Jak i czym czyścić dywan?

Nie ulega wątpliwości fakt, że każdy dywan wymaga czyszczenia, gdyż łatwo się brudzi i kumuluje na swojej powierzchni wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i bakterie. Ponadto dywan musi być czysty, aby dobrze wyglądał, gdyż wszelkiego rodzaju plamy i zabrudzenia znacznie pogarszają estetykę mieszkania. Oto najważniejsze zasady odnośnie czyszczenia dywanów.

Jak często czyścić dywan?

Niestety cały proceder prania dywanu jest czasochłonny i skomplikowany, a im większy dywan tym większy problem. Z tego powodu najlepiej ograniczyć się do 2 czyszczeń w roku, najlepiej w cieplejszym okresie, tak aby nasz dywan w miarę szybko wyschnął. Jest to również bezpieczniejsze, gdyż mamy pewność, że nie pojawi się na nim niechciana pleśń. Lepiej nie czyścić za często dywanu, ponieważ możemy zniszczyć jego strukturę. W razie konieczności, można wyczyścić tylko te miejsca, na których pojawiły się plamy.

Czym najlepiej prać dywan?

W tym przypadku mamy dwie możliwości, pranie ręczne lub też za pomocą specjalistycznego sprzętu. Ten drugi sposób znacznie lepiej i szybciej wyczyści dywan bez naruszenia jego struktury, niestety jednak jest dosyć kosztowny. Natomiast jeżeli zdecydujesz się na taką inwestycję, upewnij się, że dany sprzęt jest dopasowane do twojej struktury dywanu i dokładnie sprawdź dostępne w tym urządzeniu funkcje.

Pranie ręczne z pewnością jest o wiele tańsze, niestety wymaga od nas o wiele więcej pracy, czasu i zaangażowania. Zasadniczo potrzebne są w tym przypadku 3 elementy – specjalny płyn do prania dywanów, ciepła woda i porządna szczotka. Na początku staramy się usunąć te największe plamy i zabrudzenia, aby to zrobić najlepiej jest w pierwszej kolejności nawilżyć kawałek materiału w przygotowanym roztworze, a następnie położyć go i docisnąć do plamy. Po paru minutach ściągamy materiał i przystępujemy do szorowania, kiedy już usuniemy największe plamy, możemy zacząć szorować całość. Po skończonej pracy rozkładamy lub rozwieszamy dywan na słońcu i czekamy do jego wyschnięcia. Niestety to nie koniec czyszczenia. Po wyschnięciu znowu szorujemy dywan, tym razem samą wodą, tak aby pozbyć się detergentu, który może uszkodzić strukturę włosia i przyspiesza proces brudzenia się dywanu.

Wskazówki

Przy szorowaniu dywanu, nie zamaczaj całej szczotki w wodzie tylko zbieraj z powierzchni powstałą pianę. Metoda ta nazywa się „szamponowaniem”. Szorowanie powinno odbywać się w różnych kierunkach, tak aby dokładnie wyczyścić wszelkie zabrudzenia. Aby przyspieszyć proces schnięcia dywanu, warto rozłożyć na jego powierzchni wilgotne ręczniki, które powinny wchłonąć wodę z jego powierzchni.

Więcej inspiracji w temacie sprzątania znaleźć można w sklepie Clean-Med, który zajmuje się dystrybucją środków czystości.