Jak sprawdzić poziom oleju w silniku? Kiedy należy wymienić olej?

olej silnikowy

Sprawdzanie poziomu oleju w silniku i jego regularne uzupełnianie to jeden z ważniejszych czynników wpływających na zdrowie silnika Twojego samochodu. Niezależnie od tego, czy jeździsz starszym modelem czy samochodem, który dopiero kilka lat temu wyjechał z salonu, pamiętanie o sprawdzeniu poziomu oleju może korzystnie wpłynąć na zdrowie samochodu, a więc i Twoje wydatki związane z jego naprawami. Jak sprawdzić poziom oleju w silniku i kiedy należy wymienić olej?

Jaki powinien być poziom oleju i jak go sprawdzić?

Poziom oleju silnikowego powinien zawsze znajdować się w granicach oznaczeń minimalnych i maksymalnych, jakie wyznaczył producent. Sprawdzenie stanu oleju należy wykonać przed uruchomieniem silnika albo po kilku minutach od jego wyłączenia, pamiętając by podczas sprawdzania poziomu samochód stał na równym podłożu. Poziom oleju sprawdza się pod maską, wyciągając bagnet olejowy i wycierając go suchą, miękką szmatką. Bagnet wyjęty ze zbiornika nigdy nie da dobrego odczytu, bo podczas jazdy zabrudzi się także ponad faktycznym poziomem oleju. Dopiero po wytarciu bagnetu, umieszczeniu go ponownie w zbiorniku i wyjęciu możemy sprawdzić stan oleju.

silnik samochodowy

Na bagnecie widoczne będą progi minimalne i maksymalne pokazujące, czy oleju jest w silniku wystarczająco. Uwagę podczas sprawdzania poziomu powinien przykuć także kolor oleju – jeśli odbiega od standardowego, jest bardzo zanieczyszczony lub śmierdzi paliwem, warto skonsultować sprawę z mechanikiem – zły stan oleju może oznaczać zły stan silnika.

Za mało oleju, zbyt dużo oleju – co może się stać?

Jeśli poziom oleju silnikowego jest zbyt niski, zbyt wysoki lub sam olej został nieodpowiednio dopasowany do rodzaju silnika, zadania które ma spełniać olej nie mogą być wykonywane prawidłowo i silnik będzie narażony na poważne usterki. Nie istnieje sytuacja, w której jazda na zbyt małej lub zbyt dużej ilości oleju obejdzie się bez konsekwencji – samochód ucierpi, ale nie od razu pokaże problemy wynikające z braku oleju.

Za mało oleju to ryzyko przetarcia się elementów silnika, ale jego zbyt wysoki poziom to także problem. Jeśli oleju w silniku przybywa, istnieje ryzyko że paliwo przedostaje się do układu smarowania i sam olej jest zbyt rozcieńczony, by prawidłowo smarować silnik. Jedynym rozwiązaniem będzie wymiana oleju i sprawdzenie stanu silnika oraz przewodów paliwowych u mechanika.

mechanik

Kiedy należy wymienić olej silnikowy?

Olej silnikowy redukuje tarcie między pracującymi elementami silnika, uszczelnia tłoki w cylindrach, a także zabezpiecza metalowe elementy przed korozją. Wielu kierowców uważa, że od informowania o niskim stanie oleju jest kontrolka na desce rozdzielczej i właściwie nigdy nie sprawdzają oni poziomu oleju samodzielnie. To błąd, który może wiele kosztować, bo jeśli kontrolka zdążyła się zapalić, silnik zaczął już zacierać się i może ulec poważnym usterkom.

Zbyt szybkie zużywanie się oleju również może oznaczać problemy. Jeśli dym wydobywający się z rury wydechowej samochodu pali się na niebiesko, istnieje szansa że olej dostaje się do komór spalania i uzupełnienie jego poziomu na nic się nie zda. Olej silnikowy warto wymieniać więc regularnie, nawet raz w roku. Choć producenci zaznaczają, że olej można wymienić raz na 35 tysięcy kilometrów, dla dobrej praktyki warto robić to częściej.