Jak wybrać matę do jogi?

Mata do jogi stanowi najważniejszy element podczas ćwiczeń. Zróżnicowane gusta i wygoda joginów nie są problemem w jej wyborze. Dowiedz się, jak prawidłowo wybrać matę do jogi.

Ćwicząc na macie do jogi jest nam wygodniej. Niektóre asany co prawda należy wykonywać na boso bez stosowania maty, jednak znaczna większość joginów preferuje ten dodatek. Mata w pewien sposób określa nasz pole, na którym wykonujemy asany. Dodatkowo, jej funkcją jest ochrona naszych kości. Wykonując ćwiczenia na macie, nie musimy się obawiać o to, że będą nas boleć kości. Mata zapewnia nam więc bezpieczeństwo i komfort.

Niezależnie od rodzaju jogi, jaki praktykujemy oraz jakie są nasze ulubione techniki, według wielu osób, mata jest absolutnie koniecznym elementem, który powinien posiadać każdy jogin.

Wybór maty do jogi

Matę należy wybierać poprzez branie pod uwagę wielu kryteriów. Aby ćwiczenia jogi były przyjemne i skuteczne, musimy wybrać taką matę, która przede wszystkim będzie przyczepna. Nie może się ona ślizgać, gdyż utrudni nam to wykonywanie asan. Oprócz tego, że mata nie będzie ślizgać się po podłodze, warto też pamiętać, że nasze ciało również zostanie utrzymane w stabilnej pozycji.

Kolejnym kryterium jest zwrócenie uwagi na wzrost osoby, która będzie użytkować matę. Długość maty dopasowana do naszego wzrostu, pozwoli na zabezpieczenie całego ciała.

Na wysoką jakość maty będzie się składać również materiał, z jakiego została wykonana. Zdarza się, że do produkcji niektórych mat stosuje się substancje, które mogą uczulać. Trzeba więc zwracać uwagę na skład maty. Wybierzmy tę, przy której oznaczenia wskazują na brak barwników rakotwórczych, alergenów itp. Skóra styka się z matą, dlatego trzeba zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo.

Materiał, z jakiego wykonywana jest mata

Bardzo popularnym materiałem jest kauczuk. Posiada on wielu zwolenników ze względu na to, iż kauczuk zapewnia stabilność podczas asan. Dodatkowo, absorbuje on pot, co czyni nasze ćwiczenia wygodnymi.

Często spotyka się maty wykonane z tworzywa PVC. Jest on bardzo wytrzymały, cechuje się słabym ścieraniem. Dodatkowo, maty z tego tworzywa są bardzo odporne i wytrzymałe. Mata z PVC jest idealna dla osób, które szczególnie intensywnie praktykują jogę.

TPE jest równie znanym i cenionym tworzywem, z jakiego wykonuje się maty. Materiał nadaje lekkość matom, dzięki czemu są one łatwe w transportowaniu. TPE poleca się szczególnie alergikom – mata z tego tworzywa nie absorbuje brudu, potu i pyłu. Jest w pełni ekologiczna i można ją poddać recyklingowi.

Dobór maty do miejsca

Poza oczywistymi aspektami wyboru maty do jogi wymienionymi powyżej, istotne jest również wybranie właściwej maty pod względem miejsca, w którym jej używamy. W tym przypadku należy się skupić na jej wytrzymałości, wadze i szerokości. Jeśli bardzo często przemieszczamy matę, szczególnie istotne jest utrzymanie jej w prawidłowej czystości. Dodatkowo, jeżeli używamy maty np. na siłowni lub w klubie fitness, prawdopodobnie chodzimy po niej w butach. Tak używana mata powinna być o wiele bardziej wytrzymała. Musi być również łatwiejsza w czyszczeniu.

Nie warto kierować się aspektem finansowym, jeśli chcemy zaopatrzyć się w wysokiej jakości produkt. Problem z wyborem maty pojawia się, jeśli jest to nasza pierwsza mata. Nie powinno to jednak oznaczać że pierwsza mata może być najtańsza. Bogaty wybór wysokiej jakości mat do jogi znajdziesz w sklepie jakamata.pl.