposobów jest wszywka alkoholowa. Dowiedz się, jak wygląda zabieg oraz o czym trzeba pamiętać jeszcze przed nim.

Kto może zdecydować się na wszywkę alkoholową?

Ta metoda leczenia alkoholizmu może być zastosowana wyłącznie u pacjenta, który jest zmotywowany do walki ze swoim nałogiem. Musi to być świadomie podjęta decyzja, bez wywierania wpływu czy przymusu. Osoba uzależniona musi znać wszystkie konsekwencje swojego czynu, a przede wszystkim skutki spożywania alkoholu mimo wszywki.

Esperal umieszczony pod skórą nie wywołuje żadnych dolegliwości. Pojawiają się one dopiero wtedy, gdy zaszyty pacjent spożyje najmniejszą nawet dawkę alkoholu. U takiej osoby pojawiają się symptomy przypominające kaca, ale o zdecydowanie większym nasileniu. Są to głównie bóle i zawroty głowy, nadmierne pocenie, nudności i wymioty, przyspieszone bicie serca, nagłe zmiany ciśnienia. Są one bardzo uciążliwe. W skrajnych przypadkach u pacjentów, którzy mimo zakazu nadal sięgają po alkohol może dojść do poważnych uszkodzeń narządów wewnętrznych, a nawet śmierci.

Osoba poddająca się zabiegowi musi mieć świadomość, że nieprzyjemne objawy pojawiają się już po spożyciu niewielkiej nawet dawki alkoholu zawartej np. w cukierku. To właśnie dlatego także ważne jest to, aby pacjent był w pełni świadomy tego, na co się decyduje.

Co trzeba wiedzieć o wszywce alkoholowej?

Każdy pacjent, który chce poddać się wszyciu esperalu, musi najpierw przejść niezbędne badania oraz rozmowę z lekarzem. Musi on ocenić, czy u danej osoby nie występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu.

Wszywka alkoholowa nie może być zastosowana u osób cierpiących na zaburzenia serca oraz układu krążenia. Esperal jest bowiem dla ich organizmu zbyt ryzykowny. Przeprowadzenie zabiegu jest niemożliwe również u pacjentów z alergiami na którykolwiek składnik leku. Przeciwwskazaniem są również stany lękowe oraz próby samobójcze.

Bardzo ważne jest to, aby przed zabiegiem pacjent nie spożywał alkoholu. Zaleca się, aby abstynencja trwała co najmniej 24 godziny. W organizmie osoby, u której ma być założona wszywka, nie mogą bowiem znajdować się nawet jego śladowe ilości. W przeciwnym razie u pacjenta tuż po zabiegu pojawią się nieprzyjemne dolegliwości.

alkohol

Każdy pacjent jest więc badany bezpośrednio przed rozpoczęciem zabiegu na zawartość alkoholu we krwi. Stan nietrzeźwości dyskwalifikuje go jego wykonania. Warto zdecydować się na kompleksowy detoks, który pomoże pozbyć się alkoholu z organizmu, a także innych szkodliwych substancji przemiany materii. Detoks pod okiem specjalistów przebiegnie w pełni bezpiecznie oraz komfortowo. 

Jak wykonuje się zabieg wszycia esperalu?

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć sprawdzony gabinet, w którym pod skórą zostanie umieszczona wszywka. Opole to tylko jedno z wielu miast w całym kraju, w którym można znaleźć placówki specjalizujące się w takim zabiegu. Przed jego rozpoczęciem lekarz znieczula miejsce, a następnie wykonuje niewielkie nacięcie na skórze. Esperal zazwyczaj implementuje się w pośladek lub w okolicy łopatki. Dawka leku musi być dopasowana do wagi oraz predyspozycji konkretnego pacjenta.

Po wykonaniu nacięcia lekarz umieszcza w nim tabletki, a następnie zszywa ranę. Świetną wiadomością dla osób zainteresowanych zabiegiem jest to, że miejsce umieszczenia esperalu pod skóra jest niewidoczne. Lek ten w żaden sposób nie przeszkadza w normalnym życiu. Pacjent musi pamiętać o tym, że pod żadnym pozorem nie wolno mu sięgnąć po alkohol.

Wszywka jest metodą awersyjną, gdyż jej głównym celem jest zniechęcenie do spożywania alkoholu. Ma ona wspierać pacjentów, którym trudno jest samodzielnie poradzić sobie z ochotą sięgnięcia po używkę. Duża popularność tej metody wynika przede wszystkim z jej skuteczności. Daje bowiem świetne efekty, dlatego osoby uzależnione, które chcą wyjść z nałogu, powinny zdecydować się na założenie wszywki.