Jak zostać endokrynologiem?
Układ hormonalny obejmuje osiem głównych gruczołów rozmieszczonych w całym organizmie, w tym tarczycę, przysadkę mózgową, nadnercza, gruczoł szyszynki, podwzgórze, jajniki i jądra i trzustkę. Układ ten wpływa na wzrost i rozwój, metabolizm, funkcje seksualne, a nawet na nasz nastrój.
Jeśli poziom hormonów jest zbyt wysoki lub zbyt niski, może dojść do zaburzeń lub chorób układu endokrynologicznego. Choroby i zaburzenia układu endokrynologicznego występują również wtedy, gdy organizm nie reaguje na dane hormony we właściwy sposób.
Każda choroba, która ma związek ze zmianami hormonalnymi, powinna być zbadana i zdiagnozowana przez endokrynologa. Obecnie najczęściej diagnozowane są: cukrzyca, otyłość, problemy ze wzrostem i zaburzenia tarczycy. Jednak chorób układu hormonalnego jest więcej.
W Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej najczęstszą chorobą endokrynologiczną jest cukrzyca typu drugiego oraz zaburzenia tarczycy. Jednak chorób i zaburzeń hormonalnych jest o wiele innych, a ich leczenie polega zwykle na kontrolowaniu ilości hormonów produkowanych przez organizm. Jeśli problemem jest brak odpowiedniego poziomu hormonów, pomocne mogą być suplementy hormonalne.
Kim jest endokrynolog, jakie choroby leczy i kiedy konieczna jest wizyta u lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie?
Kim jest endokrynolog?
Endokrynolog jest lekarzem, który specjalizuje się w chorobach układu hormonalnego, chorobach związanych z metabolizmem oraz chorobach wynikających z problemów żywieniowych.
Aby móc wykonywać zawód lekarza endokrynologa, powinniśmy ukończyć studia medyczne. Kierunek obejmujący specjalizację endokrynologiczną to łącznie 7 lat studiów na uczelni medycznej, a więc jeden z tych najbardziej wymagających. Istotnym elementem studiów medycznych w tym zakresie jest kurs usg tarczycy, ponieważ w przyszłej praktyce endokrynologicznej badanie to pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób związanych z funkcjonowaniem hormonu tarczycowego takich jak Hashimoto, nowotwory tarczycy, itp.
Choroby, które leczy endokrynolog
Lekarz specjalizujący się w endokrynologii zajmuje się leczeniem takich chorób, jak cukrzyca, otyłość lub nadczynność i niedoczynność tarczycy. Nie są to jednak jedyne patologie, które można leczyć. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:
– problemy metaboliczne,
– nadciśnienie tętnicze,
– problemy z cholesterolem,
– osteoporoza,
– cukrzyca,
– choroby hormonalne,
– niedoczynność tarczycy,
– nadczynność tarczycy,
– zapalenie tarczycy typu Hashimoto,
– niepłodność,
– menopauza,
– karłowatość,
– gigantyzm,
– zespół policystycznych jajników,
– problemy żywieniowe,
– otyłość,
– niedożywienie.
Bardzo często leczenie tych patologii ma również dodatkowo podłoże ginekologiczne i dietetyczne.
Powody, dla których warto zgłosić się do specjalisty endokrynologa
Zazwyczaj to nasz lekarz rodzinny kieruje nas do endokrynologa, gdy zauważymy zmiany w rutynowych badaniach krwi, takie jak podwyższony poziom TSH, cholesterolu, lub wysoki poziom cukru we krwi.
Kiedy podejrzewamy u siebie m.in. problemy z metabolizmem, z tarczycą, płodnością, możemy udać się do lekarza endokrynologa na własną rękę, zwłaszcza jeśli posiadamy prywatne ubezpieczenie zdrowotne, bez konieczności wizyty u lekarza pierwszego kontaktu i długiego oczekiwania na listach oczekujących. Powinniśmy to zrobić, gdy pojawią się następujące objawy: nagła utrata lub przyrost masy ciała, nadmierne pocenie się, bóle głowy i migreny, uczucie obrzęku, nagłe pojawienie się obfitego owłosienia, nadmierne zmęczenie i wyczerpanie, tachykardie lub arytmie, uczucie ciągłego pragnienia, powiększona tarczyca.
Objawy te wcale nie muszą być związane z chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi. Ważne jest jednak, aby skonsultować się z lekarzem specjalistą, jeśli czujemy, że coś w naszym organizmie nie działa tak, jak powinno i w porę zareagować po to, by uniknąć skomplikowanego leczenia i gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia w przyszłości.
Ponadto, dla osób, u których zdiagnozowano nowotwór, lekarz endokrynolog może przedstawić plan diety dla chorych na raka dostosowany do konkretnych potrzeb pacjenta.