Jakie schorzenia leczy endokrynolog?

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która bada różne hormony w naszym ciele oraz ewentualne zaburzenia w ich wydzielania.Zajmuje się także gruczołami, czyli narządami wytwarzającymi hormony. Są to substancje, które pomagają kontrolować czynności w ciele i mają wpływ na metabolizm, rozmnażanie, wchłanianie i wykorzystanie składników odżywczych, wzrost i rozwój.

Dlaczego układ hormonalny jest tak ważny?

Układ hormonalny to sieć gruczołów, które wytwarzają i uwalniają hormony, które pomagają kontrolować wiele ważnych funkcji organizmu, w tym zdolność organizmu do zamiany kalorii w energię, która zasila komórki i narządy. Układ hormonalny wpływa na to, jak bije nasze serce, jak rosną kości i tkanki, a nawet na zdolność do urodzenia dziecka. Odgrywa istotną rolę w rozwoju cukrzycy, chorób tarczycy, zaburzeń wzrostu, zaburzeń seksualnych i wielu innych zaburzeń hormonalnych.

Gruczoły tworzące układ hormonalny obejmują szyszynkę, podwzgórze, przysadkę, tarczycę, przytarczycę, grasicę, nadnercza, trzustkę, jajniki i jądra. Każdy gruczoł układu hormonalnego uwalnia określone hormony do krwioobiegu. Hormony te przepływają przez krew do innych komórek i pomagają kontrolować lub koordynować wiele procesów organizmu.

Nawet najmniejszy problem z funkcjonowaniem jednego lub większej ilości tych gruczołów może zaburzyć delikatną równowagę hormonów w naszym ciele i doprowadzić do zaburzeń endokrynologicznych lub chorób endokrynologicznych.

Kim jest endokrynolog?

Endokrynolog jest specjalnie wyszkolonym lekarzem, który również ukończył podstawowe szkolenie w zakresie chorób wewnętrznych i zajmuje się leczeniem chorób związanych z układem hormonalnym. Schorzenia endokrynologiczne zazwyczaj występują z dwóch głównych przyczyn. Pierwsza jest taka, że gruczoł wytwarza zbyt dużo lub zbyt mało hormonu, co zaburza równowagę hormonalną. Druga jest taka, że choroba spowodowana jest rozwojem zmian (takich jak guzki lub guzy) w układzie hormonalnym, które mogą, ale nie muszą wpływać na poziomy hormonów.

System sprzężenia zwrotnego układu hormonalnego pomaga kontrolować równowagę hormonów we krwi. Jeśli nasze ciało ma za dużo lub za mało określonego hormonu, system sprzężenia zwrotnego sygnalizuje to właściwym gruczołom, aby rozwiązać problem. Brak równowagi hormonalnej może wystąpić, jeśli ten system sprzężenia zwrotnego ma problemy z utrzymaniem odpowiedniego poziomu hormonów w krwioobiegu lub jeśli nasze ciało nie usuwa ich prawidłowo z krwioobiegu.

Niektóre zaburzenia, takie jak wysokie wytwarzanie hormonów tarczycy lub niedoczynność tarczycy, dotyczą wyłącznie narządu dokrewnego, a sam endokrynolog może wykryć, zdiagnozować i zarządzać takimi pacjentami.

Jednak inne zaburzenia mogą mieć również charakter endokrynologiczny i mieć inne przyczyny, takie jak niepłodność, i mogą wymagać głębszego zrozumienia medycyny przez endokrynologa w celu identyfikacji i współpracy z innym specjalistą (ginekologiem w przypadku niepłodności).

Jakimi chorobami zajmują się endokrynolodzy?

Endokrynolodzy przechodzą szkolenie w zakresie diagnozowania i leczenia zaburzeń równowagi hormonalnej poprzez pomoc w przywracaniu prawidłowej równowagi hormonów w organizmie. Do powszechnych chorób i zaburzeń układu hormonalnego, z którymi mają do czynienia endokrynolodzy, należą cukrzyca i zaburzenia tarczycy.

Zacznijmy od cukrzycy. To jedna z najczęstszych chorób, którymi zajmują się endokrynolodzy. Wynika to z nieodpowiedniego poziomu hormonu, który nazywa się insulina, wydzielanego przez trzustkę, co prowadzi do nadmiaru cukru we krwi, który uszkadza różne narządy. Endokrynolodzy leczą cukrzycę dietą i lekami zmniejszającymi stężenie cukru we krwi, w tym insuliną. Ściśle współpracują również z pacjentami w celu kontrolowania poziomu cukru we krwi i monitorowania go, aby mogli zapobiegać problemom zdrowotnym.

Zaburzenia czynności tarczycy obejmują zarówno nadczynność, jak i niedoczynność. Endokrynolodzy leczą pacjentów osiągających równowagę hormonalną, zastępując lub blokując hormon tarczycy w zależności od tego, czy występuje niedoczynność czy nadczynność.

Jednak endokrynolodzy zajmują się naprawdę bardzo wieloma schorzeniami. Opiekują się osobami, które mają różne choroby metaboliczne, menopauzę i związane z nią zaburzenia hormonalne czy nadprodukcję lub niedobór hormonów. Mogą oni pomóc w przypadku osteoporozy i niedoboru witaminy D prowadzącą do osteomalacji i krzywicy u dzieci, problemów z bezpłodnością, przedwczesnym dojrzewaniem płciowym czy zaburzeniami wzrostu. To do endokrynologa powinniśmy się udać, gdy mamy do czynienia z chorobami endokrynologicznymi u dzieci, nadmiernym wzrostem, czyli gigantyzmem, nowotworami gruczołów dokrewnych czy wysokim ciśnieniem krwi z powodu zaburzeń endokrynologicznych, takich jak guz chromochłonny nadnerczy. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale właśnie ta specjalizacja może nam pomóc, gdy mamy wysoki poziom cholesterolu we krwi lub nieprawidłowości lipidowe związane z chorobami serca.