Jakie deski tarasowe wybrać – drewniane czy kompozytowe?

Najpopularniejsze rodzaje desek tarasowych to te wykonane z drewna oraz kompozytowe. Nie bez powodu decydujemy się właśnie na nie dlatego, że mają one bardzo wiele zalet. Czasem pojawia się wobec tego dylemat – które deski wybrać? Poniżej zalety i wady obydwu rozwiązań oraz odpowiedzi na pytanie o to, jak należy pielęgnować wybrane deski.

Taras z drewna – rozwiązanie ponadczasowe

Taras drewniany jest najlepszym możliwym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników domu będącego jak najbliżej natury. Drewno nadaje bardzo przytulny wygląd, doskonale komponuje się z wystrojem domu i z ogrodem, a przy tym całkiem dobrze amortyzuje upadek. Do wyboru mamy bardzo różne, naturalne kolory drewna, dzięki czemu naprawdę łatwo będzie go dobrać do naszych ogrodowych aranżacji. Drewno jednak ma to do siebie, że trzeba je zabezpieczać przed zniszczeniem, m.in. przed zmianą koloru lub przed inwazją szkodników.

Decydując się na deski świerkowe lub sosnowe, będą one miały tę zaletę, że długo będą utrzymywały swój piękny, żywiczny zapach. Niestety jednak jest to rodzaj drewna wymagający zaimpregnowania ze względu na częste inwazje grzybów i szkodników. Z kolei, jeśli zdecydujemy się na deski dębowe, szkodniki im nie grożą, lecz za to łatwo mogą one stracić kolor pod wpływem promieniowania słonecznego, dlatego też impregnacja nie jest konieczna, lecz zabezpieczenie przed zmianą koloru już jak najbardziej. Taras z dębowych desek ma to do siebie, że będzie naprawdę długowieczny.

Wykonując taras z drewnianych desek, musimy pamiętać, że odstęp pomiędzy nimi powinien wynosić ok. 0,5 cm. W zależności od tego, czy taras będzie zadaszony, czy nie, deski będą w mniejszym lub większym stopniu wystawione na działanie czynników atmosferycznych, przez co mogą się kurczyć i rozszerzać. Musimy dbać również o higienę w szczelinach, by umożliwić swobodny odpływ wody. By taras jak najdłużej był piękny, silne zabrudzenia usuwamy za pomocą ciepłej wody i myjki ciśnieniowej. Nie dopuszczamy również do oblodzenia desek zimą.

Deski kompozytowe – łatwość pielęgnacji

Deski kompozytowe to mieszanka mączki drzewnej i PCV, przez co łączą w sobie cechy drewna i plastiku. W dotyku deski te mają strukturę drewnianą, zaś zawartość plastiku zapewnia im trwałość i odporność  na zawilgocenie. Deski kompozytowe nie wymagają specjalnej impregnacji, są też łatwiejsze w układaniu, niż deski drewniane. Deski te są lekkie i łatwe w pielęgnacji, mają jednak również swoje minusy. Dla niektórych mogą wyglądać one nieco sztucznie i nieprzytulnie, trudno je też dopasować do nietypowych kształtów miejsc.

Dla ułatwienia przy układaniu mają one specjalne klipsy na końcach, a jeśli wymagają przycięcia na wymiar, ich założenie może okazać się niemożliwe, dlatego też lepiej do ich ułożenia zatrudnić profesjonalną firmę. Deski kompozytowe niższej jakości nie są też odporne na zarysowania, odbarwienia i zacieki. Jeśli zajdzie konieczność wymiany jednej lub kilku desek, dobranie identycznego koloru może okazać się bardzo trudne, ze względu na różnice kolorystyczne pomiędzy kolejnymi partiami towaru. Pielęgnowane właściwie, deski kompozytowe mogą służyć przez długie lata.

Podsumowując, niezależnie od rodzaju wybranych desek, to od naszej pielęgnacji zależy, czy będą nam służyły tak długo, jak są w stanie. Deski kompozytowe będą lepszym wyborem dla wszystkich, którzy nie mają ochoty na przeprowadzanie prac konserwacyjnych co jakiś czas, a z kolei drewno będzie o wiele lepszą propozycją dla miłośników materiałów naturalnych i dla tych, którym zależy na stworzeniu na tarasie przytulnego klimatu.