Jak zostać adwokatem?

upadłość wrocław

Aby zostać adwokatem, należy ukończyć studia prawnicze, a następnie odbyć obowiązkową aplikację adwokacką. Podczas studiów, uczymy się poszczególnych dziedzin prawa, kodeksów i paragrafów. Aplikacja adwokacka z kolei jest etapem, który musi przejść każdy student prawa. Podczas aplikacji adwokackiej, nabieramy doświadczenia i obserwujemy innych adwokatów oraz poznajemy obowiązki związane z naszą przyszłą pracą. Kolejnym krokiem na drodze do kariery adwokata, jest pozytywne zdanie egzaminu państwowego. Oprócz tego, musimy zostać wpisani na listę adwokatów, by móc legalnie pełnić funkcję adwokata.

Są to podstawowe kryteria, jakie należy spełnić, by móc zostać adwokatem. Osoby, które wykonują ten zawód, muszą się również charakteryzować wieloma cechami. Przede wszystkim, przyszły adwokat powinien mieć tzw. nieskazitelny charakter. Jest to bowiem osoba, która wykonuje zawód zaufania publicznego – istotne jest więc, by każdy adwokat wzbudzał zaufanie i inne, pozytywne skojarzenia. Każdy, kto wybiera tę drogę kariery, musi liczyć się również z tym, iż student prawa, aplikant oraz przyszły adwokat, musi korzystać ze wszystkich praw obywatelskich. Oznacza to, iż adwokatem nie może zostać osoba notowana lub mająca kryminalną przeszłość.

Warto jednak wspomnieć o tym, że aby wykonywać zawód z powodzeniem, należy nadawać się na adwokata. Jest to bowiem bardzo odpowiedzialny zawód, który wiąże się z ogromną presją. Osoba, która wybiera studia prawnicze, musi być pewna swojego wyboru. Ilość materiału, jaki należy opanować podczas pięcioletniej nauki, jest ogromny. Wszystkie kodeksy prawa muszą być nam znane, jeśli chcemy z powodzeniem prowadzić własną kancelarię adwokacką.

Funkcje, jakie pełni adwokat

Adwokat jest prawnikiem, który posiada o  wiele szersze uprawnienia. Jest to osoba, które może wystosować różne pisma do konkretnych urzędów, sądów, osób lub firm. Oprócz tego, adwokat może świadczyć porady prawne. Jednak najbardziej istotne funkcje, jakie pełni adwokat, wiążą się z reprezentowaniem nas przed sądem w trakcie rozprawy. Uprawnienia adwokata umożliwiają mu pełnić rolę obrońcy przed sądem każdej instancji oraz przed wszystkimi urzędami.

Adwokaci mogą więc zajmować się różnymi sprawami swoich klientów. Rozwód, pozwanie o alimenty lub sprawy związane z prawem karnym, to tylko niektóre z popularniejszych spraw, jakimi może zajmować się adwokat. Obecnie, w każdym mieście możemy spotkać się z wieloma kancelariami adwokackimi. Wiele jest osób, które z różnych powodów korzystają z usług adwokatów. To dlatego, usługi adwokatów są tak cenione. Adwokat może wziąć każdą sprawę i przeprowadzić nas przez przebieg procesu sądowego oraz przez całe postępowanie. Od wszczęcia postępowania, aż do jego zakończenia, jesteśmy w stałym kontakcie z adwokatem.

Gdzie może pracować adwokat?

Każdy, kto uzyskał tytuł adwokata, może rozpocząć pracę. Warto jednak pamiętać o tym, że adwokat nie może zostać zatrudniony. Oznacza to, iż może on pracować we własnej kancelarii adwokackiej. W większości przypadków, adwokaci wspólnie zakładają kancelarię. Każda kancelaria adwokacka jest prowadzona przez jednego lub większą ilość adwokatów. W znacznej większości, w kancelarii pracuje kilku adwokatów. Dzięki temu, każdy zainteresowany ma większe szanse na skorzystanie z pomocy adwokata. Niektóre kancelarie adwokackie specjalizują się w konkretnej dziedzinie lub w danym kodeksie prawnym. Dlatego tak często możemy natknąć się na oferty adwokatów rozwodowych lub adwokatów rodzinnych itp.