Jak się przygotować do konsultacji online z lekarzem?

Konsultacja online z lekarzem

Aktualnie konsultacja online z lekarzem to codzienność dla polskich pacjentów. Jednocześnie jest to bezpieczna alternatywa dla tradycyjnej wizyty w gabinecie lekarskim. Możliwość skontaktowania się z lekarzem za pomocą czatu czy wideokonferencji to także spore ułatwienie dla osób, które nie mogą wyjść z domu, a pilnie potrzebują porady medycznej. Jak się przygotować do rozmowy online z lekarzem?

Pomimo ograniczonych możliwości lekarza podczas diagnozy pacjenta, w większości przypadków wizyta online przebiega sprawnie, a pacjent otrzymuje konieczne zalecenia. W przypadku konsultacji przez wideoczat czy telefon, to pacjent powinien odpowiednio przygotować się do wizyty, aby trwała ona jak najkrócej, a specjalista otrzymał wszystkie konieczne informacje do postawienia diagnozy.

Na czym polega konsultacja online z lekarzem?

Rozmowa z lekarzem za pomocą czatu, wideoczatu czy telefonu to szybki sposób na skorzystanie z konsultacji lekarskiej bez konieczności wizyty w przychodni. Pacjent może nie tylko uzyskać diagnozę po przedstawieniu swojego problemu i opisaniu podstawowych objawów, ale również otrzymać e-receptę albo e-zwolnienie. Konsultacje online za pomocą wideoczatu dają możliwość na zbadanie pacjenta na odległość.

Popularność konsultacji online z lekarzem wynika głównie z krótkiego czasu oczekiwania na rozmowę,
a także możliwość rozmowy ze specjalistami, do których w zwyczajnym trybie trudno się dostać.

Konsultacja online a formularz z wywiadem zdrowotnym

Z racji tego, że w Polsce powstaje coraz więcej przychodni, które działają zdalnie, odpowiednie przygotowanie się do wizyty to podstawa dla każdego pacjenta. Co należy zatem wiedzieć przed wizytą online?

W profesjonalnych zdalnych przychodniach pacjent znajdzie wszystkie najważniejsze informacje otrzyma podczas kolejnych kroków rejestracji. Do wizyty online konieczne będzie jednak wypełnienie formularza zdrowotnego. Najczęściej należy uzupełnić wszystkie dane osobowe wraz z numerem PESEL, a także wpisać wszystkie przyjmowane na stałe lekarstwa, choroby przewlekłe i alergie. Należy również poinformować lekarza o wszystkich lekarstwach i suplementach bez recepty, przyjmowane w ostatnim czasie. Dzięki tym informacjom lekarz będzie w stanie lepiej postawić diagnozę, a także przepisać bezpieczne dla zdrowia lekarstwa.

konsultacja lekarska online

Na formularzu znajduje się również miejsce, w którym pacjent powinien opisać towarzyszące mu objawy, a także ich dokładne umiejscowienie. Warto określić również w jakim momencie objawy się nasilają – czy podczas spoczynku, czy w ruchu. Konieczne będzie również sprawdzenie temperatury tuż przed konsultacją i podanie wyniku specjaliście. Pozwoli to lekarzowi na zapoznanie się z problemem pacjenta jeszcze przed połączeniem na wideoczacie i da możliwość ustalenia z czego objawy mogą wynikać.

Dokładny opis objawów – jak przygotować?

Opis objawów to podstawowa informacja jaką lekarz powinien uzyskać od pacjenta podczas konsultacji lekarskiej online. Warto wcześniej przygotować się do tej rozmowy i na kartce wypisać wszystkie dokuczliwe dolegliwości, ich umiejscowienie oraz częstotliwość. Niekiedy podczas rozmowy niektóre informacje mogą umknąć, a to utrudni lekarzowi postawienie diagnozy na odległość. Jeśli w międzyczasie były wykonywane badania, a konsultacja jest rozmową analizującą wyniki – warto podać lekarzowi wszystkie parametry.

Przygotowując się do wizyty należy opisać również te objawy, które dla pacjenta mogą nie mieć znaczenia, a ułatwią lekarzowi znalezienie przyczyny problemu. Warto przygotować się do rozmowy, aby wynieść z konsultacji jak najwięcej.

Jak przebiega konsultacja online?

Podczas konsultacji online za pomocą czatu lub wideoczatu pacjent łączy się z lekarzem, a po potwierdzeniu swojej tożsamości przystępuje do opisania wszystkich objawów. Lekarz po wysłuchaniu pacjenta przeprowadza z nim krótki wywiad, dopytując się o szczegóły, które mogły z początku umknąć pacjentowi. Lekarz mimo wypełnionego formularza, pyta również o przebyte choroby, a jeśli w przychodni znajduje się historia medyczna pacjenta – zagląda do niej i porównuje wyniki.

Pod koniec konsultacji pacjent otrzymuje niezbędne zalecenia oraz diagnozę, jeśli lekarz jest w stanie określić na odległość przyczynę problemu. W przypadku konieczności pozostania w domu, specjalista wystawi e-zwolnienie jako stosowne zaświadczenie dla pracodawcy, a pacjent otrzyma e-receptę, którą będzie mógł zrealizować w każdej aptece.