Jak wybrać odpowiednią muzykę do punktu usługowego lub restauracji?

Podczas treningów słuchamy muzyki, aby mieć więcej energii. Podczas drogi do pracy śpiewamy, kiedy w radiu usłyszymy ulubioną piosenkę. Muzyka wpływa na nas, nic więc dziwnego, że może też oddziaływać na nasz biznes. Niezależnie od tego czy prowadzimy punkt usługowy, sklep czy restauracje, to co leci w tle może przyciągnąć do nas klientów.

Dlaczego muzyka jest istotna w punktach usługowych i restauracjach?

Wybór odpowiedniej muzyki jest kluczowy. Nie słuchamy tego samego podczas treningu i romantycznej kolacji. Nie bez powodu. Jeżeli dane utwory nie będą pasować do charakteru naszej działalności to zniechęcą potencjalnych klientów. Zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach wszystko możemy załatwić online lub przez telefon, więc stacjonarne sklepy mocno ze sobą konkurują. Rozważmy sektor restauracyjny. Według The Atlantic liczba konsumentów, którzy wchodzą do restauracji, spada od wielu lat, a w 2015 roku ruch w porze lunchu był najniższy od czterech dekad.

Podczas, gdy liczba klientów wchodzących w interakcje z firmami działającymi na żywo spada, zapotrzebowanie ich na kontakt z markami jest bardzo duże. W badaniach przeprowadzonych przez Pew Research Center, aż 64 procent Amerykanów powiedziało, że wolą kupować w fizycznych sklepach niż online. Chcą wypróbować produkty, dotknąć ich i wejść w interakcję z nimi przed podjęciem decyzji o zakupie. Ci konsumenci doceniają doświadczenia. Kiedy przechodzą przez nasze drzwi, oczekują doświadczenia, które jest dla nich stworzone i zoptymalizowane pod kątem ich przyjemności. Zapewnijmy to doświadczenie, a oni pozostaną. Jak je stworzyć? Przez odpowiednią muzykę.

Jak działa odpowiednia muzyka?

Stworzenie odpowiedniego klimatu przez utwory nie jest łatwe. Możemy chcieć stworzyć modne i fajne miejsce, ale dopóki nie zagramy muzyki, która jest nowoczesna i na czasie nasi klienci mogą nie poczuć tego, co chcemy. Ścieżka dźwiękowa, która gra w tle, może pomóc w wyjaśnieniu przesłania marki w zaledwie kilka minut. A jeśli wybierzemy odpowiednią muzykę, ta marka może stać się po prostu niezapomniana.

Badania sugerują, że muzyka może również poprawić wrażenia, jakie odczuwają konsumenci podczas spędzania czasu w naszym lokalu usługowym. Na przykład w badaniu w Journal of Vacation Marketing naukowcy odkryli, że muzyka grająca w hotelu może spełnić bardzo wiele funkcji. Po pierwsze zachęca konsumentów do wydawania większej ilości pieniędzy. Wpływa też na interakcje klientów z pracownikami i pomaga ukoić klienta, który musi czekać na usługę. Dodatkowo zmienia postrzeganie danej marki i zwiększa wydajność pracowników.

Jest tu wiele korzyści i wszystkie one powstają dzięki wykorzystaniu muzyki. Ale wybór odpowiedniej jest absolutnie niezbędny.

Odpowiednia muzyka do punktu usługowego lub restauracji

Wybór odpowiedniej muzyki zależy oczywiście od stylu naszej marki i tego jaka jest nasza grupa docelowa. Dynamiczne, szybkie utwory wywołują emocje, ale nie są odpowiednie jeżeli nasi klienci chcą się u nas zrelaksować. Playlisty w restauracjach są zazwyczaj podobne do tych w kawiarniach, ale powinny raczej stawiać na instrumenty, a nie elektronikę. Świetnie sprawdzają się listy odtwarzania stawiające na jazz i muzykę klasyczną. Nie mieszajmy jednak jazzu i klasyki razem. Konieczna jest krótka przerwa między dwiema listami odtwarzania lub płynne i ciche przejście. Podobnie jest z punktami usługowymi, w których mamy się zrelaksować – jak u fryzjera, kosmetyczki czy barbera.