Jaki silnik montuje się w rowerze elektrycznym?

rower

Rowery elektryczne zyskują coraz większą popularność. Z ich korzyści czerpią zarówno osoby młode, jak i starsze. Wybór najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb roweru może być jednak niełatwy. Modele różnią się pod względem wielkości, ciężaru, rodzajów przerzutek, hamulców oraz silników. Silnik w rowerze elektrycznym to w końcu jeden z bardziej istotnych elementów. Czym się różnią od siebie poszczególne rodzaje silników montowanych w jednośladach elektrycznych? Jak wybrać ten, który w najbardziej wydajny i efektywny sposób będzie spełniał indywidualne wymagania?

Jakie są rodzaje silników montowanych w rowerach elektrycznych?

Podejmując decyzję o wyborze roweru elektrycznego, trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów, w tym rodzaj silnika. Jak można się domyślić – silnik silnikowi nierówny. Tak jak każdy rowerzysta jest inny, tak konkretne potrzeby co do silnika będą się różnić. Na rynku kolarskim można wyróżnić kilka głównych typów. Każdy z nich charakteryzuje się inną mocą, umiejscowieniem, wielkością czy baterią.

Jednym z częściej wykorzystywanych napędów jest silnik lokowany w tylnej piaście, czyli w tylnym kole. Jest to jeden z tańszych rodzajów silników, dlatego cieszy się niesłabnącą popularnością. Umiejscowienie silnika w tylnym kole umożliwia zachowanie większej przyczepności do podłoża, spowodowane przeniesieniem środka ciężkości rowerzysty. Staje się to szczególnie przydatne w przypadku jazdy po mokrej nawierzchni, gdzie występuje ryzyko wpadnięcia w poślizg. Silniki te są także bardzo ciche.

Napęd może być także zlokalizowany w przednim kole. Największą zaletą tego typu silniku jest niska cena, niższa nawet niż w przypadku silnika w tylnym kole. Wiąże się to z tym, że rowery z tym napędem służą głównie do poruszania się po mieście, w mało skomplikowanych warunkach. Prosta konstrukcja wprost idealnie nadaje się do jazdy po ścieżkach rowerowych czy szosach. Wyróżnia się także wyjątkowo dobrym rozkładem ciężaru, szczególnie gdy bateria urządzenia zamieszczona jest po przeciwnej stronie, czyli z tyłu roweru.

Innym popularnym typem jest silnik centralny. Można go znaleźć głównie w rowerach służących do zawodowego kolarstwa, ale obecny jest także w niektórych modelach szosowych czy miejskich. Na tle innych wyróżnia go dość nisko położony środek ciężkości. Łączy zalety silnika z koła przedniego i tylnego, gdyż tworzy optymalny balans. W modelu centralnym można spotkać umiejscowione w pedałach czujniki nacisku, dostosowujące wspomaganie napędu do indywidualnego stylu jazdy. Pozwala to także na bezproblemowe pokonywanie wzniesień, pagórków czy innych przeszkód wymagających od rowerzysty większego nakładu siły. Niewątpliwe zalety łączą się z nieco wyższą ceną niż u innych typów silników.

Jak wybrać rower z „dobrym” silnikiem?

“Dobry” silnik może znaczyć dla każdego rowerzysty coś nieco innego. Dużo zależy od przeznaczenia naszego wybranego roweru elektrycznego. To, czy będzie on używany w prostych warunkach np. miejskich czy też bardziej wyczynowych, wpływać powinno na ostateczny wynik. Istotne jest także umiejscowienie silnika oraz łączące się z tym zarówno zalety, jak i wady. Pod uwagę należy wziąć także możliwości finansowe. Rowery elektryczne z najlepszymi silnikami mogą wydawać się nieco drogie, lecz w tym przypadku cena idzie w parze z jakością i wartością.

Kolejnym istotnym parametrem, mogącym zaważyć na decyzji, są moment obrotowy silnika oraz napięcie i moc. Moment obrotowy związany jest z osiąganiem przyspieszenia, natomiast napięcie określa zapotrzebowanie napędu roweru na energię. Wraz z rosnącym napięciem, silnik będzie potrzebował mniej energii, a co za tym idzie – będzie działał bez konieczności ładowania baterii przez dłuższy czas. Parametry te bezpośrednio wpływają na jakość jazdy, a także jej długość i osiąganą prędkość.

rower

Obrazując to na przykładzie, jeśli zależy nam na długotrwałym użytkowaniu bez usterek, a także na mocnych hamulcach i wydajności, która pozwoli cieszyć się jazdą w przestrzeni miejskiej – powinniśmy celować w modele podobne do CUBE Aim 2022, którego cechuje wygoda użytkowania, stabilna kontrola i przyczepność, gwarantujące bezproblemową, a co ważniejsze, przyjemną jazdę.