Jakie firmy mogą wdrożyć standard BRC?

opakowania

Standard BRC dotyczy firm zajmujących się branżą żywnościową na każdym etapie jej produkcji – od pojedynczych składników, aż po wyrób otrzymywany na końcu i cały proces jej dystrybucji do odbiorcy. Jakie trzeba spełnić wymagania, aby móc ubiegać się o certyfikację BRC? 

Czym jest standard BRC?

Historia BRC zaczyna się w 1998 roku, w Wielkiej Brytanii. W tym czasie Brytyjskie Konsorcjum Detalistów opracowało system wytycznych i zaleceń, jakie powinno się stosować w branży związanej ze sprzedażą żywności. Certyfikat ten obejmuje wytyczne związane z aspektami prawnymi i higienicznymi w procesie wytwarzania i dystrybucji żywności. 

Jednym z elementów, jakimi zajmuje się standard BRC, są opakowania na żywność. Cztery lata po opracowania standardu BRC, pojawił się certyfikat BRC IoP, obejmujący wytyczne co do jakości i wytrzymałości opakowań, a także norm higienicznych związanych z ich produkcją.

Standard BRC – jakie wymogi musi spełniać firma, by go wdrożyć?

Wdrożenie standardu BRC w firmie wymaga opracowania przez firmę systemu odpowiadającego za zarządzanie bezpieczeństwem produkcji żywności w firmie. Aby system ten mógł prawidłowo funkcjonować, konieczne jest zapoznanie z nim wszystkich pracowników m.in. poprzez przeprowadzenie szkoleń, przy czym warto postawić na to, aby szkolenia przekazywały wiedzę w atrakcyjnej formie, co pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie jej w praktyce. 

Najważniejsze wymagania standardów BRC

  • Zaangażowanie kierownictwa i personelu szeregowego w procesy produkcyjne i ich ciągłe ulepszanie.
  • Opracowanie planu bezpieczeństwa żywności.
  • Kontrola sieci dostaw.
  • Regularne audyty wewnętrzne.
  • Korygowanie ewentualnych niedociągnięć.
  • Wprowadzenie identyfikowalności produktów.
  • Nadzór produktu na każdym etapie jego produkcji i dystrybucji.
  • Stała dbałość o higienę na terenie zakładu.
  • Kontrola zawartości alergenów w produktach spożywczych.
  • Kontrola wytwarzanych opakowań.
  • Przeprowadzanie regularnych szkoleń dla personelu.

Po wdrożeniu systemu zgodnie z wytycznymi opisanymi w dokumentacji BRC, konieczne jest przeprowadzenie audytu wewnętrznego, jaki pozwoli określić, czy nie pojawiły się błędy i niezgodności, jakie będzie można skorygować przed wykonaniem ostatecznego audytu certyfikującego. 

Kiedy wdrożenie standardu BRC jest konieczne?

Certyfikat BRC jest ogólnie rozpoznawany i akceptowany jako jeden ze standardów międzynarodowych, jakie pozwalają na ujednolicenie procesów kontroli bezpieczeństwa i jakości artykułów spożywczych w ramach handlu międzynarodowego. Jeśli jednak prowadzisz firmę, której działalność ogranicza się wyłącznie do produkcji i dystrybucji żywności na terenie Polski, wówczas nie musisz się o niego ubiegać. 

Jeśli jednak masz w planach rozszerzenie działalności swojej firmy poza granicę kraju, wówczas uzyskanie certyfikatu BRC pomoże Ci podnieść reputację swojego biznesu na wyższy poziom, co jest szczególnie ważne, jeśli masz w planach nawiązanie transakcji handlowych z Wielką Brytanią. Dotyczy to w szczególności eksportu mięsa wołowego, wieprzowego i drobiowego. 

Jak przebiega proces certyfikacji?

Aby móc uzyskać certyfikat BRC, konieczne jest wykonanie audytów. Pierwszym z nich jest wspomniany już audyt wewnętrzny, na podstawie którego możliwe jest skorygowanie zawczasu wynikłych nieprawidłowości. Kolejnym krokiem jest wykonanie audytu certyfikującego – to właśnie od niego zależy, czy firma zostanie uznana za zgodną ze standardami BRC. Na jego podstawie wydawany jest werdykt o przyznaniu certyfikatu. Później konieczne są coroczne audyty kontrolne, na podstawie której przeprowadza się również kolejne weryfikacje.

opakowania

Czy warto starać się o certyfikat BRC?

Certyfikacja firmy jest wyrazem dbałości o dobro klienta, jako że stanowi gwarancję sprawdzonych procesów produkcji i bezpiecznego systemu dostarczania towaru do odbiorców. To właśnie certyfikaty potwierdzają skłonność firmy do podążania za aktualnymi potrzebami, nastawienie na odbiorcę oraz chęć prowadzenia biznesu w sposób świadomy i odpowiedzialny. Certyfikat BRC nie jest konieczny, jeśli prowadzisz działalność wyłącznie na terenie kraju, aczkolwiek będzie on bardzo dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy będziesz mieć w planach rozbudowę działalności na poziomie międzynarodowym.