Jak zmniejszyć lęk przed pobieraniem krwii?

lęk przed pbieraniem krwi

Zdrowie — ludzka potrzeba, o której dbanie ludzie często zapominają lub ją lekceważą. Często mówi się, że aby w życiu mieć szczęście, miłość i pieniądze, to człowiek musi być zdrowy, jednak wiele osób zabiega najpierw o te, ich zdaniem, bardziej potrzebne wartości, a nie o dobre samopoczucie.

W dzisiejszych czasach opieka zdrowotna jest naprawdę bardzo dobrze rozwinięta i właściwie tylko od ludzi zależy to, czy będą oni chcieli zadbać o siebie i regularnie się badać.

Zdarzają się jednak takie przypadki, gdy na myśl o badaniu krwi robi się słabo. Można by pomyśleć, że jest to lęk przed igłami, natomiast istnieje też coś takiego jak hemofobia.

Co to jest hemofobia?

Jest to zaburzenie, na które cierpi bardzo wiele osób, jednak często nie zdają one sobie z tego sprawy. Jak zatem rozpoznać hemofobię?

Jeśli na myśl o pobieraniu krwi, o różnego rodzaju zabiegach medycznych, skaleczeniach i wszystkim, co związane jest wizytą u lekarza, odczuwa się duży lęk, to może to być ten rodzaj fobii.

W danych sytuacjach, oprócz zdenerwowania, mogą wystąpić również zawroty głowy, nudności, nadmierna potliwość, a nawet zaburzenia wzroku i słuchu.

Widać zatem, że lęk przed pobieraniem krwi nie jest tylko wymysłem, a może być psychologicznie uzasadnionym problemem.

Jak poradzić sobie z lękiem?

Hemofobia nie być jednak powodem, by nie dbać o swoje zdrowie i unikać profilaktycznych badań. Rozwiązaniem może być to, że aby opanować, a może nawet pokonać swój lęk, wystarczy tylko odpowiednio przygotować się do badania. W jaki sposób?

  • Hemofobicy boją się wszystkiego, co ma związek z krwią. Na jej widok często mdleją, ponieważ jest to odruchowa reakcja organizmu na zaburzenia ciśnienia powodowane lękiem. Najprostszą radą, aby opanować wszelkie ataki lęku przed pobieraniem krwi, jest odwracanie wzroku podczas badania, jednak nie zawsze jest to skuteczne.
  • Podczas samej wizyty można również poprosić lekarza o to, by krew była pobrana w pozycji leżącej. Mimo, że fotel do pobierania krwi jest zazwyczaj bardzo wygodny, to gdy się położymy, możemy zamknąć oczy, lepiej zapanować nad oddechem oraz się uspokoić i zrelaksować, gdy krew będzie pobierana.
  • Jeśli to konieczne, możemy również poprosić lekarza o to, by bliska osoba była przy nas lub by on sam w jakiś sposób odwrócił naszą uwagę rozmową.

pobieranie krwi

Jak przygotować się do wizyty?

Do samej wizyty można się przygotować wcześniej, zwłaszcza pod kątem psychicznym. Jeśli lęk jest naprawdę duży, to można oczywiście udać się do terapeuty, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i przygotuje do badania krwi, natomiast jeśli nie chcemy tracić czasu i pieniędzy, to możemy na przykład:

  • Poczytać o badaniach, które będą wykonywane. Dzięki temu będziemy mieli świadomość, że taka drobna rzecz, jaką jest pobranie krwi, mające tylko sprawdzić, czy na pewno jesteśmy zdrowi, to nic w porównaniu z badaniami, które trzeba byłoby wykonać później, jeśli okazałoby się, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak.
  • Znaleźć informacje o tym, jak dokładnie przebiega to badanie, jeśli robimy je pierwszy raz. Dzięki temu później idąc już do gabinetu będziemy świadomi tego co nas czeka i będziemy usatysfakcjonowani, jeśli faktycznie wszystko pójdzie zgodnie z planem.
  • Zaplanować sobie dzień badania. Jeśli pójdziemy na niego przygotowani, z wiedzą i dobrym nastawieniem, a zwłaszcza odpowiednio wcześnie, by uniknąć kolejki i stresującego czasu oczekiwania, to na pewno wszystko pójdzie po naszej myśli i obejdzie się bez ataków paniki. Ponadto również po badaniu możemy zaplanować sobie chwilę dla siebie, by trochę odpocząć i na przykład pójść na spacer, do kawiarni, czy do łóżka jeśli badanie odbyło się w naszym domu.

Można zatem zauważyć, że mimo hemofobii istnieje możliwość, by sobie z nią poradzić i spokojnie podejść do badań krwi. Należy pamiętać, że taka profilaktyka jest istotna dla naszego zdrowia, dlatego warto pokonać swój lęk i zadbać o siebie już teraz.