Jakich narzędzi używa geodeta podczas pracy?

Geodeta do poprawnego wykonania swojej pracy potrzebuje szeregu narzędzi, które mu tym pomogą. Wbrew pozorom dokonywane przez niego pomiary nie są prowadzone ręcznie, a dokładność osiąga poprzez użycie profesjonalnego sprzętu.

Praca geodety dzieli się na dwa etapy. W pierwszej części wykonuje istotne pomiary w terenie, a w drugiej sporządza rysunki oraz obszerną dokumentację dotyczącą określonej działki. Specjalistyczne narzędzia będą mu potrzebne na każdym etapie. Warto również pamiętać, że tych narzędzi nie dostaniemy w żadnym sklepie bez dokumentu poświadczającego wykonywanie usług geodezyjnych.

Tachmiter – podstawowe narzędzie do pracy geodety

Tachimetr to specjalistyczne, ale jednocześnie niezbędne narzędzie w pracy każdego geodety. To za jego pomocą można dokonywać pomiarów w terenie – zmierzyć można prawie wszystko. Geodeci wykorzystują tachimetr do wykonania pomiarów umiejscowienia punktów terenowych. Mogą również zmierzyć kąty poziomie, pionowe oraz odległości. Specjaliści twierdzą, że jest to urządzenieuniwersalne, ale jednocześnie charakteryzuje się wysokim poziom dokładności.

Geodezyjny odbiornik GPS – narzędzie ułatwiające pracę

Jednym z najpopularniejszych narzędzi pracy geodety jest geodezyjny odbiornik GPS. Geodeta ełk stosuje go najczęściej do wyznaczania współrzędnych punktów nieruchomych oraz punktów ruchomych. Największą zaletą odbiornika GPS jest spora dokładność pomiarów, a także ich automatyzacja. Dzięki jego pomocy można skrócić pierwszy etap pomiarów, a następnie posłużyć się nim podczas analizy wyników. Odbiornik GPS przydaje się również przy niepogodzie – deszcz czy śnieg nie mają wpływu na wynik pomiaru. Co istotne – urządzenie nie jest tanie. W zależności od specyfikacji, odbiornik GPS może kosztować nawet 100 tysięcy złotych. Nie mniej jednak jest to inwestycja, która z pewnością się zwróci, a co ważniejsze – sprawi, że praca będzie przyjemniejsza.

Warto jednak pamiętać, że odbiornik GPS nie jest w stanie póki co zastąpić innych narzędzi – mimo tak szerokiego zastosowania.

Niwelator – przydatny podczas budowy

Każdy dobry geodeta powinien posiadać niwelator jako jedno z najważniejszych urządzeń pomocnych w jego pracy. Niwelator to niezbędnik przy wszystkich inwestycjach budowalnych. Narzędzie sprawdza się podczas pomiaru różnic wysokości pomiędzy konkretnymi punktami na działce, a także ma ogromny wpływ na czas pracy. Niwelator ułatwia pracę geodety, co doprowadza do tego, że jest ona zdecydowanie bardziej efektywna.

Co istotne – istnieje mnóstwo rodzajów niwelatorów, przez co warto na początku zorientować się, który będzie bardziej przydatny do pracy w terenie. Największą popularnością cieszą się niwelatory laserowe – są proste w obsłudze, a jednocześnie do ich włączenia i dokonania pomiarów nie jest konieczna pomoc osoby z zewnątrz. Najtańsze będą natomiast niwelatory optyczne. Wyróżnia się również niwelatory rotacyjne, surowe, samopoziomujące czy krzyżowe.

geodeta w pracy

Teodlit – przydatny w pracy geodety?

Coraz rzadziej geodeci posługują się teodolitem, przez co samo urządzenie uważane jest za najmniej popularne. Jest stosunkowo tanii prosty w obsłudze, a służy głównie do pomiaru kątów poziomych oraz pionowych. Jego dostępność i cena sprawiają, że aktualnie często jest wykorzystywany na budowach. Do jego zakupu nie potrzebne są specjalne zaświadczenia o pełnieniu usług geodezyjnych.

Narzędzia przydatne podczas pracy geodety

Zawód geodety obliguje go do posiadania specjalistycznych narzędzi, które nie tylko usprawnią pracę, ale jednocześnie sprawią, że wykonane pomiary będą dokładne. Najbardziej przydatny okazuje się tachimetr oraz geodezyjny odbiornik GPS. Mimo tego, że narzędzia nie są tanie – z pewnością warto w nie inwestować rozpoczynając swoją działalność.