Jak przygotować szynkę do wędzenia?

wędzenie szynki

Wędzenie jako metoda konserwowania żywności znana jest człowiekowi od tysięcy lat. Już po wynalezieniu ognia człowiek konserwował w ten sposób żywność. 

W Krakowie odkryto pozostałości osady ludzkiej z okresu neolitu i ziemny piec z węglem drzewnym, który wykorzystywany był do wędzenia. Docenili tę formę przygotowania mięsa starożytni Rzymianie i Gallowie. Popularność takiego konserwowania żywności nie słabnie, gdyż wędzenie aromatyzuje także mięso, ryby i sery.

Czy warto kupić grill wędzarnię?

Dbając o swoje zdrowie staramy się odżywiać w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się chorób i poprawić komfort życia. Dieta bogata w ryby, szczególnie wędzone ma niezwykle korzystny wpływ na organizm.

Zmieniając nawyki żywieniowe, często decydujemy się na samodzielne przygotowanie posiłków. Korzystnym sposobem przyrządzania żywności jest gotowanie na parze i wędzenie mięsa, ryb lub serów, dlatego warto zaopatrzyć się w grill wędzarnię.

Wędzarnia jest trwałą inwestycją we własne zdrowie. Dzięki wykorzystaniu najwyższej jakości materiałów będzie służyła przez długie lata. Produkt wykonany jest z najwyższą dbałością o szczegóły, dlatego wędzenie będzie samą przyjemnością.

Rynek oferuje różne modele tego rodzaju produktów. Każdy z klientów będzie wobec tego mógł wybrać ten, która najbardziej odpowiada jego potrzebom. 

Domowe wędzenie mięs, ryb i serów jest alternatywą w stosunku do żywności sprzedawanej w marketach. To gwarancja spożywania produktów zdrowych i pełnych aromatów, gdyż podczas wędzenia można je wzbogacić o unikalny smak i aromat, dzięki dodaniu różnych przypraw.

Samodzielnie uwędzona ryba to przepyszna i zdrowa potrawa. 

Grill ogrodowy z wędzarnią to wygodne rozwiązanie dla amatorów unikalnych smaków i aromatów samodzielnie przyrządzonych mięs, ryb i serów.

Jak przygotować szynkę do wędzenia?

Peklowanie jest sposobem na przygotowanie mięsa do wędzenia. Najczęściej jest to wołowina, wieprzowina lub cielęcina. Dzięki niemu mięso zostaje zakonserwowane na dłuższy czas i wolne od bakterii gnilnych i chorobotwórczych. Peklować można na sucho, mokro lub łącząc obydwa te sposoby:

  • Peklowanie na mokro polega na zanurzeniu mięsa w zalewie sporządzonej z wody, soli do peklowania, cukru i zmiażdżonych przypraw. Na kilogram mięsa rozpuszcza się w wodzie około 40 gramów peklosoli. Mięso zanurzone całkowicie w zalewie przetrzymujemy przez okres trzech tygodni w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Najlepszym miejscem jest lodówka. Dla lepszego efektu i rozłożenia mieszanki można dokonać jej wstrzyknięcia strzykawką. Po upływie wyznaczonego czasu należy je wyjąć, przemyć w zimnej wodzie i zostawić do odsączenia na okres 24 godzin.
  • Peklowanie na sucho polega na wcieraniu wszystkich zmieszanych ze sobą składników w mięso. W tym przypadku stosuje się 20 gramów peklosoli na kilogram produktu. Następnie mięso układa się w naczyniu szklanym, emaliowanym lub kamiennym. Trzeba pamiętać o tym, że mięso wydziela soki, dlatego trzeba codziennie odwracać je, aby równomiernie nimi przeszło.

Jak przygotować szynkę do wędzenia?

Przed wędzeniem szynki trzeba zaopatrzyć się w grill wędzarnię, dostosowaną do naszych potrzeb i możliwości, a także gruby sznurek do wiązania wyrobów, peklosól, przyprawy takie jak:

  • ziele angielskie,
  • pieprz,
  • liście laurowe,
  • siatkę wędliniarską.

Przygotowanie szynki do wędzenia rozpoczyna się sześć dni przed jej wędzeniem. Należy kupić mięso najlepiej bez kości. Jeśli ma tłuszcz i skórę, to należy je poodcinać.

Kolejnym krokiem jest zagotowanie pół litra wody i wrzucenie do niej przypraw w ilości odpowiadającej naszym gustom smakowym i pozostawienie do wystudzenia. Najczęściej używanymi przyprawami jest pieprz, ziele angielskie, czosnek, liść laurowy, ale można dodać również inne przyprawy takie jak: kolendra, goździki.

Następny etap to przygotowanie solanki. Do tego używamy soli pekolowej. Na kilogram mięsa stosujemy pół litra wody i 56 gramów peklosoli. Solankę należy dokładnie wymieszać, a następnie dolać do niej wodny wywar z przyprawami.

Później wrzucamy szynkę do zalewy, aby żadna część poza nią nie wystawała. Należy przechowywać tak zapeklowane mięso przez okres pięciu dni, najlepiej w lodówce. 

Codziennie sprawdzamy, czy woda nie zmętniała. Jeśli tak się stanie, to najlepiej przygotować nową solankę i włożyć do niej obmyte wcześniej mięso. Po upływie pięciu dni trzeba szynkę wyjąć z zalewy i włożyć do siatek wędliniarskich, a następnie zostawić do wysuszenia na około cztery godziny.

jak wędzić szynkę

Jak wędzić szynkę?

Przed przystąpieniem do wędzenia trzeba rozgrzać grill wędzarnię do temperatury 50º Celsjusza. Kolejnym krokiem jest włożenie przygotowanej wcześniej szynki na okres czterech godzin. Po upływie tego czasu podwyższamy temperaturę do 80º Celsjusza. Proces parzenia zwykle trwa od 40 do 50 minut. Następnie wyjmujemy uwędzone szynki.