Kabiny sanitarne dla przedszkolaków
Nadszedł długo wyczekiwany wrzesień, a wraz z nim powrót dzieci do szkół i przedszkoli. Szczególnie teraz oczekujemy, że tego rodzaju placówki będą w pełni spełniać wymogi sanitarne, troszcząc się o zachowanie higieny.
Kluczową rolę w zakresie higieny pełnią przestrzenie sanitarne, a gdy mowa o dzieciach, przy ich projektowaniu konieczne jest zrozumienie i uwzględnienie specyficznych potrzeb najmłodszych w zakresie ergonomii, bezpieczeństwa, oświetlenia, kolorów i poszczególnych akcesoriów.
Jakie wymagania powinny spełniać toalety przedszkolne?
Ze względów ekonomicznych bardzo często w zespołach szkolno-przedszkolnych toalety dla dzieci ze szkoły oraz z przedszkola są łączone. Wydawałoby się, że toalety przedszkolne niczym się nie różnią od tych dedykowanych dla uczniów szkół podstawowych. Jednak to nieprawda. Zasadniczą różnicą jest chociażby wysokość samych toalet, umywalek, wyłączników świateł, itp., a także to, z jaką częstotliwością korzystają z toalet młodsze, a z jaką starsze dzieci.
Toalety dla przedszkolaków mają specyficzne wymagania, ponieważ:
– Powinny znajdować się w pobliżu pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
– Nie powinny mieć bezpośredniej komunikacji z kuchnią i/lub stołówką.
– Sugeruje się, że na każde 20 dzieci należy liczyć 1 toaletę i 1 umywalkę.
– W kabinach sanitarnych zaleca się stosowanie drzwi bez kluczy i zamków. Jeśli chcemy zastosować zamki, powinny one łatwo otwierać się z zewnątrz.
– Przegrody. Kabiny wc do przedszkoli powinny posiadać przegrody i najlepiej by były one wykonane z odpornego na zabrudzenia, trwałego i łatwego w utrzymaniu w czystości tworzywa HPL. Jeśli chodzi o drzwi w samej kabinie, powinny być one otwarte na górze i na dole, a ich długość powinna wynosić około 150 centymetrów.
– Podłoga w łazienkach powinna być antypoślizgowa i łatwa w utrzymaniu w czystości.
– Oświetlenie. Jak w przypadku każdego rodzaju budynku i skali, dobre oświetlenie jest niezbędne. Może przyczynić się do poczucia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, czyli dwóch bardzo ważnych elementów wzmacniających poczucie własnej wartości u dzieci w tak ważnym dla kształtowania się ich osobowości okresie: wczesnego dzieciństwa. Ilość opraw powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia oraz ilości kabin. Ważne jest także oświetlenie naturalne, ponieważ również sprzyja ono poczuciu bezpieczeństwa oraz ułatwia skorzystanie z toalety tym najmłodszym.
– Powierzchnia umywalki powinna być zainstalowana około 40 centymetrów nad podłogą. W tej części łazienki należy również zadbać o kształt kranu. Wskazane jest, aby posiadał przyjazny dla użytkownika sposób otwierania, mając na uwadze, że koordynacja ruchowa dzieci nie jest jeszcze w pełni rozwinięta.
– Toalety powinny być montowane, uwzględniając wzrost dziecka (średni wzrost 3-letniego dziecka wynosi około 95 cm.
– Dla dzieci o specjalnych potrzebach należy zapewnić specjalne toalety i prysznice, a także krzesełko do kąpieli i umywalkę. Przestrzeń powinna być tak dobrana, aby była wygodna dla dziecka i opiekunów.
– Kolory. Łazienki dziecięce powinny być w jasnych kolorach, ponieważ tego typu barwy dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa. Jeśli chcemy dodać koloru łazienkom dziecięcym, możemy pomyśleć o zainstalowaniu kabin w różnych kolorach.
– Naklejki. Aby pomieszczenie stało się bardziej atrakcyjne możemy przykleić naklejki na ścianach.
W trosce o najmłodszych
Małe dzieci mają wielkie potrzeby: warto pomyśleć o zdrowiu i higienie przedszkolaków i zatroszczyć się o toalety dostosowane do ich potrzeb i wymagań.