Jak rozmawiać z dziećmi o zwierzętach?

dbanie o psa wychodząc na spacery i karmiąc psa

Decydując się na zakup jakiegoś zwierzęcia trzeba wiedzieć, że jest to bardzo duża odpowiedzialność. Niektórzy myślą, że posiadanie zwierzęcia to jak posiadanie zabawki. Jest i na tym się kończy. Przykre, ale niestety prawdziwe. Największy problem jest w momencie, gdy dzieci zaczynają prosić rodziców o kupno jakiegoś zwierzęcia (psa czy kota). Dzieci rzecz jasna obiecują, że karma dla psa lub kota będzie zawsze obecna w misce, że zwierzak będzie zadbany i tak dalej, i tak dalej. Jednak w rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Jak nauczyć dziecko dbania o psa lub kota?

Zwierzę szybko się nudzi i opiekę nad nim muszą przejąć rodzice, którzy oczywiście nie mają na to czasu, by psa wyprowadzić czy kotu piasek w kuwecie wymienić. Ich rola ogranicza się zazwyczaj do zakupienia odpowiedniej karmy dla zwierząt i nakarmieniu zwierzęcia. A pies czy kot to żywe stworzenie, które również potrzebuje uwagi człowieka. Wiadomo, że psy bardziej tego oczekują niż koty, ale i one przywiązują się na swój sposób. I tym sposobem czworonóg staje się bardziej zawadą niż przyjacielem. Wydaje się, że takie sytuacje nie powinny mieć miejsca.

Podawanie psu karmy przez dzieci

Dzieci już od najmłodszych lat powinny być uczone odpowiedzialności, czemu paradoksalnie bardzo sprzyja posiadanie zwierzęcia. Muszą wiedzieć, że gdy pies lub kot nie dostanie swojej karmy to będzie głodny. Taki młody człowiek musi zdawać sobie sprawę, że w domu zawsze ma być obecna karma dla kota lub karma dla psa.

Część rodziców podchodzi tak, że jeśli dziecko nie będzie dbało o swoje zwierzę powinno ponieść konsekwencje takiego zachowania. Najbardziej dotkliwym sposobem byłoby zwyczajne pozbycie się z domu czworonoga i oddanie w dobre ręce. Jednak jest to bardzo rygorystyczne postępowanie. Najczęściej rodzice nie zawsze są gotowi na ten krok ze względu na to, że sami przywiązują się do zwierzęcia. Ponadto posiadanie zwierzaka w domu pozytywnie wpływa na rozwój dzieci, dlatego oddanie zwierzaka nie jest dobrym rozwiązaniem. Ciekawą alternatywą sprawdzenia czy dziecko poradzi sobie z opieką zwierzaka, będzie przeprowadzenie okresu próbnego, podczas którego dziecko będzie mogło udowodnić, że zależy mu na opiece nad zwierzęciem. Wystarczy wziąć pod opiekę pupila znajomego (chociażby w okresie wakacyjnym) i zobaczyć czy dziecko poradzi sobie z dodatkowymi obowiązkami domowymi.

zakup karmy dla psa przez dzieci

Zaangażuj dziecko w zakup karmy dla psa lub kota

Jeśli dziecko jest wystarczająco duże by samo udać się do sklepu, jego zadaniem może być zakup karmy dla psów lub kotów, jeśli jest jeszcze za młode na tego typu wycieczki to niech chociaż wsypuje do miski karmę psu lub kotu. Zarówno młodsze, jak i starsze dzieci można od czasu do czasu poprosić o wyczesanie zwierzęcia. Zajęcie to nie wymaga wygórowanych umiejętności, więc każde dziecko powinno sobie z nim poradzić.

Jeśli zatem w domu powoli zaczyna pojawiać się temat posiadania zwierzęcia, należy najpierw przeprowadzić z potomkiem rozmowę na temat zasady opieki i pielęgnacji zwierzęcia. Trzeba wytłumaczyć, że czworonożne stworzenie nie może jeść tego co ludzie, więc musi pamiętać o tym, że psu wsypuje się karmę przeznaczoną dla psa, a kotu karmę dla kota. Po takiej rozmowie, gdy dojdzie się do wniosku, że dziecko jest na tyle duże, że może sobie poradzić z opieką nad zwierzęciem, można sprowadzić czworonoga do domu.