Jak zachęcić uczniów do gimnastyki w szkole?
Coraz więcej uczniów dąży do otrzymania zwolnienia z lekcji wychowania fizycznego. Doszło do tego, że dostają je nawet zdrowe dzieci, które nie mają żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Uczniowie narzekają, że lekcje wychowania fizycznego są nudne, monotonne, nie angażują ich w odpowiedni sposób i nie rozwijają ich mocnych stron. Jak zatem zachęcić uczniów do aktywnego udziału w zajęciach? Jak przemycić elementy gimnastyki i dlaczego jest to ważne?
W jaki sposób zachęcić uczniów do aktywnego udziału w zajęciach?
Aby maksymalnie zaktywizować uczniów, należy zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebują. Wielu nauczycieli może nie zdawać sobie sprawy z tego, jak wiele dzieci obawia się gier zespołowych. Introwertycy często lękają się zabawy w grupie, ponieważ nie chcą być wyśmiewani. Brak umiejętności gry w siatkówkę, koszykówkę czy piłkę nożną sprawia, że takie dziecko czuje się jak wyrzutek. Nie powinno się zmuszać ucznia do gier, w których nie chce brać udziału, bo wzmocni to tylko jego niechęć do lekcji wychowania fizycznego. Jeśli uczeń nie chce grać w siatkówkę, pozwólmy mu odbijać piłkę samodzielnie od ściany lub pograć w parze, może w grupie znajdzie się grupa kilku takich osób, które chętnie zajmą się inną aktywnością. Często zmieniajmy też to, co robimy na lekcji. Nie możemy rzucić uczniom piłki i oczekiwać, że na każdej lekcji będą robić to samo i nie stracą entuzjazmu. Mieszajmy różne gry zespołowe, zabierajmy uczniów na siłownię czy na spacery. W ciepłe dni lekcja wf-u w plenerze może być świetną rozrywką, nawet spacer w pobliżu szkoły będzie dla uczniów ciekawą odskocznią od wiejących nudą lekcji. Zadbajmy też o to, by lekcje wychowania fizycznego wpływały na zdrowie i samopoczucie uczniów. Wprowadzenie elementów gimnastyki do tego przedmiotu jest bardzo ważne. Uczniowie chętnie wykonują ćwiczenia, ponieważ dzięki nim czują się lepiej, a ich napięte od ciągłego siedzenia w ławce mięśnie rozluźniają się. Gimnastyka przynosi też szereg plusów, które zostały omówione poniżej.
Jak przemycić do lekcji elementy gimnastyki i dlaczego jest to ważne?
Coraz mniej sportu w życiu dzieci wpływa negatywnie na ich zdrowie i rozwój. Wprowadzenie elementów gimnastyki w szkole zachęca uczniów do uczestnictwa w zajęciach, ponieważ nie ma ćwiczeń, które “wykonają źle”. To, że mogą robić to we własnym tempie, sprawia, że nawet osoby z ograniczoną sprawnością ruchową spowodowaną np. otyłością świetnie sobie poradzą. Nauczyciele mogą poprosić szkołę o wyposażenie w sprzęt gimnastyczny, co urozmaici trening i zachęci uczniów do jego wykonywania.
Wykonywanie gimnastyki pozwala zwiększyć rozciągliwość mięśni, spalać kalorie, poprawiać kondycję, a dzięki rozwojowi mięśni sprawia, że stabilizuje się kręgosłup i znikają problemy związane z jego nadwyrężeniem. Uczniowie często spędzają czas w pozycji siedzącej – czy to w szkole na lekcjach, czy po powrocie do domu przed komputerem, czy laptopem. Dlatego niezwykle ważne jest, by wykonywali, choć kilka ćwiczeń gimnastycznych w ciągu dnia i rozciągali mięśnie. Istnieje wiele udowodnionych naukowo zalet wykonywania gimnastyki. Oprócz wzmacniania mięśni, ścięgien i stawów, poprawia także ich elastyczność, co zmniejsza podatność na niektóre urazy. Rozciąganie i napinanie mięśni niweluje napięcie oraz poprawia ukrwienie tkanek. Aktywność fizyczna sprawia także, że mózg produkuje więcej dopaminy i serotoniny, zwanych też hormonami szczęścia. Pozwala więc poprawić sobie humor, a także dodaje mnóstwo energii, przez co od razu czujemy się zdopingowani i zmotywowani do działania. Regularne ćwiczenia gimnastyczne pozytywnie wpłyną także na jakość snu, ze względu na lepsze dotlenienie organizmu. Zredukowanie napięcia w mięśniach i ścięgnach sprawia, że pozbywamy się hormonu stresu, czyli kortyzolu, negatywnie wpływającego na funkcjonowanie mózgu czy układ krążenia. Gimnastyka wprowadzona do szkół pomoże uczniom usprawnić krążenie i zmniejszyć ciśnienie krwi.
Gimnastyka to aktywność, która pozytywnie wpływa na wszystkie tkanki organizmu, w tym pracę mózgu. Warto postarać się zrozumieć uczniów i spojrzeć na lekcje wychowania fizycznego ich oczami.