Jakie przedmioty terapeutyczne wykorzystywane są w sali doświadczania świata

kolumny wodne

Jedną z najciekawszych technik terapii zaburzeń psychicznych i poznawczych jest sala doświadczania świata. Miejsce to zaprojektowano tak, aby stanowiło bezpieczną i leczniczą oazę dla wszystkich osób, które z niego korzystają. W tym artykule przypatrujemy się elementom, które wykorzystywane są do stworzenia takiej atmosfery oraz ich funkcjom, a także temu, w jaki sposób oddziałują i pomagają pacjentom. Zapraszamy do lektury.

Sala doświadczania świata – co to za miejsce?

Zanim przedstawimy poszczególne elementy pomagające podczas terapii, warto przybliżyć, czym właściwie jest sala doświadczania świata – jak wygląda i jaką ma funkcję. Sale te to miejsca, które zaprojektowano w celu udostępnienia pacjentom przestrzeni, w której będą oni mogli swobodnie poznawać poszczególne elementy i tym samym rozwijać swoje umiejętności poznawcze oraz odnajdować spokój.

Sale doświadczania świata są przeznaczone dla osób, które mają problemy ze zdolnościami poznawczymi oraz dla osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. W sali doświadczania świata mają one możliwość, opierając się wyłącznie na swoich zmysłach, spokojnie obserwować i doświadczać konkretnych bodźców.

Jeśli chodzi o wygląd takiej sali, z założenia jest to miejsce ciche i wypełnione ciepłym i ciemnym światłem, które wprowadza spokój. Na słuch oddziałuje z kolei spokojna muzyka, która pozwala na rozluźnienie i relaks. Wchodząc do takiej sali, pacjent nie ma do wykonania żadnego zadania, nie chodzi tutaj o prawidłowe zrobienie żadnego ćwiczenia. Sala ma służyć jako miejsce, w którym każdy pacjent może w bezstresowych warunkach skupić się na interesujących go elementach i w ten sposób doświadczać różnorodnych wrażeń, które wpływają na proces terapeutyczny.

Przedmioty terapeutyczne

Poszczególne elementy umieszczane w salach doświadczania świata mają działać na poszczególne zmysły, dlatego są to elementy, których obserwacja, słuchanie, wyczuwanie czy dotykanie wzmaga ciekawość. Pierwszym przykładem przedmiotów terapeutycznych znajdujących się w salach doświadczania świata są interaktywne kolumny wodne, w których bąbelki swobodnie się przemieszczają i które można oświetlać różnymi barwami. Sprawdzają się w wielu terapiach, w tym podczas terapii integracji sensorycznej.

sala doświadczania świata

Bardzo ciekawym przedmiotem jest również lampa plazmowa, w środku której następuje pierścieniowe wyładowanie elektryczne. Po przyłożeniu do lampy dłoni lub choćby palca, wyładowanie to zbiera się w tym miejscu. W ten sposób działanie lampy robi ogromne wrażenie i dostarcza wielu bodźców.

W wielu salach doświadczania świata wykorzystywana jest również kurtyna światłowodów, czyli zbiór światłowodowych sznurków, które razem oddzielają jedną część pomieszczenia od drugiej, jednocześnie spełniając funkcję relaksacyjną i wpływając na całość aranżacji.

Co jeszcze znajduje się w sali doświadczania świata?

Ciekawymi przedmiotami terapeutycznymi są również podświetlane panele z cieczą. Są to elementy umieszczane w podłodze i można ich nie tylko dotykać rękoma, lecz również po nich chodzić. Panele te działają na zmysł wzroku i dotyku dzięki temu, że po dotknięciu ich powierzchni wzory kształtują się na nowo, tworząc różne mozaiki. Panele mogą mieć różne kolory, dlatego ilość bodźców wzrokowych jest tutaj bardzo duża.

Innym przykładem przedmiotu terapeutycznego wielorako oddziałującego na zmysł wzrostu jest magiczne akwarium, czyli imitacja prawdziwego akwarium. W środku znajdują się elementy świecące w promieniach UV, przypominające zwierzęta i rośliny typowe dla prawdziwych akwariów. Ilość wszystkich elementów sprawia, że całość pozwala się skupić i podążać wzrokiem za tymi rzeczami, które się ruszają, tym samym ćwicząc swoje zdolności.

Na receptory dotykowe, z kolei, wspaniale działa basen z podświetlanymi piłeczkami. Kolor i funkcje migotania czy wygasania są sterowane pilotem, dlatego można je zmieniać według potrzeb. Znajdując się w basenie, pacjent ma poczucie brania kąpieli w pianie i następuje wówczas rozluźnienie mięśni oraz skupienie na receptorach dotykowych. Jest to przedmiot terapeutyczny polecany, między innymi, osobom z upośledzeniami, ponieważ jego działanie wpływa również na koncentrację wzroku, która u takich pacjentów bywa zaburzona.

Wszystkie elementy znajdujące się w sali doświadczania świata wzbudzają ciekawość i angażują zmysły osób, które tam przebywają. Mnogość barw, poruszających się części i paneli dotykowych sprawia, że zmysły są mobilizowane i rozwijają się w prawidłowy sposób, a jednocześnie pacjent spędza przyjemnie czas.