Jak działa lakier termochromowy?

lakier termochromowy

Lakier termochromowy jest to rodzaj farby o zdolności do zmiany koloru pod wpływem zmieniającej się temperatury. Okazuje się jednak, że to nie wszystko, co trzeba wiedzieć na temat farb termochromowych, by dobrze je dobrać. Istnieje kilka rodzajów lakierów o nieco odmiennych właściwościach. Chcesz wiedzieć, który z nich będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb? Czytaj dalej.

Lakier termochromowy – odrobina teorii

W nauce występuje pojęcie takie jak termochromizm. Oznacza to, że powierzchnia zyskuje zdolność do odwracalnej zmiany koloru w zmieniających się temperaturach. Warto pamiętać o tym, że zależnie od generacji wyrobów termochromowych, zakres temperatur może być zupełnie inny

Termochromizm wykorzystywany jest m.in. do ustalania temperatury cieczy, pomieszczenia, skóry lub styku z tworzywami delikatnymi, co widzimy m.in. na przykładzie wskaźników naładowania baterii, klasycznych termometrów, termostatów i wielu innych przedmiotów.

Dzięki tej właściwości przedmioty pokryte powłoką termochromową mogą przejść szerokie stadium zmian od głębokich granatów, przez intensywne zielenie i żółcie, aż po ognistą czerwień. 

farba zmieniająca kolor przy zmianie temperatury (termochromowa)

Najważniejsze rodzaje lakierów termochromowych

Farby termochromowe odwracalne 

Jest to rodzaj farby wpisujący się w klasyczną definicję termochromizmu. Oznacza to, że w przypadku osiągnięcia temperatury granicznej górnej kolor znika, a przy osiągnięciu granicy dolnej pojawia się z powrotem. Tego typu lakiery fotochromowe są z powodzeniem wykorzystywane m.in. do kontrolowania temperatury, a nawet sprawdzenia autentyczności druku. Mogą też fenomenalnie uatrakcyjnić wydruki reklamowe Twojej firmy, co możesz osiągnąć np. z pomocą mieszalni farb Splinx

Farby termochromowe nieodwracalne 

Tak samo jak w innych przypadkach, również i tutaj mamy do czynienia z określonymi zakresami temperatur, w przypadku których dochodzi do zmiany koloru, przy czym tutaj jest to zmiana stała. Rozwiązanie te jest szczególnie przydatne przy produkcji wskaźników sygnalizujących przekroczenie temperatury. Cechą szczególną farb termochromowych nieodwracalnych jest stosowanie ich tylko w związku z przekraczaniem wysokich temperatur.

Farby termochromowe dwuzakresowe 

W tym przypadku spotykamy się z interesującym pojęciem “pamięci temperatury”. Co to oznacza? Chodzi o to, że farba zmienia kolor w przypadku osiągnięcia temperatury granicznej, a do stanu pierwotnego wraca dopiero po znacznym przekroczeniu niższej, na ogół minusowej temperatury. Farba dwuzakresowa jest alternatywą dla farb nieodwracalnych, jako że w odróżnieniu od nich może być stosowana do określania zarówno wysokich, jak i niskich temperatur.

farba termochromowa

Farby termochromowe interwałowe

Cechą wyróżniającą ten rodzaj farb jest zdolność do utrzymywania określonego koloru, dopóki produkt nie osiągnie temperatury innej niż ta, jaka mieści się w ustalonym zakresie. Dotyczy to zarówno przekroczenia górnej granicy temperatury, jak i dolnej. Jest to popularne rozwiązanie w przypadkach, gdzie konieczne jest kontrolowanie temperatury produktu i niedopuszczenie, by wyszła ona poza ustalony zakres

Farby termochromowe ciekłokrystaliczne

Jest to rodzaj farby o szczególnej wrażliwości na temperaturę. Oznacza to, że w każdej temperaturze kolor będzie zupełnie inny. Przydaje się to w przypadkach, gdy konieczne jest precyzyjne określenie temperatury, np. przy mierzeniu temperatury ciała. Farba przechodzi od bezbarwnej (lub czarnej) przez różne stadia czerwieni, żółci, zieleni, niebieskiego, fioletu, aż po czerń.

Lakiery termochromowe – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Przede wszystkim dlatego, że można dzięki nim uzyskać wyjątkowo interesujący efekt. Na pewno zdarzyło Ci się widzieć kubki zmieniające kolor po wlaniu do nich gorącego lub zimnego napoju, lub odsłaniające konkretną grafikę. Farby zmieniające kolor są też nierzadko wykorzystywane w zabawkach dla dzieci, w celu uatrakcyjnienia korzystania z nich. 

Wiesz już, jakie wyróżniamy rodzaje farb termochromowych, co powinno Ci ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji co wyboru konkretnego jej rodzaju. Aby jednak jeszcze bardziej ułatwić sobie wybór, skorzystaj z pomocy fachowców w mieszalni farb Splinx