Jak wybrać deskę freestyle?

Chcąc zacząć zawodową jadę na snowboardzie, warto zastanowić się nad wyborem konkretnej deski. Podpowiadamy, jaką deskę można dobrać do odpowiedniego stylu jazdy.

Jak wybrać deskę freestyle?

Chcąc zacząć zawodową jazdę na snowboardzie, warto zastanowić się nad wyborem konkretnej deski. Podpowiadamy, jaką deskę można dobrać do odpowiedniego stylu jazdy.

Jazda na snowboardzie staje się coraz bardziej popularna, dzięki czemu sportowcy mogą liczyć na coraz większy wybór. Deski na snowboard, ochraniacze czy odzież zapewniają nam wygodną i bezpieczną jazdę. W tym artykule skupimy się na deskach oraz ich wyborze do odpowiednich stylów jazdy.

Dobór deski do stylu jazdy

Deski do Freestyle są podzielone na kilka kategorii. Jedna z nich – JIBB – jest stylem jazdy, w którym wykorzystywane są różne pomoce pełniące rolę przeszkód. Do najpopularniejszych przeszkód zaliczają się poręcze, schody oraz wiele innych. Ten styl jazdy jest powiązany z jazdą na tradycyjnej deskorolce. Do tego stylu jazdy warto jest wybrać deskę miękką. Wielu jibberów preferuje profil Rocker lub Flat. W tej dyscyplinie, snowboardziści największą wagę przywiązują do elastyczności deski. Miękka i elastyczna deska będzie się mogła bez problemu uginać podczas trików. Jednocześnie, te cechy deski dla jibberów nie powodują jej złamań, zagięć czy zniszczeń.

Do jazdy Freestyle często wybiera się deski zwane PIPE, które znacznie różnią się od desek jibberów. W tym przypadku, największe znaczenie ma krawędź. W większości przypadków, do jazdy w PIPE wybiera się deski mające profil camber albo deski hybrydowe, które posiadają camber pomiędzy wiązaniami. W takich deskach znajduje się niewielki rocker. Jazda PIPE wymaga deski twardej i sztywnej. Snowboardziści zyskują dzięki temu pełną kontrolę w momencie wjeżdżania deską na przeszkody. Dodatkowo, deska mająca profil camber posiada dużą siłę wybicia (pop). Moc wybicia oddawana jest podczas odbijania się od ściany.

Do stylu jazdy Freestyle zalicza się również PARK. Tutaj, należy wybrać deskę o właściwościach wszechstronnych. Snowboardziści wybierają najczęściej deskę mającą rocker o średnim flecie. Taki rodzaj deski pozwala na maksymalne wykorzystanie deski w jeździe z różnorodnymi przeszkodami. Twarda deska do jazdy w PARK, daje nam możliwość skorzystania ze wszystkich skoczni. Wybierając taką deskę, nie musimy obawiać się niewygodnego lądowania. Z kolei miękka deska o profilu rocker, jest idealna do jazdy na rurkach czy boxach. Nie jest ona jednak polecana do stosowania na skoczni. Wybierając odpowiednią deskę, należy się liczyć z ich nieco ograniczonym zastosowaniem. Zawodnicy wybierają deski hybrydowe, gdzie rocker lub flat znajduje się między wiązaniami, a camber pod nimi.

Wybór odpowiedniej deski

Snowboard jest drugą z kolei najpopularniejszą dyscypliną, która zalicza się do sportów zimowych. Wybór właściwej deski nie zawsze jest prosty, zwłaszcza jeśli preferujemy kilka stylów jazdy. Miękka deska, podobnie jak twarda, charakteryzują się odmiennymi cechami. Osoby początkujące mogą zdecydować się na deski uniwersalne lub skupić się na dyscyplinie, która bardziej im odpowiada.

Zarówno JIBB, PIPE jak i PARK, to style jazdy, które mają wielu zwolenników. Deskę łatwo jest dopasować – producenci wychodzą naprzeciw swoim klientom i produkują coraz lepsze, bardziej dopasowane rozwiązania. Dzięki temu, snowboardziści – niezależnie od preferowanego stylu jazdy – mają zapewniony komfort i bezpieczeństwo. Dodatkowo, odpowiednio dopasowana deska pozwoli nam maksymalnie wykorzystać jej walory, przez co każdy weekend w górach zapewni nam niezapomnianą ilość wrażeń.

Najwyższej jakości deski do snowboardu oraz dodatki oferuje sklep internetowy Zyg Zak Snow.